Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak je možné, že domovní jistič nevypíná jednu z fází?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je možné, že domovní jistič nevypíná jednu z fází?  (Přečteno 8392 krát)
Ivosh
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 01.01.2021, 13:56 »

Přibližně rok od částečné rekonstrukce elektrického vedení jsem zjistil, že starý hlavní jistič 3x25 nevypíná jednu z fází - světla stále svítí, elektroměr zůstane běžet. Dříve si pamatuji, že elektroměr se vypnul a pokud vím, všechny okruhy byly shozené.

Při rekonstrukci se hlavní domovní jistič neměnil - pouze rozvaděče a navazující rekonstruované okruhy.

Je možné, že má hlavní jistič závadu? Nějak mi přijde, že taková závada je poměrně podstatná na to, aby se to "jen tak" mohlo stát.

Mohl elektrikář něco pokazit, i když do hlavního jističe nehrabal?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 01.01.2021, 14:51 »

Stát se to může a elektrikář v tom nejspíš nejede.
Nechte jistič vyměnit. Je to práce maximálně na hodinu (pro toho elektrikáře).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 01.01.2021, 15:16 »

Přibližně rok od částečné rekonstrukce elektrického vedení jsem zjistil, že starý hlavní jistič 3x25 nevypíná jednu z fází - světla stále svítí,  elektroměr zůstane běžet. Dříve si pamatuji, že elektroměr se vypnul a pokud vím, všechny okruhy byly shozené.

Při rekonstrukci se hlavní domovní jistič neměnil - pouze rozvaděče a navazující rekonstruované okruhy.

Je možné,  že má hlavní jistič závadu? Nějak mi přijde, že taková závada je poměrně podstatná na to, aby se to "jen tak" mohlo stát.

Mohl elektrikář něco pokazit, i když do hlavního jističe nehrabal?


I taková závada může nastat. Koukněte jaká je indikovaná barva v "okénku" jističe. Zelená vypnutý stav, červená zapnutý. To platí pro moderní jističe.

U starších jističů je častější problém že po nahození nepřevádí fází.

Sežeňte si elektrikáře, který může jistič řádně odplombovat a ev. vyměnit. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 01.01.2021, 15:45 »


U starších jističů je častější problém že po nahození nepřevádí fází.


Letos jsem řešil hned několik jističů IJ (jednofázové,  bílé,  slovenské). Převáděly i při vypnutém stavu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 01.01.2021, 16:57 »

To byla nejnepovedeněj ší verze jističů všech dob. Už jsem zde o tom psal, když přišly jako náhrada za ukončenou výrobu IJV a ITV, tak jsme se je záhy snažili eliminovat ze zásob materiálu, protože se s nimi nedalo spolehlivě dělat.  Už nové zlobily, po připojení vodičů některé nechtěly jít nahodit, stačil mírný zkrut kontaktů způsobený tahem silnějšího vodiče a stále jistič padal. Plast je měkký a kroutí se, navíc nemá tepelnou odolnost, takže zřejmě jističe nevypínaly, protože byl mechanismus, který se zahřál při přetížení nebo zkratu, přilepený ke krytu. Tento typ jističů měním, hned jak je vidím, pokud tedy souhlasí zákazník. S ohledem na to, že jsou třicet let staré, nebývá problém zákazníka přesvědčit, většinou i laik vidí a pochopí "hadrové" provedení. Ostatní typy jističů, starší i novější, obvykle odchází opačným způsobem, tedy, že jedna fáze nepřevádí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #5 kdy: 01.01.2021, 17:57 »

To byla nejnepovedeněj ší verze jističů všech dob. Už jsem zde o tom psal, když přišly jako náhrada za ukončenou výrobu IJV a ITV, tak jsme se je záhy snažili eliminovat ze zásob materiálu, protože se s nimi nedalo spolehlivě dělat.


Musím ti dát zapravdu. Fujtajblové jističe. zle

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 01.01.2021, 19:27 »

Citace
Je možné, že má hlavní jistič závadu? Nějak mi přijde, že taková závada je poměrně podstatná na to, aby se to "jen tak" mohlo stát.
Citace

Závadu lze jednoduše vysvětlit...
Zkrat někde za jističem (třeba v instalaci) přilepil jeden kontakt  u třífázového jističe. Vypnutí se provádí mechnismem, který ale svařené kontakty neodpojí!! Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 01.01.2021, 20:37 »

To byla nejnepovedeněj ší verze jističů všech dob. Už jsem zde o tom psal, když přišly jako náhrada za ukončenou výrobu IJV a ITV, tak jsme se je záhy snažili eliminovat ze zásob materiálu, protože se s nimi nedalo spolehlivě dělat. 
Máte pravdu...no kus ju otočím, bo každá palica má dva konce... Úsměv

Tam kde ich vtedy namontovali už ich dneska majú dosť často aj vymenené za nové...no ale inde si ešte celkom radi ponechajú starú úroveň kvality napr. s IJV aj ďalších 20 rokov...,  bo nerobia nijaké problémy...a nedávajú prevádzkovateľ om svojou nízkou kazivosťou dôvody na rekonštrukciu. ..

To je taká kus "nevýhoda" kvality v čase....ja vravím, že tam kde sa dobre starajú o staré,.. tam tak skoro nové nedostanú  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 01.01.2021, 21:23 »

To je taká kus "nevýhoda" kvality v čase....ja vravím, že tam kde sa dobre starajú o staré,.. tam tak skoro nové nedostanú  Úsměv

To mne zaujalo. Jak se starat o jističe, aby dlouho vydržely? A jste si jistý tím, že zákazník chápe to, že když mu jistič občas nevypadne, tak to neznamená že je OK a není potřeba jeho výměna, ale třeba může být i vadným? Nebo znáte nějakého výrobce jističů, který by něco podobného měl v návodu?

Osobně nevím jak si ověřit správnou funkci jističe jinak, než zapojením zátěže a sledováním jestli vypadne a případně za jak dlouho. Nicméně to nebývá součástí revizních ověření a měření, jen "pomůcka" pro občasné hledání při zjištěných problémech v instalaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 01.01.2021, 22:34 »

To mne zaujalo. Jak se starat o jističe, aby dlouho vydržely?
V podstate bohato stačí mať správny návrh rozvádzača, neprekračovať často nominálne hodnoty ističa, držať ho v čistote, v správnom prostredí, zbytočne nepreťažovať a kvalita sa sama odvďačí na veľmi dlho....k tomu pravidelné prehliadky, a skúška mechanizmu stačí aj pri meraní Riso vývodov....jed noducho treba používať istič správne jak sa má podľa jeho výrobcu, a kvalita sa ukáže sama..

A myslím že dajaké nepredpisové skúšanie či overovanie funkčnosti nadprúdovej spúšte jej preťažovaním mimo certifikovanej skúšobne do bežnej prevádzky nijakého ističa nepatrí...no občas sú elektrikári zvedaví, a skúšajú aj čo sa nevyžaduje..
Väčšinou sa s tým stretávam keď je už bimetal vyžíhaný, a zjavne vypína dosť skoro a často už dakde okolo svojho nominálu..

Také IJVéčka mi prídu že sa robili tak, aby vydržali toľko čo budova sama.... Úsměv aj so svojim 1.5kA skratovej odolnosti..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 01.01.2021, 22:42 »

Podle toho, s čím jsem se zatím setkal, bych si dovolil tvrdit:
- kontakty jističe se dokážou "spéci" a nerozpojí okruh, ale je to dost velká vyjímka (měl jsem tu jeden demontovaný, na ukázku, ale po několika vypnutích se kontakty rozpojily)
- častější je, že kontakt nesepne nebo sepne špatně (měnil jsem např. doma J1K, který odpojoval jednu fázi již při relativně malých proudech, ale "neshodil" celou mechaniku jističe, zbývající 2 fáze procházely)
- u jističů, které jsou provozovány na hranici jmenovitého proudu nebo často nad, v pásmu, kde jistič vypíná s velkým zpožděním, se postupně vlastnosti jističe mění a jistič vypíná již při menším proudu
- mám jisté "podezření",  že se někdy u jističe mohou změnit magnetické vlastnosti a rychlá zkratová spoušť potřebuje větší proud, aby správně zareagovala. Ale to nemám jak prověřit měřením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 02.01.2021, 22:00 »

Já se zase potkal se záadou, kdy jedna fáze na trojfázovém v jističi vypadla - rozepnul se kontakt, ale páčka zůstala nahoře. A ani ten jistič nebyl nijak moc starej, tak nějak +- 5-8 let, byla to Bonega.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 02.01.2021, 22:17 »

Možná někoho zklamu, ale mě to nepřekvapuje. Bohužel to bude asi značkou. Já jsem se s jejich výrobky také potýkal, konkrétně chrániče byly úplně nové, z toho polovina nevyhovovala. Mají pěkný katalog, obrovský sortiment, ale pro profesionální použití to není. Je to už déle, co jsem toto řešil, bylo to v době, kdy bývala tato značka zde favoritem. Chrániče vykazovaly odchylky od požadovaných parametrů všemi směry a každý jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 03.01.2021, 10:50 »

Přibližně rok od částečné rekonstrukce elektrického vedení jsem zjistil, že starý hlavní jistič 3x25 nevypíná jednu z fází - světla stále svítí, elektroměr zůstane běžet. Dříve si pamatuji, že elektroměr se vypnul a pokud vím, všechny okruhy byly shozené.

Při rekonstrukci se hlavní domovní jistič neměnil - pouze rozvaděče a navazující rekonstruované okruhy.


Ano, je to možné....proto že:

Ten jistič je tam možná 50 roků....
U stykačů se uvádí jako jeden z parametrů jakosti počet sepnutí. Na příklad 1 milion, 3 miliony, 10 milionů a podle toho se odvíjí také cena.
U jističů je jedním z parametrů přetížení. A to jak malým, nebo velkým proudem a také zkratovým proudem.

Za těch 50 roků se podstatně změnily parametry napájecí sítě, která má kvalitnější vedení umožňující daleko větší zkratové proudy, než v době pořízení instalace. A proto u těchto některých typů jističů znamená zkrat jejich definitivní konec. Nebyly k takovému účelu vyrobeny.

Proto ta destrukce svařených kontaktu, deformace plastů a poškození mechanizmu.
Jističe jsou konstruovaný podle dvou norem a to ČSN EN 60947-2 a 60898-1 z hlediska použití. Někteří se s výběrem jističe moc netrápí. Chybou je při rekonstrukci jistič před elektroměrem nevyměnit.

Dobrá pomůcka:
https://elektrika.cz/data/clanky/jistice-urcene-pro-laickou-obsluhu-podle-csn-en-60898-1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 03.01.2021, 12:05 »

Mají pěkný katalog, obrovský sortiment, ale pro profesionální použití to není.
Sa priznám, že celkom nechápem jak ste ten výraz "pre profesionálne použitie" presne myslel...teda že čo si pod tým mám predstaviť...t o existujú aj dajaké neprofesionáln e hobby ističe?
Rozdiely v kvalite výrobkov a tým aj v cene chápem, no myslím že ističe všetkých výrobcov musia absolvovať v skúšobni rovnaké podmienky aby vyhoveli bezpečnosti pre VTZ...a to i podľa rozdelenia či už pre laickú obsluhu, priemysel, či dajaké motorové spúšťače...pod ľa môjho všetky musia byť "profesionálne" keď sú pre profesiu elektro...

Ale keď dakde v praxi polovica nevyhovuje je to sila...som sa s tým ešte nestretol, to by sa malo výrobcovi hlásiť.. nechápem jeho výstupnú kontrolu  Smutek...a pritom o Benege som počul skôr to dobré aj kvôli jej šikovným jednomodulovým chráničom..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 03.01.2021, 12:20 »

Pojem "profesionálne použite" zahŕňa v sebe aj vysokú spoľahlivosť, ktorá sa v priemysle cení vysoko.
Káždé zastavenie výroby pre nespoľahliné komponenty znamená finančné straty. Niektoré sa vyčísľujú v v desaťtisícoch eur za hodinu, ktoré idú na účet dodávateľa zariadenia.
Ešte horšie to dopadne, ak je nespoľahlivosť ou ohrozená bezpečnosť.

Kto má rozum a pud sebazáchovy, použije overené komponenty bez ohľadu na cenu. Vždy je to lacnejšie, ako náhrada škody alebo života.

Investorovi je prakticky jedno, aké komponenty použijete a aká je ich cena. On platí za hotové zariadenie. Šetrenie alebo pokus o vysoký zisk sa nemusí vyplatiť.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Ivosh
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 03.01.2021, 12:37 »

Děkuji za odpovědi.

Uvědomil jsem si, že jsem nepřesně sdělil jednu věc: třetí fáze se nerozpojuje při manuálním shození jističe, nikoliv při vybavení nadměrným zatížením.

Jistič je typu ITM.


Předpokládám, že závada tedy bude v jističi a kontaktuji ČEZ, aby mi sdělil správný postup výměny kvůli zaplombování.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #17 kdy: 03.01.2021, 13:03 »

Kontaktujte dobrého elektrikáře, ten už bude vědět jak postupovat.
Jinak ten jistič ITM, má  motorovou vypínací charakteristik u, a pokud třetí fáze nevypíná, nejspíš je kontakt svařený. Smutek
Důležitá je jedna věc, až bude ten elektrikář hlásit odplombování neměřené části, z důvodu poruchy jističe před elektroměrem, nechť se dotáže, jaký jistič před elektroměrem je uveden ve smlouvě.
Já sem se na toto jednou nedotázal, a po výměně jističe před elektroměrem, přijel elektroměrák na zaplombování, a zase odjel, neboť ve smlouvě nebyl 3 F B 25A, ale pouze 3 F 20A. Takže sem musel dojet zpátky a jistič vyměnit za tu správnou hodnotu. Holt chybami se člověk učí. Pláč
To bylo před 20 lety.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.