Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Za jaký čas má automaticky vypnout varná konvice od začátku doby varu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Za jaký čas má automaticky vypnout varná konvice od začátku doby varu?  (Přečteno 11214 krát)
Dušan Chvátal
*
Offline Offline




« kdy: 08.10.2006, 21:54 »

Nevíte někdo prosím, kde bych zjistil, za jaký čas má automaticky vypnout varná konvice od začátku doby varu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 08.10.2006, 22:20 »

Vzhledem k tomu, že je to ovládáno vesměs tlakem páry, je tam tolik proměnných, že to asi není stanoveno. (můj názor)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 08.10.2006, 22:28 »

Zajímavá otázka, já myslím, že konvice vypíná na základě teploty, že v ní je termostat. Pokud je ten čas nějak předepsaný bude to v předmětové normě. Možná je to v téhle: ČSN EN 60335-2-15 ed. 2, ale nemám jí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.10.2006, 23:04 »

Vypíná parní pojistka, ale na jakém principu funguje nevím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 08.10.2006, 23:14 »

Je tam miniaturní pístek, který tlakem páry přemůže pružinku (takový ten klapací plíšek) a ta po překlopení vypne vypínač.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 08.10.2006, 23:20 »

V konvici jsou dva termostaty, jeden vypíná při 100st a druhý při vyšší teplotě jako ochrana běhu bez vody
Limitní či teoretický čas (který však nemůže nastat) se spočítá z rozdílu teplot před a po uvaření, z měrného tepla vody pak potřebný počet joulů a z výkonu tělesa čas ohřevu.
Skutečný čas bude samozřejmě větší z titulu ohřevu i konve a ze ztrát vysáláním, ev. vliv vodního kamene. Jestli výrobce v návodu uvedl čas, tak zcela jistě jako orientační
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 08.10.2006, 23:25 »

Že jsem se jich narozdělával a nic takového tam nebylo a ani nemůže být. To by muselo být víko těsné a byla by to tlaková nádoba. Nepletete si ten pístek s ukazatelem stavu ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Martin Hrdý
Optimismus je jen nedostatek informací
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #7 kdy: 09.10.2006, 06:25 »

Vypínání je provedeno dvojkovem(bimetal Úsměv ) ve vypínači, který reaguje na teplotu při vzniku páry. Je to hodně nespolehlivý prvek a je nejčastějším zdrojem poruch, protože často vypíná pozdě nebo vůbec. Dle mého názoru by měl vypnout při začátku vzniku páry.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 09.10.2006, 06:58 »

Nedávno jsem opravoval konvici českého výrobce a mohu doporučit neopravovat! I přesto že si myslím že jsem manuelně zručný se mi to podařilo asi na desátý pokus aby to vypínalo. Tepelná pojitka byla z bimetalu, jak píše p.Hrdý. O nějaké přesnosti nebo času vypnutí se nedá hovořit.
Ale objevil jsem jednu zajímavou věc. V jednom polu přívodu je tepelná pojistka, v druhém vypínač. To je pro ty kteří tvrdí že má každý spotřebič dvoupolový vypínač. Teoreticky vzato, pokud dojde k poruše topného tělesa na kostru na straně vodiče N, těleso bude hřát, pojistka nevypne a jeden vypínací prvek bude mino provoz.  Nevím jak jsou na tom konvice dražší, ale tyto levné jsou maximálně nespolehlivé. Vždy radím - po skončení činnosti položit konvici mimo podstavec aby byla odpojena od sítě. Nečekat až konvice vypne sama, to už se voda někdy delší dobu vaří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #9 kdy: 09.10.2006, 08:17 »

Máme doma konvici od AEG, jižasi 7. rok  Úsměv ,  pravda, že byla tenkrát opravdu dražší  Smutek . Dosud sem jí nemusel rozebírat, prostě jen funguje. Vypínaá naprosto spolehlivě chvilku poté, co se začne voda vařit. A jak jsem přišel na to, že tam byde termostat? když chci uvařit dvě konve rychle po sobě, prostě to nejde, dokud nevychladne. Jestli je ten termostat na principu bimetalu zatím netuším. Ozvu se tak za 10 let až jí budu opravovat.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 09.10.2006, 08:23 »

Inspirace p.Noskem. Sice to není k dotazu, ale užitečné.
Naše manželky zvedají konev s vařící vodou bez toho, že by ji vypnuly korektně vypínačem, který vypíná proud mžikově. Vysunutím z konektoru dochází k jeho opalování, vyměknutí pérového svazku a pak k nedokonalému styku a následnému vyhození celé konve
To Karvanek: S tím termostatem je to tak, dobrý příklad. Senzor na existenci páry (jak někdo napsal) by musel umožnit restart konvice ihned
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #11 kdy: 09.10.2006, 08:38 »

Každý výrobce má asi svá specifika. Konvice od výrobce Teffal, se po zvednutí ze stojanu, před vypnutím termostatem, automaticky vypne a po uložení na stojan se musí mechanicky znovu zapnout. Tento prvek jsem u jiných konvicí neviděl.
 Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Vejražka
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 09.10.2006, 09:32 »

Rozebral jsem jen jednu konvici, myslím, že to byla rowenta.

(Když jsem ji rozebral, pochopil jsem, že ji neopravím, tak jsem ji aspoň pořádně prozkoumal Úsměv.)

Ve vypínacím mechanismu je jenak bimetal, jednak je tam hadičkou přiveden tlak páry a dále se to vypne při zvednutí ze stojanu.

A v nějakém návodu ke konvici jsem četl, že se má konvice zavřít, že by jinak nemusela vypnout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 09.10.2006, 10:05 »

To Vejražka: Tak jo, věřím vám.  Rowentu jsem totiž neměl nikdy v rukách. Ale principielně se mi to zdá složité, jak pumpa na saně.  Mrknutí 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 09.10.2006, 10:45 »

Někteří výrobci používají ještě jeden "poruchový" vypínač. Je tam jeden kontakt, který musí být sepnut tlakem. Pokud odšroubujete tu část s vypínačem a termostatem od topného tělese, z části s termostatem vyčnívá takový tenký váleček.
Pokud zklamou všechny "termostaty" a spirála by ohřála konvici příliš, djde k deformaci tohoto válečku a rozepnutí kontaktu.
Jestli to někomu není jasné, mohu to zkusit "vyfotit".

Když už jsme u těch konvic, jakou zkušenost máte s kontaktem vodiče PE v konektoru mezi podstavcem a konvicí? "Vyhřejí" se zpravidla kontakty pracovních vodičů, ale ohnutý nebo prasklý jsem jej již viděl.

Pro zničení no name konvice (ve spirále se objevila díra, kudy se tam dostala voda, záblesk, vypadlý jistič,...) používám konvici XXXX (nechci dělat reklamu) s kulatými středovými kontakty, to mi připadá jako odolnější řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 09.10.2006, 11:37 »

Měl jsem rozebraných několik konvic (pravda většinou těch obyčejných) právě z důvodu výměny vyhřátého konektoru, a ve všech hrál tlak páry roli. Snadno vyzkoušíte-vařte vodu v otevřené konvici a vypne mnohem později, jestli vůbec. Ale pravděpodobně je tam i nějaký bimetalový termostat, a ve všech byla tepelná pojistka (neopravitelná).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 09.10.2006, 11:50 »

Když už jsme u těch konvic, jakou zkušenost máte s kontaktem vodiče PE v konektoru mezi podstavcem a konvicí? "Vyhřejí" se zpravidla kontakty pracovních vodičů, ale ohnutý nebo prasklý jsem jej již viděl.
Potvrzuji ! Po 4ks plastových konvích noname (OKAY,Elektroworld a pod.) se "zádovým konektorem" jsem koupil konev se středovým konektorem s topením pod celonerezovou nádobou (žádné fenoly a dírkové koroze). Zatím 4 roky bez sebemenšího problému. Reklamy se nebojím, je to ETA.
A propó: Vzpomínáte si na reklamu s pozlacenou spirálou ?  Po měsící provozu byla pryč. Kam asi přišla ? Nejspíš do našich játer a ledvin
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Dušan Chvátal
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 09.10.2006, 16:07 »

Pánové (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za váš zájem o tento problém. Při revizi elektrických spotřebičů dle ČSN 33 1610 se dle čl 6.9 musí provádět tzv. zkouška chodu. Cituji: "Elektrický spotřebič se připojí na jmenovité napětí. Musí být ověřeno, zda ovládací prvky plní svou funkci." Mám zkušenost, že i značková konvice vypíná až po cca 1 min. (i déle) varu. Proto jsem se ptal zda někdo z vás neví, zda je toto ošetřeno nějakou normou nebo předpisem.
Chvátal
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.023 sekund, 21 dotazů.