Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Testovali jste na kabelech NKT trhací šňůrku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Testovali jste na kabelech NKT trhací šňůrku?  (Přečteno 10551 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 29.09.2021, 08:17 »

Testovali jste na kabelech NKT trhací šňůrku?
    Testovali jste na kabelech NKT trhací šňůrku? Starý praktik dokáže odpláštit kabel zahnutým nožem ... se říká ... pravdou je, že dnešní starý praktik používá spíš Jokari nebo Cossonay. Kabelovna NKT přišla s trhací šňůrkou, která v některých případech potřebný nástroj k odpláštění vyloučí ze hry. Jaká je skutečná praxe? Kdo má své praktické zkušenosti? Při jakých průměrech, teplotě okolí?


* snurka.jpeg (11.17 KB, 460x497 - prohlédnuto 343 krát.)
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 29.09.2021, 22:27 »

Kabel, jehož plášť je tak chabý, že jej protrhnu špagátkem, který ovšem nejdříve musím vylovit za pomocí jokari, je pro mne naprostý úlet, strašná antireklama.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 30.09.2021, 12:54 »

Kabel, jehož plášť je tak chabý, že jej protrhnu špagátkem, který ovšem nejdříve musím vylovit za pomocí jokari, je pro mne naprostý úlet, strašná antireklama.
Pár kabelů jsem v životě odpláštil a Jokari je Jokari :-)
Milane, jak jsi to myslel s antireklamou? To je otázka k diskusi.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 30.09.2021, 13:24 »

Ještě jsem takový kabel neviděl, proto nebudu kritizovat.
Když ale uvážím, že provázky, které se dávaly pod papír za podobným účelem, se poměrně často přetrhly, ač byly poměrně silné.
Nějak si neumím představit, jak výrobce vybalancoval sílu pláště a pevnost struny tak, aby se plášť nepodobal plášti cykyla a zároveň aby fungoval provázek i při řekněme 10°C.
Na webu NKT,  kde jsem konečně zjistil, co je trhací šňůrka, není nic o parametrech pláště kabelu s touto úpravou, ani odkaz na videorecenzi.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 30.09.2021, 13:43 »


V hluboké minulosti jsme něco podobného zkoušeli tuším na SYKFY tím stínícím vodičem a už tedy nevím jak moc to bylo reálné. Na běžné CYKY bych to chtěl vidět. Nějak si to PVC nedokážu představit. Ale uvádí, že je to na vybraných kabelech.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 30.09.2021, 14:39 »

To jsou takové zaručené zlepšováky, co se obvykle nakonec  neujmou. Také si myslím, že to nebude úplně to pravé a nebo, že ten plášť kabelu bude takové smetí, že se rozholí i při protahování průvrtem ve zdi.

 Na většině dnešních CYKY se dá dobře holit vnější plášť tak, že ho na konci asi tak 10 cm naříznu nožem a poté po celé délce, kterou potřebuji oholit, ostrým nožíkem udělám v plášti "škrábanec"a  ukončím prstýnkem po celém obvodu. Nesmí se plášť ovšem proříznout. Nakonec vezmu v rozholené části do jedné ruky vodiče, do druhé ruky plášť a tahem dojde k roztržení plastu pláště a mám oholeno. Funguje to bez problémů na průřezech do 16mm2 za běžných teplot vhodných pro práci s kabely. Užití zejména při rozholování delších konců kabelů při zapojování rozvaděčů.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 30.09.2021, 14:53 »

Píšou, že
Citace
Trhací šňůrka je k dispozici v kabelech o průměru 1,5 mm² a více a řada výrobků se neustále rozšiřuje.
tak je asi jen otázka času, než se s tím montér potká.
Osobně bych přivítal pravý opak a sice zesílení pláště, aby po dvou zimách a nutnosti s ním pohnout neprasklal.
Barevné proužky se celkem ujaly, ale stejně jako tato fíčura, to bude primárně myšleno pro snazší užití laiky, protože elektrikář se učí holit kabel hned v prváku, pokud to nezná z domova.
Laik při samoinstalaci se po telefonu dozví, jakou barvu kam natáhnout a teď už teoreticky rozholí i kabel do krabičky.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 30.09.2021, 15:56 »

To jsou takové zaručené zlepšováky, co se obvykle nakonec  neujmou.
Když vezmu, kolik pokusů děláme tady na Elektrice a kolik se toho neujme ... víte jak to bylo s Edisonem a žárovkou :-)

Píšou, že tak je asi jen otázka času, než se s tím montér potká.
domníval jsem se, že už je to běžná věc a všichni tu máte zkušenost, jen já to ještě neviděl :-)
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 30.09.2021, 19:31 »

Jak  je asi jasné z mého příspěvku, já to také neviděl a také po tom ani netoužím. Elektrikář, co neumí rozholit kabel, ať jde prodávat zeleninu.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 30.09.2021, 20:17 »

Pár kabelů jsem v životě odpláštil a Jokari je Jokari :-)
Milane, jak jsi to myslel s antireklamou? To je otázka k diskusi.
Plášt kabelu má být z principo věci co nejpevnější.
Pokud je špagátek pod ním, tak moc pevný nebude, pevný by špagátek neprořízl.
Pokud je špagátek zalit v plášti, tak pochybuji o kvaitě pláště v místě zalití.
Odholit potřebnou délku jokarem je naprostá brnkačka, kdo umí tak zvládne nožem také velice rychle.
Prostě mě to přijde jako vynález lepící pásky bez lepu tanecek
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 30.09.2021, 21:06 »

Plášt kabelu má být z principo věci co nejpevnější.
Pokud je špagátek pod ním, tak moc pevný nebude, pevný by špagátek neprořízl.
Souhlasím, také mi toto nesedí. To by musel být plášť z medové plástve. Ale než dělat závěry, udělal bych test. Už je to k mání nebo je to jen "na papíře"?
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 01.10.2021, 07:05 »

Mrknul jsem na původní stránky NKT.

Zvláštní, NKT u nás má asi lepší technologii, než zbytek ve světě.
Citace
The rip cord is currently available in cables of 4 mm² and above and the product range is expanded continuously.

Jak z elektrikáře udělat ředitele:
Citace
”Cables with integrated rip cord is an incredibly good solution and I have no doubt, that our future cable purchases will include rip cord". Bo Christiansen, Director and licensed electrical installer, Del-Tech ApS

Takový marketing ve mě zrovna důvěru nevzbuzuje. Je to něco jako "tisíce děkovných dopisů".
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 01.10.2021, 09:19 »

Souhlasím, také mi toto nesedí. To by musel být plášť z medové plástve. Ale než dělat závěry, udělal bych test. Už je to k mání nebo je to jen "na papíře"?
A nemůžete si na Elektrice vyžádat vzorek a otestovat to? Nejlépe i s panem Hudcem? Jako jste testovali tu maxi wagovku?
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 01.10.2021, 09:32 »

Už vidím pana ředitele Christiansena, jak se po ředitelské šichtě převlékne do montérek a běhá na stavbě a holí kabely při melouchu.

                                                               Škleb

Už mám vymyšlený pokus, zkusím něco podobného zreslisovat se zbytkem pláště z CYKY 3x1,5 a silonovým rybářským vlascem malého průměru.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #14 kdy: 01.10.2021, 09:40 »


Napsal jsem do NKT. Sice tam už nejsou mé dávné kontakty s kterými jsme procházel linky s kamerou v ruce ale uvidíme.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 01.10.2021, 09:53 »

Už mám vymyšlený pokus, zkusím něco podobného zreslisovat se zbytkem pláště z CYKY 3x1,5 a silonovým rybářským vlascem malého průměru.
hezké ale pokud to má nějak fungovat tak ta trhací šňůrka by měla mít průřez trojboké hypotrochoidy s ostrými hranami.  Kulaté průřezy moc neřežou a očekávám že pak se tomu bude přizpůsobovat pevnost pláště což je právě cesta do pekel.
Už vidím co takový kabel udělá  až se bude někudy protahovat.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 01.10.2021, 10:14 »

pokud to má nějak fungovat, tak ta trhací šňůrka by měla mít průřez trojboké hypotrochoidy s ostrými hranami. 

To vím, ale nevím, kde vzít, proto chci zkusit slabý vlasec. Ona problematika není jen o tvaru vlasce. Přemýšlel jsem o tom hned, jak se zde objevil redakční příspěvek.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 01.10.2021, 11:33 »

Líbí se mi, že ačkoliv jsme to nikdo ještě nedrželi v ruce, už teď víme, že to je blbost a zbytečnost a nebude to fungovat...
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 22 dotazů.