Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jaká může být přibližná cena nového zásuvkového okruhu do garáže?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká může být přibližná cena nového zásuvkového okruhu do garáže?  (Přečteno 6473 krát)
Jan Otrubkač
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 13.04.2013, 19:48 »

Prvně bych chtěl nastínit situaci a tím také zkusit nabádat k případnému zamyšlení jak jinak by šel můj problém vyřešit, než sem si namyslel.

Bydlím v bytovce a chtěl bych si do garáže zřídit zásuvku. Garáže jsou v 1PP hned pod byty a vlastní je vlastníci bytů. Bohužel do garáží jsou zřízeny jen 2 světelné okruhy (10A jednofázové jističe) + jeden zásuvkový (jednofázový 10A jistič s kombinovaným proudovým chráničem),  přičemž ten zásuvkový se používá na společné zásuvky vně garáží a světelné na světla v jednotlivých garážích + vně garáží.

Vše toto je na elektroměr na společnou spotřebu. Tudíž zde vznikají situace kdy si vlastníci garáží připojují na světelné okruhy zásuvky ,  atd. Ani mi tak nevadí, že to dělají, taky bych to mohl udělat, ale mě nestačí onen 10A jistič na světelném okruhu (+ je to asi proti normám).

Chtěl bych tedy přivést do své garáže zásuvkový okruh. Zde přichází otázka jak to vyřešit. Jedním řešením by bylo prodloužit onen zásuvkový okruh, který tam už je a vyvést ho až ke mě do garáže a připojit jistič + podružný elektroměr u mě v garáži. Faktem je, že si asi takto moc nepomohu, jelikož bych stejně měl k dispozici 10A jistič.

Druhou možností je tedy zřídit nový okruh do mé garáže, nejlépe  3-fázovým s 16A jističem (i jednofázeový by stačil možná ,  ale to není tak podstatné) + podružný elektroměr. Chtěl bych si totiž v budoucnu v garáží nabíjet Elektromobil + připadné další spotřebiče tak do 2kW. Zde vyvstává otázka ceny. Kolik by to podle vás stálo? Rozvodnice je od mé garáže odhadem max. 10 metru, ale do patra(jelikož garáž je v suterénu).

Předpokládám, že by se musel z rozvodnice vytáhnout nový okruh a dovést ho ke mě do garáže a přihodit jistič budˇ v rozvodnici nebo u mě v garáži + podružný elektroměr. Netušíte na kolik by mě taková sranda přišla? Správce mi na můj dotaz totiž poslal, že zřízení nového okruhu by vyšlo na desetitisíce. Moc nechápu proč by to byla taková suma? Ještě jedna doplnující informace. Taky si nejsem jist jesli by se nemusel navýšit hlavní jistič elektřiny v garážích. Momentálně je to 25A 3-fázový jistič. Protože se samozřejmě naskytuje otázka ostatních vlastníků, co když by to chtěli udělat taky?

Tím pádem by zřejmě již nestačil hlavní jistič pro navýšenou spotřebu v garážích. Pokud by to tak bylo tak jaký je problém jistič navýšit? A na kolik by to přišlo?

Předem se omlouvám, že je můj dotaz tak rozsáhlý. Gratuluju komukoliv kdo se tím prokousal a něco pochopil a budu moc rád za jakoukoliv radu, nápad.
 
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 13.04.2013, 20:12 »

Jednoduchá odpověď -vše je řešitelné, za peníze. Úsměv

Vybudovat nový okruh od ER do vaší garáže, s podružným rozvaděčem s měřením, by se do 10tis+- mělo vejít.

Co se týče velikosti jisitiče 3x25A, tak v pohodě stačí pro středně velký domek, kde je plynové topení a ohřev TUV. Takže na společnou spotřebu bytovky to bude pravděpodobně (muselo by se vědět co konkrétně je na společné spotřebě) stačit pravděpodobně i s tím vaším 3f přívodem.

Navýšení společné spotřeby na vyšší příkon, by nemuselo znamenat nějakou výraznou částku, snad jen výměna jističe a s tím spojená revize eleměr rozvaděče. Muselo by se vidět jaký je teď aktuální stav (průřezy vodičů, celkový stav HDV atp.

Napadá mě ještě jedna varianta. A to "vybudovat" si pro vaši garáž sólo odběrné místo. Pokud je na to nějaký prostor. A k tomu podružný rozvaděček v garáži. Tam by to finančně nemuselo být o moc více než těch +- 10tis.,  když pominu poplatek za příkon distributorovi . Ale bylo by to nutné vidět.

Tak tu jsou nějaká řešení, co by se dalo provést. Teď to chce oslovit elektrikáře z Vašeho okolí a
domluvit se na obhlídce a řekne...
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan Otrubkač
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 13.04.2013, 20:47 »

Mnohokrát děkuji za názor. K vašemu nápadu s 3. variantou se chci jen zeptat. V čem by byla výhoda narozdíl od toho mít jistič v hlavní rozvodnici + podružný elektroměr u mě v garáží? Stejně by se musel natáhnout "drát" ke mě do garáže k podružnému rozvaděči. Ale upozornuju, že elektrice moc nerozumím tak se jen ptám. Myslel sem, že nejvíce penež je právě v tom natáhnout nový drát z rozvodnice ke mě do garáže a už je celkem jedno kde bude jistič/podružný elektroměr? Ale možná už pletu 5. před 9.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 13.04.2013, 22:58 »

Technicky to kolega popsal moc pěkně.
Ale když to je "bytovka",  je třeba to nějak ošetřit  "legislativně".
Hasiči jsou "radostí celí bes sebe",  když ve "společných nebo technických" prostorech bytu vypnou přívod, který je pro tyto prostory vybudován, a pořád je tam něco "pod proudem".

Takže projekt a řádně schválit, raději žádná partizánština. ..
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 14.04.2013, 07:01 »

Takže projekt a řádně schválit, raději žádná partizánština. ..

Naprostý souhlas. I když hasiči v případě požáru radějí vysekerkují pojistky na patě domu. Právě kvůli těmto případům.

Prvně bych chtěl nastínit situaci a tím také zkusit nabádat k případnému zamyšlení jak jinak by šel můj problém vyřešit, než sem si namyslel.

Já bych být vámi zvoli ještě jiný postup. Pozval bych si "svého elektrikáře",  ať se na to podívá a zkusí navrhnout jiné řešení. Takhle na dálku se stejně nedá vymyslet to nejvhodnější řešení. Ve hřeje stále spousta neznámých faktorů, které se dají zjistit až po prohlídce daného místa. Zde se nechá nastínit pouze směr.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 14.04.2013, 09:31 »

Zřizovat nové odběrné místo by vás asi přišlo dost draho a mám obavu, že by vám to nikdo neudělal.
Udělat si podružné měření za společným elektroměrem přináší také veliké problémy.
Jestli máte garáž pod svým bytem, nebo v rozumné vzdálenosti, tak se mi zdá nejlepší řešení prorazit průchod pro kabel a napojit se na zásuvkový obvod vašeho bytu. 
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.