Strejda má sice pravdu, že rozdělení je provedeno až v rozvodnici, ale není rozumné zde šetřit.
Ve stoupačce, a patrně i za elektroměrem máte vodiče L1, L2, L3, PEN. Právě vodič PEN je kombinací ochranného (PE) vodiče a středního (N) vodiče. N vede pracovní proud, PE nikoliv.
Toto rozdělení (tj. přechod se sítě TN-C na síť TN-S) má smysl, a to především pro funkci ochran před NDN, někdy i pro funkci zařízení. Hlavní výhoda je v tom, že ochranný vodič není zatěžován pracovním proudem, což zvyšuje jeho životnost a pomáhá dlouhodobě udržet jeho potřebné parametry (impedanci, přechodové odpory). Další výhoda je v tom, že ani současné přerušení N i PE zároveň samo o sobě nezpůsobuje nebezpečný stav (i když spotřebiče může poškodit), zatím přerušení vodiče PEN nebezpečné je.
Dále, v zásuvce nemáte "mínus" - pokud nemáte stejnosměrnou soustavu
, ale ta zase nemůže být trojfázová - ale právě ten stření vodič. V soustavě TN-C jsou skutečně oba kontakty - PE i N - připojeny na společný vodič PEN.
S chráničem toto souvisí asi takto : V obvodech TN-S je možné chránič použít, v obvodech TN-C nikoliv.
Ten kabel z chodby doporučuji natáhnout 5 žilový, co když za pár let bude TN-S v celém domě ? Ať to pak nemusíte vyměňovat. Pokud povedete od elměru k byt. rozvodnici TN-C, necháte (světle)modý vodič nezapojený, bude připraven k pozdějšímu použití. Průřez PEN musí být nejméně 10 mm
2 Cu a měl by být na koncích označen světle modrými návlačkami, tak aby byly viditelné všechny barvy (žl., zel., sv. modrá).
Také si rozmyslete, zda nebute též potřebovat kabel pro blokování spotřebičů signálem HDO.