Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Kdy a jak poznám, že mám správně navrženou velikost elektromotoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdy a jak poznám, že mám správně navrženou velikost elektromotoru?  (Přečteno 23811 krát)
David Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 19.12.2011, 10:37 »

Kdy a jak poznám, že mám správně navrženou velikost elektromotoru?
Např. mám instalovaný elektromotor o výkonu 18,5kW a za provozu odebírá 14A.
Štítová hodnota je u tohoto motoru 28,5A.
Tudíž ho využívám jen na cca. 40%.
Jak poznám že se mi vyplatí na tento pohon dát meší motor?
Protože tento není vytížen.
Když ho vyměním za menší ušetřím nějakou energii ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
moto
« Odpověď #1 kdy: 19.12.2011, 13:23 »

Energii neušetříš s menším motorem. Bude to žrát stejně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 19.12.2011, 13:23 »

Treba sa na to pozriet komplexne
za normalneho stavu je motor zatazeny na 40%,  tudiz by mohol stacit aj mensi, ale ako je na tom stroj pri rozbehu? Je toto 40% zatazenie stale alebo len priemer? Ak sa jedna o strojne zariadenie, mate k nemu isto projekt. Preto by tato otazka mala smerovat na neho, aby vam zdovodnil, preco navrhol pohon  o danom vykone. Cez internet sa to posudzuje velmi tazko.

PS. mensi motor bude brat cca ronvnaky prud
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
David Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 19.12.2011, 13:30 »

Těch 40% je průměrná hodnota. Motor je pevně spojen s převodovkou. Rozjezd motoru není nijak těžký. Navíc je řízen Frekvenčním měničem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 19.12.2011, 13:32 »

Odoberany prud motorom zavisi aj od jeho zatazenia.. cize ak tam date aj dvojnasobne vykonny motor odber bude cca rovnaky
a takto mate "zadarmo" vykonovu rezervu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
David Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 19.12.2011, 13:34 »

Jinak strojní projekt ke stroji existuje ale se stejnosměrným motorem :-(
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #6 kdy: 19.12.2011, 14:34 »

Odoberany prud motorom zavisi aj od jeho zatazenia.. cize ak tam date aj dvojnasobne vykonny motor odber bude cca rovnaky
a takto mate "zadarmo" vykonovu rezervu

Dovolil bych si malinko nesouhlasit s tím, že výkonová rezerva je "zadarmo". V zapojení ,  které uvádí tazatel, že motor je připojen přes FM, tak tam nevím přesné paramatry a stavy, které mohou při provozu přes FM nastat. To bych byl rád, kdyby se vyjádřili odborníci na FM.
Ale bude-li ale motor připojen přímo na síť a nebude plnohodnotně zatížen, nastane situace kdy vám bude dělat docela velké problémy jalovina. Dokud vám distributor a správce sítě nezačne účtovat přirážku za znehodnocení síťě pomocí nezatíženého motoru. Dnešní nové 4Q elměry tyto věci dokáží krásně zaznamenat a vyhodnotit. Nebude to dlouho trvat a i domácnosti budou v dohledné době řešit kompenzaci nebo dokonalost zatížení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #7 kdy: 19.12.2011, 14:46 »

Zaobstarávacia cena menšieho motora bude nižšia.

Opravte ma, ak sa mýlim - čo je celkom možné - ale žijem v domnení, že:

A) účinnosť väčších motorov rovnakej konštrukcie je vyššia, a
B) účinnosť konkrétneho motora je tým vyššia, čím je ním dodávaný výkon bližšie jeho menovitému výkonu.

Takže rovnicu o viacerých neznámych možno riešiť iba s ohľadom na konkrétne varianty motorov a pri znalosti závislosti odoberaného prúdu od zaťaženia. Navyše, údaj o priemernom zaťažení 40% je irelevantný. Motor musí byť dostatočný pre maximálne zaťaženie. Veľmi krátkodobé max. zaťaženie mimo štartu by sa možno dalo riešiť použitím zotrvačníka, to ale v tomto prípade asi možné nebude, keďže sa požaduje riadenie FM, teda asi "dosť presné".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 19.12.2011, 15:03 »

1) Účinnost většího motoru je vyšší
2) Větší motor je těžší, takže musíte rozhýbat víc železa.

Takže bych se tím asi netrápil. Vyjde to nastejno. Ta rezerva není zase tak veliká.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 19.12.2011, 16:30 »

Čím je motor větší (v rozumné míře, což je ta vaše),  tím je stabilnější jak mechanicky, tak "elektricky" a jeho provozem se naopak proti malému ušetří.
Navíc velký motor je znakem velkého, silného a pro dívky žádoucího chlapa tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 19.12.2011, 18:31 »

Mam takovych prikladu vice.... Jen nevim kudy kam :-( a nejde o zanedbatelne vykony (od 1,5kw - 160kw). Moc se mi neosvedcila ani vymena stareho motoru za motor s EFF2. v realu je uspora 000 nic.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #11 kdy: 19.12.2011, 23:14 »

Mam takovych prikladu vice.... Jen nevim kudy kam :-( a nejde o zanedbatelne vykony (od 1,5kw - 160kw). Moc se mi neosvedcila ani vymena stareho motoru za motor s EFF2. v realu je uspora 000 nic.
Pohony byly na škole nejtěžší specializací. Prezentujete tady základní neznalosti fyziky ZŠ. Ty v diskuzi nenakoupíte.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #12 kdy: 19.12.2011, 23:25 »

Čím je motor větší (v rozumné míře, což je ta vaše),  tím je stabilnější jak mechanicky, tak "elektricky" a jeho provozem se naopak proti malému ušetří.
Navíc velký motor je znakem velkého, silného a pro dívky žádoucího chlapa tanecek
Mohu požádat o podrobnější vysvětlení vašeho výkladu? Ze své praxe totiž žiju v představě, že nezatížený motor je pro síť docela velký prevít. Dokud ovšem neberete v potaz tu skutečnost, že vám jalovinu začne někdo účtovat. Poté je ovšem vaše vysvětlení opodstatněné. Zkuste se podívat do připojovacích podmínek např. velkoodběrů a zjistíte, že je pro zákazníky docela malá výseč cos fí +0,95 -0,95 bez poplatku. Za ostatní znehodnocení je docela pěkná přirážka, když poté vezmete kalkulačku a začnete počítat, tak vám nezbývá nic jiného, než se rozhodnout pro plné zatížení soustrojí nebo dokonalou kompenzaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #13 kdy: 19.12.2011, 23:59 »

Za ostatní znehodnocení je docela pěkná přirážka, když poté vezmete kalkulačku a začnete počítat, tak vám nezbývá nic jiného, než se rozhodnout pro plné zatížení soustrojí nebo dokonalou kompenzaci.
To podle vás při plném zatížení motoru nemusíte kompenzovat? To snad ne.  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #14 kdy: 20.12.2011, 00:20 »

Já netvrdím, že se nemusí kompenzovat, ale musíte uznat, že je jiná situace při zatíženém soustrojí s výsledným cos fí např. 0,85, nebo nezatíženým soustrojím s cos fí 0,6. Pak se situace po finanční stránce rapidně mění.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #15 kdy: 20.12.2011, 01:24 »

Já netvrdím, že se nemusí kompenzovat, ale musíte uznat, že je jiná situace při zatíženém soustrojí s výsledným cos fí např. 0,85, nebo nezatíženým soustrojím s cos fí 0,6. Pak se situace po finanční stránce rapidně mění.   
Zase ne tolik. Kompenzace se navrhuje na jmenovitý výkon, případně výpočtové zatížení. Takže při chodu naprázdno nemůže být problém.
Nekompenzuje se účiník (jak uvádí např. E.ON ve svých směrnicích (?)),  ale jalový výkon, tj. součin zdánlivého výkonu a sínus fí nebo činného výkonu a tangens fí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 20.12.2011, 06:46 »

Pohony byly na škole nejtěžší specializací. Prezentujete tady základní neznalosti fyziky ZŠ. Ty v diskuzi nenakoupíte.  Pláč

Možná jsem ve škole chyběl.... Ale uvededu jeden příklad: motor Mez Frenštát 7,5kW 900ot. x krát převíjený....   odběr 13,5A jsem vyměnil za new 7,5kW 900ot. účinnost EFF2 odběr 14,5A. Při měření analyzátorem sítě CHAUVIN ARNOUX F27. Se měřené hodnoty změnily jen v řádech desetin teda až na odebíraný proud, ten je o ampéru vyšší.... Kde je pravda ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #17 kdy: 20.12.2011, 13:39 »

Nekompenzuje se účiník (jak uvádí např. E.ON ve svých směrnicích (?)),  ale jalový výkon, tj. součin zdánlivého výkonu a sínus fí nebo činného výkonu a tangens fí.
Toto jste uvedl naprosto přesně, podle výsledné hodnoty se zákazníkovi počítá přirážka. Já jsem jen reagovat na uvádění, že výkonová rezerva je "zadarmo". Spíše by mě zajímalo, jaká je situace ve spojení s FM. Zatím se nikdo nouzval a nereagoval, rád bych se poučil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.036 sekund, 22 dotazů.