Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Doporučili byste takto navrzene okruhy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Doporučili byste takto navrzene okruhy?  (Přečteno 23055 krát)
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 01.05.2010, 09:48 »

Přespříští týden se chystám k projektantovi, se kterým spolupracuji na svém domu. Máme mezi sebou spolupráci, že já udělám první návrh a on mi to pak doladí. Baví mě to chci se na tom podílet. Teď jsem dodělal elektriku. A jelikož i z diskuzí na tomto foru jsem pochopil, ze i odbornici se mohou v mnoha nazorech lisit, a prestoze svemu projektantovi duveruji, rad bych slysel vice nazoru a dále se vzdělal v této oblasti. Vice odborniku, vice dobrych myslenek. Tedy bych Vas rad pozadal o posouzeni, jestli byste na uvedenem schematu neco vylepsili.

1. podlazi el rozvody v pudorysu
priloha el1

2. podlazi el rozvody v pudorysu
priloha el2

Pro lepší přehlednost:

1. podlazi el rozvody jednopolove
priloha el3

2. podlazi el rozvody jednopolove
priloha el4

Obecně v obrázcích větev 1 = 1. nadzemní podlaží, větev 2 = topení, bojler a podobné spotřebiče používané "nepřímo",  větev 3 = bez ochrany, větev 4 = 2. nadzemní podlaží, větev 5 = zahrada.


* el1.jpg (230.43 KB, 832x653 - prohlédnuto 14018 krát.)

* el2.jpg (185.38 KB, 710x650 - prohlédnuto 2445 krát.)

* el3.jpg (129.03 KB, 1100x630 - prohlédnuto 4812 krát.)

* el4.jpg (62.11 KB, 816x582 - prohlédnuto 1855 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #1 kdy: 01.05.2010, 10:58 »

Obávám se, že rozsah Vašeho dotazu je mimo předmět tohoto fóra. Očekával bych i vyjádření kolegy Svejkovského.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 01.05.2010, 11:04 »

No, tazatel nám představil celkem detailní návrh instalace. Citovaný projektant ho zřejmě ještě neviděl (podle červených poznámek na výkrese).

Já bych na schematech nevylepšil nic, rád to nechám na spolupracující m projektantovi. Je to na dlouhou diskusi.

Omlouvám se, že na tento dotaz lépe neodpovím, hoří mi termín a na takto rozsáhlý problém mi nezbývá moc času.

Mimo rozsah této diskuse to samozřejmě je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 01.05.2010, 13:01 »

Řešit technnické detaily provedenmí celé elektroinstala ce byť i jen rodinného domku pomocí diskuse na internetu je nemožné ba nesmyslné.

Na vás jako budoucím uživateli je především dobře si rozmyslet vnitřní architektonick é uspořádání. Například z pohledu podkladů pro Vašeho projektanta elektro je dobré popřemýšlet nad interiérovým osvětlením, přeci jen doby kdy uprostřed pokoje visela žárovka jsou pryč, dnešní možnosti různě rafinovaného nasvícení jsou opravdu široké, je dobré si uvědomit že právě osvětlení má rozhodující význam pro vnitřní interiéry.

Jinak řečeno - můžete být architektem svého domu, ne projektantem.

Pokud hledáte informace o stavbách rodinných domků, pořiďtě si knižní publikaci, tady ztrácíte čas.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 01.05.2010, 13:59 »

Mám za sebou podobnú spoluprácu. Plne podporujem názor pána Jindru.

Napr. k svietidlám uvediem príklad, s interierovým architektom sme navrhli tri vypínače a šesť rôznych svietidiel (niektoré viacnásobné) v kúpeľni, riešili sme nasvetlenie obrazov, automatické nočné svetlo, vypínanie svetla v spálni z postele ďiaľkovým ovládaním a iné detaily, ktoré dajú bývaniu vyššiu kvalitu.

Aj ako technik mimo oboru vidím v schémach nemálo chýb alebo námetov zlepšenie. Projektant sa určite postará o odbornú časť a z Vašich podkladov asi použije len rozmiestnenie vypínačov, zásuviek a pod. To je typ podkladov, ktoré mu pomôžu. Okrem toho sú užitočné údaje k menej bežným zariadeniam, ktoré ste si vybrali. Pre vzduchotechnik u (prípadne aj s malým predohrevom či doohrevom vzduchu) bude stačiť istič 6A prípadne 10A, ale pre TČ bude možno treba 2 ističe 16A/3fázy pre kompresor a záložný elektrokotol + ďalší jednofázový istič pre napájanie elektroniky + doriešiť HDO.

Ďalej sú užitočné údaje o stavebnom riešení, kde bude ľahké viesť káble a kde nie.

Vzhľadom na váš pochopiteľny záujem o kvalitu elektroinštalá cie vo vlastnom domu skúste porozmýšľať o chráničoch všade, o ističoch 1+N resp 3+N, o rozdelení chráničov tak, aby keď vypadne svetlo, ostali na podlaží funkčné zásuvky (stojace lampy) atď. a uviesť to ako súčasť zadania.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #5 kdy: 01.05.2010, 18:19 »

Řešit technnické detaily provedenmí celé elektroinstala ce byť i jen rodinného domku pomocí diskuse na internetu je nemožné ba nesmyslné.

Proč ?
Je přece poměrně běžné, že si budoucí uživatel sám navrhuje elektroinstala ci, která "jde vidět",  že si určuje rozmístění vypínačů a zásuvek, nevidím na tom nic neobvyklého, alespoň u RD a podobných objektů. Z internetové diskuze je možné získat nezávislé pohledy, upozornit na možné problematické věci, najít inspiraci pro jiná řešení atd.
Zde šel tedy tazatel nad obvyklou úroveň, protože si sám navrhl i kabely a rozvodnici, ale to nevidím jako problém. 
Nejde přece o "zhotovení projektu po internetu",  shromážděné informace by měly sloužit jen jako podklady pro projektanta.
Na projektantovi je potom navrhnout i tu část elektroinstala ce, která "není vidět" a zároveň zajistit, aby navrhované řešení bylo v souladu s předpisy ČSN. Projektant by také mohl z pohledu svých zkušeností navrhnout jiné řešení, někde přidat, někde ubrat ...
Z mého pohledu je tato elektroinstala ce poměrně strohá, zejména co se týká počtu zásuvek v místnostech. V současné době se obvykle používají tzv. "hnízda",  které tvoří obvykle čtyř nebo pětirámeček, část přístrojů jsou zásuvky 230V, zbytek je pro slaboproudé rozvody (internet, TV). Bývá to umístěné obvykle někde v místě, kde se předpokládá PC nebo TV.
Poměrně populární je také možnost ovládání osvětlení z postele. Další možností jsou zásuvky 230V ovládané vypínači pro napojení osvětlení - např. různé stojací lampy.
Dále mi připadá poměrně málo elektroinstala ce v kuchyni, jeden okruh pro všechny kuchyňské spotřebiče (konvice, mikrovlnka ...) se mi zdá málo.
A samozřejmě by se dalo ještě pokračovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 01.05.2010, 21:06 »

Přespříští týden se chystám k projektantovi, se kterým spolupracuji na svém domu. Máme mezi sebou spolupráci, že já udělám první návrh a on mi to pak doladí. Baví mě to chci se na tom podílet. Teď jsem dodělal elektriku. A jelikož i z diskuzí na tomto foru jsem pochopil, ze i odbornici se mohou v mnoha nazorech lisit, a prestoze svemu projektantovi duveruji, rad bych slysel vice nazoru a dále se vzdělal v této oblasti. Vice odborniku, vice dobrych myslenek. Tedy bych Vas rad pozadal o posouzeni, jestli byste na uvedenem schematu neco vylepsili.


Je třeba ocenit vaší snahu. Řekl bych, že jdete správnou cestou.  Nic si nedělejte z toho, že to je skoro všechno špatně. Časem se to podá.  Jen si to dobře schovejte. Zeptejte se projektanta na inteligentní instalaci.  Možnost osvětlení schodiště zabudováním LED diod do schodů. Málo světel v koupelnách. To ostatní napsali kolegové. Někde jsem napsal, že laikům neradím. Tady sem rád udělal výjimku a souhlasím s kolegou Hasalou. Nikdo vám nedá podrobný návod, nebo  projekt. Ale každý by se měl snažit dát námět co podle jeho názoru chybí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 01.05.2010, 21:22 »

Proč ?
Protože internetová diskuse je přiliž těžkopádný a úzký informační kanál pro řešení tísíce a jedné věci při komplexním návrhu celé elektroinstala ce.

A samozřejmě by se dalo ještě pokračovat.
Právě. Není lepší koupit si knihu? V porovnání s cenou domku je cena takové publikace zanedbatelná a informace v ní budou mít řád, narozdíl od mnoha chaoticky podaných informací na internetu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 02.05.2010, 02:09 »

Na scémata jsem se nedíval, nemám na to čas dělat arbitra. Jenom v kostce. Chránič musí být na všech zásuvkových obvodech vyjma zásuvek pro speciální účely. V rodinném domě nebo v bytě by připadala v úvahu zásuvka pro chladničku a mrazák (možná ještě počítač). Nedoporučoval bych proudový chránič pro světla a to z toho důvodu, že se dnes používá tzv. centrální proudový chránič (není to sice správně a je to z finančních důvodů) a při výpadku chrániče by jste šmátral potmě k rozvaděči nahoit ten chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #9 kdy: 02.05.2010, 13:01 »

Protože internetová diskuse je přiliž těžkopádný a úzký informační kanál pro řešení tísíce a jedné věci při komplexním návrhu celé elektroinstala ce.

Internetovou diskuzu naopak považuji za poměrně akční a široký informační kanál. Tak široký, že je dokonce nutná určitá selekce shromážděných dat. A o komplexní návrh elektroinstala ce tady přece nejde, jak už jsem psal dříve, jde spíše o nějaké nasměrování, představení různých možností atd.
 
Není lepší koupit si knihu?

Není. Kniha je poměrně pomalý zdroj informací, než se dostane ke čtenaři, nemusí být uvedené údaje už aktuální. Navíc každá kniha je pohledem jen jednoho člověka nebo v lepším případě nějaké úzké skupinky. Oproti tomu internetové diskuze mohou obsáhnout mnohem více pohledů a údaje lze jednoduše aktualizovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 02.05.2010, 19:56 »

Internetovou diskuzu naopak považuji za poměrně akční a široký informační kanál.
Uvidíme jak velké množství skutečně prospěšných informací, různých pohledů, návrhů a postřehů se zde pro Josefa Tomka objeví. V knize by to zatím vydalo na první odstavec a lze těžko počítat že se zde objeví nějaká ilustrace nebo foto  Mrknutí

Rozumím když chce někdo řešit v diskusi jedno konkrétní téma jednou konkrétní otázkou (třeba jaký počet okruhů u kuchyňské linky),  nerozumím jak řešit obecnou otázku, když výsledkem má být konkrétní elektroinstala ce pro konkrétního uživatele. Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 02.05.2010, 21:05 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) vsem velmi za odpovedi a napady, nekolik dobrych napadu a veci, na ktere jsem sam zapomnel jsem zde opravdu nasel.

Napriklad zasuvku na stojaci lampu jsem v obyvaku mel, ale umistit k ni vypinac ke vchodu do pokoje neni spatny napad.

Automaticke nocni svetlo v koupelne a na chodbe v 2NP mam, ma zkusenost je takova, ze to staci jen zapojit do jakekoliv zasuvky, takze ve svem "projektu" mam jen uvedeno, kde ma byt zasuvka. Trochu jste me ted znejistili, je k tomu snad potreba z pohledu elektroinstala ce neco specialniho?

Vypínanie svetla v spálni z postele ďiaľkovým ovládaním .. no, toto me nenapadlo vubec a ani nevim, jestli bych to vyuzil, ale kdyz uz o tom piseme, treba se informace bude hodit dalsim ctenarum - na toto snad neni zapotrebi z pohledu projektu elektro neco specialniho, jedna se pouze o specialni vypinac, ne?

Diky za navedeni me k uvaham "kdyz vypadne jistic diky zasuvce kdesi, aby to nezpusobilo tmu v celem domu",  tam jsem to promyslel a par veci zmenil.

Slaboproudé rozvody (internet, TV) - z okna koukam na vysilac, takze mi asi budou stacit tykadla na televizi. Internet bude wifi.

"Dále mi připadá poměrně málo elektroinstala ce v kuchyni, jeden okruh pro všechny kuchyňské spotřebiče (konvice, mikrovlnka ...) se mi zdá málo." U tohoto bych rad pozadal o vysvetleni, videl jsem to uz ve vice vlaknech, ze se radi v kuchyni vice okruhu, ale me neni jasne, proc. Nyni mam lednici samostatne, mycku samostatne, 3 zasuvky nad linkou samostatne. Typicke vyuzici zasuvek nad linkou je mikrovlnka, rychlovarna konvice, obcas mozna nejaky mixer, mooozna toaster, nikdy jsem nezaznamenal potrebu, aby bezely vsechny soucasne. Nyni bydlim v panelaku, kde je kuchyn na 1 okruhu a za 25 let jsem nezazil situaci, ze by vyletel jistic kvuli pretizeni. Tak proc vsichni radi "vice" okruhu v kuchyni?

Diky vsem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #12 kdy: 02.05.2010, 21:26 »

K těm kuchyňským okruhům :
Pro kuchyňské spotřebiče (zásuvky na pracovní ploše kuchyňské linky) se obvykle doporučují alespoň dva samostatné okruhy. Nebo alespoň zřídit samostatný okruh pro mikrovlnku, pokud bude mít své pevné místo.
Dále bych udělal ještě jednu zásuvku pod linkou, někde u dřezu. Může se hodit pro malý ohřívač vody (od boileru je to dost daleko) nebo např. pro drtič.
Vzhledem k dispozicím (rozvaděč hned za stěnou) bych na vašem místě neváhal, jde jen o několik metrů kabelu "navíc" a v budoucnu se to může hodit. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 02.05.2010, 21:38 »

Místo dálkového ovládání do ložnice použijte schodišťový přepínač, případně dva/ pokud nebudete sám/ v kombinaci s křížovým přepínačem, případně použít stmívač lokální, nebo centrální s tlačítky...... ... Ke kuchyni: to, co vám dostačovalo doposud v určité soudobosti by vám nemuselo stačit v nově vybavené kuchyni. Nejdůležitější je ideálně navrhnout rozvod tak, aby byly jednotlivé fáze zatíženy rovnoměrně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 02.05.2010, 22:42 »

Teda jestli mě neklame zrak, proč jsou přívody ke světlům pouze dvojvodičové? To je špatně.  zle
V kuchyni je největší spotřeba energie na vaření z celého domu, pokud není elektrovytápěn í a určitá naddimenze se vždy hodí, nevíte dopředu jaké spotřebiče si paní domu vymyslí pořídit..... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 02.05.2010, 22:53 »

Kabel 2C je samozřejmě nesmysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 03.05.2010, 16:16 »

Opet diky vsem za rady.

Zasuvka pod linkou na maly ohrivac vody .. tak to bych asi nevymyslel, to diky za dobry tip. To mate pravdu, ze k boileru je to celkem daleko a odpoustet pokazde litry vody nez potece tepla..

Ok, presvedcili jste me, z kuchyne to k RB neni daleko, flexibilita za ty 2-3 stovky navic to stoji, drazky tam uz stejnak povedou. (To vite, clovek je v prvni fazi zaslepen tim, aby usetril a pak se na to diva jinak.)

Dalkove ovladani z postele pres schodistovy prepinac, aha, to take neni spatny napad. To se mi libi. Puvodne se mi do toho nechtelo, protoze nemam dobrou zkusenost se systemem dalkoveho ovladani, co ovlada vypinac a rikam si, nesmim byt tak liny, ale kdyz jsem nad tim v noci premyslel, dam to tam, ostatne nemusi se tim ovladat centralni svetlo, ale treba jen mensi stojici lampa v rohu, ze a to uz je pak jina.

Kabely 2C, to byl preklep. Nicmene ale "přívody ke světlům pouze dvojvodičové",  nerozumim, co je na tom spatne. Pokud se jedna o jedno svetlo ovladane jednim vypinacem, tak tam snad staci dva vodice nebo se pletu? Vychazel jsem z nasledujiciho:

zdroj: http://www.elektro.fme.vutbr.cz/studopory/elektrot/lab_11_cv.htm


* jednopolovyVypinac.jpg (28.36 KB, 410x351 - prohlédnuto 630 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 03.05.2010, 16:47 »

Nicmene ale "přívody ke světlům pouze dvojvodičové",  nerozumim, co je na tom spatne.
ČSN 33 2000-5-52 čl. 520.N4.2: Samostatné proudové obvody musí mít plný počet vodičů potřebných pro funkci připojovaných zařízení, a to i pro ochranu před nebezpečným dotykem živých i neživých částí.

Mimochodem, netvrdil jste, že s tím  půjdete za projektantem? To přece řešit nemusíte, to si vyřeší on.  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.