Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak zapojím starý napěťový chránič do soustavy TN-C?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojím starý napěťový chránič do soustavy TN-C?  (Přečteno 27438 krát)
Colejek
« kdy: 23.11.2012, 23:16 »


Jde ještě nějak zapojit napěťový chránič do starší stávající soustavy TN-C?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.11.2012, 07:12 »

Pouze jako integrovaný v zásuvce a to pro každou zásuvku samostatně. Na začátek obvodu do rozvaděče ho vložit nelze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 24.11.2012, 08:11 »

tazatel se ptal na napěťový, nikoli na proudový chránič.
Funkčně v tom nevidím problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 24.11.2012, 08:50 »

Abych řekl pravdu, musel jsem se podívat na princip napěťového chrániče, protože odpověď p. Morávka mě dost překvapila a znejistěla....
Jak bude v TN-C fungovat? Jen jako jistič, pokud bude vybaven proudovou spouští nebo pro individuální spotřebiče.

Správnější odpověď je ta od. p. Mrázka, ale ta je zase nezrealizovate lná....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 24.11.2012, 09:13 »

Při požadavcích na uzemnění a pospojování v síti TN je problém z realizací "nezávislého" uzemnění pro získání "referenční země",  bez které je napěťový chránič v podstatě "na nic"!

Pokud chce tazatel opravdu něco udělat pro bezpečnost, lépe by bylo přemýšlet a "minimalizaci rozsahu sítě TN, hned za měřením vytvořit síť TN-S, na zásuvkové okruhy doplnit proudové chrániče...
Jenže k tomu je třeba vyměnit rozvody za "třídrátové" a to už je dost radikální zákrok.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
IM
« Odpověď #5 kdy: 24.11.2012, 11:56 »

Funkčně v tom nevidím problém.
Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 24.11.2012, 12:01 »

tazatel se ptal na napěťový, nikoli na proudový chránič.
Funkčně v tom nevidím problém.

Do TN-C?,  neunáhlil jste se?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 24.11.2012, 12:33 »

tazatel se ptal na napěťový, nikoli na proudový chránič.
Funkčně v tom nevidím problém.


Správně.
Napěťové chrániče se běžně používají u mobilních centrál, maringotek apod..
Jako uzemění se zavrtává hliníkový kůl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 24.11.2012, 12:43 »

Správně.
Napěťové chrániče se běžně používají u mobilních centrál, maringotek apod..
Jako uzemění se zavrtává hliníkový kůl.
No, spíše dělám do křečků, ale tohle se mě jeví jako prapodivná odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 24.11.2012, 12:53 »

No, spíše dělám do křečků, ale tohle se mě jeví jako prapodivná odpověď.
Napěťový chránič zabraňuje tomu, aby na chráněném předmětu vzniklo nebezpečné
napětí proti zemi.
Kdo byl na vojně u vysílaček a radarů, tak se mu o hledání místa pro uzemění
(aby vybavil tlačítkem) určitě dodnes zdá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 24.11.2012, 12:59 »

Napěťový chránič zabraňuje tomu, aby na chráněném předmětu vzniklo nebezpečné
napětí proti zemi.

Víte co je to TN-C?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 24.11.2012, 13:04 »

Zrovna u té maringotky si to umím funkčně představit, kdy se cívka chrániče připojí mezi kostru maringotky a zemnící tyč. Je to ale TN-C? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 24.11.2012, 13:11 »

Víte co je to TN-C?
Můj příspěvek zmizel - ?.
Na soustavě vůbec nezáleží.
Nebezpečné napětí proti zemi tam můž vzniknout jakkoliv.
Elektrocentrál y byly TN-C, tenkrát se o nějaké S vůbec neuvažovalo.
Vaše reakce mě překvapují !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.11.2012, 13:15 »

Zrovna u té maringotky si to umím funkčně představit, kdy se cívka chrániče připojí mezi kostru maringotky a zemnící tyč. Je to ale TN-C? 
Proboha neeeee, nenechte se splést obrázky z 1010, potažmo z prvních dvou 4-41, kde je v síti rozveden PEN, avšak spotřebič jako takový musí být zapojen "tří/pětidrátově".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 24.11.2012, 13:21 »

Aby bylo jasno.


* Napěťový chránič.jpg (257.51 KB, 921x599 - prohlédnuto 4151 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 24.11.2012, 13:23 »

Mluvím o tom, že kostra maringotky bude mít jako ochranu před vnikem nebezpečného dotyku připojenou kostru přes cívku napěťového chrániče na zem, ale pak to bude spíše TT než TN-C, ale pak musí být splněna podmínka, že PEN (PE) v maringotce nesmí být spojen s její kostrou.

Kdysi dávno jsem toto řešil, když jsme dělali předváděcí výstavní autobus zákazníkovi a narazil jsem na starý báňský předpis, který právě toto zakazoval z důvodu funkčnosti napěťových chráničů na instalacích kam se maringotky zapojovaly. Podotýkám, že z doby, kdy proudové chrániče byly něco o čem se vědělo, že existuje, ale málo kdo ho viděl....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 24.11.2012, 13:25 »


Elektrocentrál y byly TN-C, tenkrát se o nějaké S vůbec neuvažovalo.
Vaše reakce mě překvapují !
Ne, že by to technicky nebylo možné, ale centrály většinou fungují v jiném módu, než TN-C.
Z toto si nic nedělejte, taky někdy překvapím sám sebe tanecek
Nicméně začněmeod počátku, kolik vodičů musí být připojeno v 1f zásuvce, chráněné napěťovým chráničem?,  dle vás dva?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 24.11.2012, 13:32 »

Aby bylo jasno.

Ano, ale to je to co se psalo na začátku: individuální nasazení pro jednotlivé spotřebiče (zásuvky) s individuálním uzemněním. Nikoliv např. pro celý dům jeden centrální napěťový chránič pro objekt, jak bylo zvykem např. na Jižní Moravě v době kdy tu rozvodná síť byla TT. Nevím jak třeba fungovalo Brno, ale když vyjedete za Brno, narazíte stále na spoustu baráků, kde bude jako hlavní jistič osazen napěťový chránič. Rozvody od hlavního rozvaděče pak už jsou samozřejmě 3 drátové a nesmí se spojovat PE s čímkoliv uzemněným, čímž se samozřejmě chránič eliminuje...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.