Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je elektroinstalace bez krabic nad vypínači a zásuvkami výhodnější?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je elektroinstalace bez krabic nad vypínači a zásuvkami výhodnější?  (Přečteno 31015 krát)
Ladislav Pilař ml.
« kdy: 09.05.2013, 22:07 »

Potřeboval bych poradit. Budeme teď dělat novou elektroinstala ci v celém bytě a můžeme si vybrat mezi elektroinstala cí, kde budou krabice nad zásuvkami a vypínači, nebo kde to bude tažené ze zásuvky do zásuvky.

Co jsem pochopil, tak bez těch krabic nemá smysl tam dávat husí krky, protože to stejně neprotáhnu, pokud tam budou třeba 2 kabely a půjde to přes roh a bude to dlouhý 12m.

Jeký styl doporučujete. Krabice, nebo rovnou ze zásuvky do zásuvky?

Elektrikář nám radí ze zásuvky do zásuvky (ale raději se ptám).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 09.05.2013, 23:50 »

Potřeboval bych poradit. Budeme teď dělat novou elektroinstala ci v celém bytě a můžeme si vybrat mezi elektroinstala cí, kde budou krabice nad zásuvkami a vypínači, nebo kde to bude tažené ze zásuvky do zásuvky.

Co jsem pochopil, tak bez těch krabic nemá smysl tam dávat husí krky, protože to stejně neprotáhnu, pokud tam budou třeba 2 kabely a půjde to přes roh a bude to dlouhý 12m.

Jeký styl doporučujete. Krabice, nebo rovnou ze zásuvky do zásuvky?

Elektrikář nám radí ze zásuvky do zásuvky (ale raději se ptám).

Elektrikář radí?
Ale elektrikář není projektant.
Elektrikář provádí to, co projektant navrhne.
Proto se raďte s projektantem.

Jaký má důvod ušetřit krabice?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 09.05.2013, 23:57 »

Opatrně..... I v dnešní době jsou projektanti, kteří dokážou do RD navrhnout napěťový chránič a v době hmoždinek do všeho možnýho a chemických kotev jsou schopni naprojektovat pod světla osazení dřevěných špalíků.... tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 10.05.2013, 00:26 »

Opatrně..... I v dnešní době jsou projektanti, kteří dokážou do RD navrhnout napěťový chránič a v době hmoždinek do všeho možnýho a chemických kotev jsou schopni naprojektovat pod světla osazení dřevěných špalíků.... tanecek
To bezpochyby ano, alwe asi začnu psát román, co dokáže řemeslník investorovi vymluvit z projektu jako zbytečnost. Když slyším, že mi elektrikář radí ... Může to být zkušený nebo taky pouze teoretik.
O krabicích tady již téma bylo. Proč to opakovat znovu. Řešte raději zda instalační trubky a né krabice. Co to je za módu to vše očidit jak to jde? Úspora krabic? A mědi? Nebo někdo nechce vidět víčko?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 10.05.2013, 07:22 »

To trochu nakopnu tvrzením, že projekt pro takéhle prkotiny je z převážné většiny kontraprodukti vní, jelikož je tvořen nejméně schopným z party, který si vzal košili, procentuálně dosáhnu lepšího konečného výsledku, když mě instalaci provede průměrně schopný elektrikář i bez projektu, než kombinace Ctrl-C+UK se šroubovákem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 10.05.2013, 07:48 »

Řekl bych, že tazatel má stávající, min. asi 30let starou instalaci, řešenou pomocí metody odbočných krabic. Protože je laik, tak se dotazuje, zda na doporučovaném a dnes běžném způsobu jednoduchého smyčkování a odbočování pod instalačními přístroji není něco divného.
Také ještě přikládám otázku: Kolik lidí si dnes nechává zhotovit detailní prováděcí dokumentaci svého RD? V té "zdarma" pro stavební povolení samozřejmě detaily nikdo neřeší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 10.05.2013, 07:57 »

Jaký má důvod ušetřit krabice?
??
Elektrikář má pravdu, odbočné krabice se nedávají a smyčkuje se. Mnohokrát se tu o tom již diskutovalo. Důvodem není úspora krabic. Krky smysl taky nemají.
Také ještě přikládám otázku: Kolik lidí si dnes nechává zhotovit detailní prováděcí dokumentaci svého RD? V té "zdarma" pro stavební povolení samozřejmě detaily nikdo neřeší.
Ještě jsem žádnou neviděl, takže myslím, že nikdo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 10.05.2013, 08:00 »

Neřekl jsem, že musí mít projekt. Řekl jsem, že se má ptát projektanta nikoliv toho, kdo to provádí. Elektrotechnik a je rozsáhlý obor. Možná by si i veřejnost mohla povšimnout, že máme profese zcela odlišné.
U lékaře se také neptám sestry, co budu potřebovat za zákrok. Lékař s příslušnou specializací se podívá a subjektivně se rozhodne, co sestra může udělat sama a co udělá on.
Jak podobné, že?

Pak se předejde podobným nesmyslům jako, že jeden elektrikář povídal ...


?
Elektrikář má pravdu, odbočné krabice se nedávají a smyčkuje se. Mnohokrát se tu o tom již diskutovalo. Důvodem není úspora krabic. Krky smysl taky nemají.Ještě jsem žádnou neviděl, takže myslím, že nikdo.

Davide promiň, ale nenapadlo mne instalovat krabici, která nemá význam.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #8 kdy: 10.05.2013, 10:27 »

Také ještě přikládám otázku: Kolik lidí si dnes nechává zhotovit detailní prováděcí dokumentaci svého RD? V té "zdarma" pro stavební povolení samozřejmě detaily nikdo neřeší.


A to je celý kámen úrazu.
Kdyby se vše neočůrávalo, byly by dokumentace ve stavu, v jakém je vyžaduje platná legislativa a diskuse na Elektrika.cz by se smrskly na polovinu.
Bohužel je tomu jinak a tak si laici a meloucháři nechávají navrhnout instalace zdarma zde na diskusním fóru a vůbec jim nepřijde divné,  že takto prostě NE.
Vyčůránek vždy dofá,  že narazí na nějakého joudu, který mu defacto navrhne vždy zdarma a jak je vidět, daří se.
Kdo pak tedy degraduje naše řemeslo? No jistě.............. my sami.

Ale to jsem opět odbočil.

Upozorňuji, že výše psané řádky nespojuji s panem Pilařem ml.   angel

K dotazu: 

- přednostně smyčkování
- krky ne......ve většině případů jsou zbytečné a mají své jisté nevýhody
  při dobře navržené elektroinstala ci nebudete pak zmiňované krky nikdy potřebovat
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 10.05.2013, 10:39 »

Zrovna před chvílí se mě ptal jeden budoucí stavitel RD, zda musí být projektová dokumentace na hromosvod ??Jeho provádějí elektrikář mu řekl, že ať nevyhazuje peníze za nic !? zle

A podobné je to ze silovinou....k rabice jsou pak tam, kde je nikdo nehledá, většinou jsou zaomítány !!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #10 kdy: 10.05.2013, 10:57 »

Zrovna před chvílí se mě ptal jeden budoucí stavitel RD, zda musí být projektová dokumentace na hromosvod ??Jeho provádějí elektrikář mu řekl, že ať nevyhazuje peníze za nic !? zle

Přísahám na vše co mi je svaté, že takový elektrikář by ji dostal z otočky, až by si překousl jazyk a to jsem docela klidný člověk.
Chci vidět ten hromosvod co mu pan chytrý elektrikář namontuje bez PD a pak chci vidět toho revizního technika, co ten bastl posvětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr Pavlíček 1
*
Offline Offline



Opravy a údržba strojů, RT E2A


« Odpověď #11 kdy: 10.05.2013, 11:08 »

Zrovna před chvílí se mě ptal jeden budoucí stavitel RD, zda musí být projektová dokumentace na hromosvod ??Jeho provádějí elektrikář mu řekl, že ať nevyhazuje peníze za nic !? zle


Copak projektová dokumentace, ale většina lidí je toho názoru, že hromosvod je vlastně na nic. V obci kde bydlím je z dvaceti novostaveb hromosvod pouze na třech.
Na Žďársku projekt na elektroinstala ci potažmo hromosvod žádný úřad nevyžaduje.

Na druhou stranu mě přijde jako zlodějina chtít za stavební projekt typového domu 50 000Kč, když ani není upraven podle terénu. To se pak lidem nedivím, že když to nemusí být, tak do toho ty peníze nedají.

Přísahám na vše co mi je svaté, že takový elektrikář by ji dostal z otočky, až by si překousl jazyk a to jsem docela klidný člověk.
Chci vidět ten hromosvod co mu pan chytrý elektrikář namontuje bez PD a pak chci vidět toho revizního technika, co ten bastl posvětí.
Tak to by jste se ufackoval...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 10.05.2013, 12:39 »

Mě taky čeká předělání rozvodů pro zásuvkové obvody a taktéž to budu dělat smyčkováním.
Jen se ještě s kolegou revizákem dohodnu jaký způsobem to provést.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Existují 3 skupiny lidí: To co májí k elektrice respekt, ti co respekt nemají a pak sebevrazi co jsou si na 100% jistí, že na PE-čku nikdy nebude fáze.
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 10.05.2013, 13:43 »

Copak projektová dokumentace, ale většina lidí je toho názoru, že hromosvod je vlastně na nic. V obci kde bydlím je z dvaceti novostaveb hromosvod pouze na třech.

Väčšina ľudí však nepozná nikoho, kto by na chýbajúci či zlý hromo-bleskozvod doplatil. Vo svojom okolí nepočuli ani len o skrytom zvode vytrhnutom zo zateplenia. Riziko je preto pre nich zanedbateľné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 10.05.2013, 14:35 »


K dotazu: 

- přednostně smyčkování
- krky ne......ve většině případů jsou zbytečné a mají své jisté nevýhody
  při dobře navržené elektroinstala ci nebudete pak zmiňované krky nikdy potřebovat

Jak se trochu provařeně říká - nikdy neříkej nikdy - všechno má své pro a proti - že zásuvky smyčkováním o tom žádná. Ve světelných rozvodech mají krky s protaženými CY a krabicemi u stropu jisté výhody- když se za pár let modernizuje (třeba jinde zmiňovaným Foxtrotem, nebo se přidává další fáze k svítidlu),  neseká se, ale protahuje.
Osobně považuji kombinaci smyčkovaných zásuvek a klasických světelných okruhů za optimální. Což bych taky chtěl po projektantovi

Ale to je opravdu o osobní preferenci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 10.05.2013, 15:11 »

Mimo odovůdněných případů obvodü se schodišťáky, kdy vodiče v krabici pro jistotu spojuji pájením, krabice používám u instalací kde neplatí zákon o  naschválu, kdy porucha vznikne v krabici, kterou nikdo nenajde
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #16 kdy: 10.05.2013, 15:26 »

Väčšina ľudí však nepozná nikoho, kto by na chýbajúci či zlý hromo-bleskozvod doplatil.
Třeba pátrat na cintoríne.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #17 kdy: 10.05.2013, 17:05 »



Smyčkování je jedna disciplína. Trubkování druhá.
Pokud zmiňuji intuici, pak dávám za pravdu Pavlovi, že kabelům je lépe v omítce.
Ovšem natažené prázdné trubky pro pozdější protažení dat jsou k nezaplacení.

Ukázkový dům plný zmršeností je blízko nás. Stavitel postaví tři byty za 2-5 mega s tím, že technická vybavenost se rovná paneláku z 60. let. A to bez uzemnění a prý naprosto zbytečného hromosvodu.
Dokonce ani přívodní kabel nedal do chráničky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.