Existuje institut pro udělení výjimky z ČSN?

<< < (7/9) > >>

Miroslav Revús:
Viac pravdivejšie je to s Talmudom (židovská kniha múdrostí) :-)

Jozef BABJAK:
... a mne sa čosi marilo, že sa to pýtali rabína!

Petr M:
Citace: Štefan Beláň  23.10.2011, 19:58

Nechci zde velice složitě rozepisovat. Jenom ve zkratce, jedná o stmívací zařízení 66kVA v kabině osvětlovače divadla, které dle původní ČSN 33 2420 čl. 3.3 i nové ČSN 33 2420 ed. 2 čl. 10.2.2, nesmí v kabině být umístěné (povoleno max. 20kVA). Kolaudace proběhla již v roce 2000.


Počítám, že kabina osvětlovače bude někde za hledištěm a co reflektor (i v provazišti),  to kabel dozadu. Kolik tam, božíííčku lůžovoučkej, ty svazky mají v průměru?  :o

Mám takový pocit, že by to vyřešila DMX512. V kabině osvětlovače pult a PC na programování. Pak už jenom roztahat stíněnou dvojlinku po divadle a silařinu nechat u reflektorů. Uspoří to materiál kabelů, výkon v kabině pod 2kW a nad jevištěm nebo pod ním na stěně pár plechových beden se stmívači...  ;) A samozřejmě s možností rozšíření do budoucna...

Josef Dolejšek:
Citace: Jan Vykoupil  25.10.2011, 11:07

Tak když se něco jmenuje Rozvodna,  tak se na to logicky vztahuje ČSN 333231 - Trojfázové rozvodny pro napětí do 52kV,  která se v článku 6.2 odkazuje u vnitřních rozvoden na ustanovení ČSN 333220 Společná ustanovení pro elektrické stanice a zde jsou už požadavky z hlediska vytápění, VZT, požární bezpečnosti, ochranných pomůcek atd. úplně někde jinde, než požadavky ČSN 333210 Rozvodná zařízení - společná ustanovení v části 5, na které se to dá napasovat, když se to jmenuje jinak.

Z praxe vím, že je také podstatný rozdíl v požadavcích mezi "akumulátorovno u" a "místností s akumulátory".

Ale k původnímu dotazu. Pracoval jsem ve velkém průmyslovém podniku, který měl udělenu řadu výjimek z norem ČSN. Ty výjimky vždy uděloval vydavatel norem, tj. Československá normalizační společnost (ČSN). Někdy v devadesátých letech jsme znovu (standardním způsobem) žádali o výjimku a bylo nám sděleno, že normy ČSN již nejsou závazné a tudíž výjimky z nich nemají smysl a neudělují se.

Jan Franěk:
Tak Tady je jedna odpověď na položený dotaz.

Citace:

Tento článek byl již v původní  ČSN 33 2420:1987, kam byl vložen na základě požadavku ČÚBP. Důvodem byly velké hodnoty indukce a vysoké teploty zařízení při provozu. Vznikalo nebezpečí požáru v těsné blízkosti obsluhy a nebezpečí možnosti ozáření, a na základě toho řešení problémů obsluh se zdravotními problémy z povolání. V současné době jsou technologie výroby stmívacích zařízení na jiné úrovni a tento problém by bylo možné v mnoha případech zanedbat. Vzhledem k tomu, že z důvodu úspor financí je u dost velké části prováděných rekonstrukcí kin a divadel zachovávána stará funkční technologie, přešel tento článek i do normy revidované.

Ve Vámi popsaném případě již vznikl problém při projektování zařízení v roce 2000, kdy již zmiňovaná norma několik let platila.

Tento problém je dnes možné minimalizovat místním provozním pracovním předpisem, kde provozovatel zařízení podrobně předepíše rozsah činností a bezpečnostních opatření, které bude obsluha v průběhu provozu provádět. Jde o vytipování rizik a o stanovení možného technického řešení, např. o zvýšení stupně větrání, zajištění dodatečných stínění, případně o věci provozní, tj. trvalá kontrola nebezpečí vzniku požáru, sledování zařízení v průběhu provozu atd. Vše bude závislé na konkrétním typu použitého zařízení a musí se opírat o zkušenosti s provozem, nebo o přímá doporučení od výrovce zařízení. Tento předpis může vydat provozovatel zařízení a obsluhu s ním prokazatelným způsobem seznámit a jeho dodržování kontrolovat. Žádné další orgány tento předpis nemusí „posvěcovat“,  ale mají právo v plném rozsahu kontrolovat jeho dodržování a  případné nedodržování postihovat.

S pozdravem

Ing. Josef Vozobule

vedoucí inspektor  pobočky

Technická inspekce České republiky

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana