Bohužel nikoliv fekvenční měnič, ale prachsprosté snižování napětí a tím ztrátová regulace otáček asynchronního motoru řízením napětí a tím zvýšením skluzu.
Skluzový výkon jde do tepla motorku a ohřívá jeho železo. Silně a nelineárně klesá s napětím moment a působením protimomentu zátěže padají otáčky až do bodu vyrovnání se obou momentů.
Vzhledem k tomu, že jde o ventilátor s kvadratickou momentovou chrakteristiko
u, o motorek s malým výkonem a ještě k tomu se samochlazením, tak to jde. Ne v plném rozsahu otáček, ale dejme tomu od 50% do 100% otáček a to u ventilátoru je v průtoku skoro od minimálního "hygienického" proudu vzduchu.
Dříve se na napěťové řízení používaly transformátork
y a autotransformá
torky s odbočkami, dnes je tam triac, takže je motorek při regulaci hlučnější.
Hodně se u ventilátorů od této regulace upouští a přechází se na EC (BLDC) motory. Jednak jsou účinnější a jednak se dají pořádně a takřka bezeztrátově regulovat.
http://elektrika.cz/data/clanky/rittal-nova-rada-ventilatoru-s-filtrem-vybavena-ec-motoryV podstatě EC motor je dnes každý počítačový ventilátorek, takže výše navržené použití počítačovývh ventilátorů odpovídá trendu

.
S BLDC motory se setkáte i u moderních teplovodních oběhových topenářských čerpadel. Tam řízení BLDC motoru automaticky podle diferenčního tlaku řídí otáčkami průtok. Takže když přivřou na radiátorech termostatické ventily, diferenční tlak stoupne - pro jeho pokles motorek ubere otáčky a průtok klesne.
Obdobné je to u vzuchotechniky, otáčky a množství vzduchu se řídí podle teploty, rozdílu teplot, nebo tlaků, množství škodlivin ve vzduchu atd. a BLDC-EC motory začínají asynchronní motory pomalu válcovat.
Jak pracuje EC motor (BLDC motor) se podívejte na krásné animaci
http://en.nanotec.com/support/tutorials/stepper-motor-and-bldc-motors-animation/
přepněte se na BLDC motor - Block sensorless a tlačítkem si krokujte, nebo posuvníkem motor spusťte. Musíte se dobabrat k přiloženému obrázku