Mohu na vodičích N či PE v TN-S naměřit nějaké napětí vůči jiné zemi?
Filip73:
To si určitě nemyslím, od toho by ale měly být ty revizní zprávy, né? Jak fungujou oddálené hromosvody, když jejich vzdálenost od antén není ani metr. Tam do přeskoku nedochází? Nebo část výboje je svedena vodičem PE? To by znamenalo zavlečení velkého proudu do el. instalace.
Milan Hudec:
Citace: Filip73 03.09.2011, 22:00
Oddělené zemniče jsou velice časté, navíc s platnými revizními zprávami.
Dva zemniče oddělené 5m zeminy s průměrnou vodivostí je pro blesk ten samý případ jako vaklspoj na přípojnici.
Takto provedené zemnění bude mít při úderu blesku vliv pouze na tvar vytvořené "zemní kaverny", s doprovodným rozdílem potenciálů mezi jedn. uzemněními.
Fuk Tomáš:
Citace: Filip73 04.09.2011, 07:53
To si určitě nemyslím, od toho by ale měly být ty revizní zprávy, né?
Revizní zpráva je, v tom lepším případě, pro vás potvrzení, že hromosvod plní svou funkci dle normy platné v době stavby. To, co s odřenýma ušima splňuje normu starou 50 let, nemusí být nutně dobré i dnes. Změnil se stav poznání, stav techniky, rizika i vnímání jejich závažnosti.
Jiří Schwarz:
Citace: Filip73 04.09.2011, 07:53
Jak fungujou oddálené hromosvody, když jejich vzdálenost od antén není ani metr. Tam do přeskoku nedochází? Nebo část výboje je svedena vodičem PE? To by znamenalo zavlečení velkého proudu do el. instalace.
A jsme přesně u toho, co asi nechápete.
Mám hromosvod, podle provedení svodů, podle vydálenosti "vyšetřovaného místa" od místa "pospojování" dojdu k nějakému odporu a indukčnosti uzemňovacího vedení, z toho mě vyjde nějaké napětí při průchodu bleskového proudu a podle napětí vyjde nějaká "izolační vzdálenost".
Pokud nemáte spojen hromosvodu s PE, nejde "matematicky vyčíslit" vzorec pro vzdálenost, protože není co do vzorce dosadit! Nejde jen o spojení nebo nespojení 2 zemničů (uzemňovacích soustav). Jde i o vzdálenosti hromosvodu od jiných kovových částí spojených s jinou zemní soustavou.
Navíc mi z předchozích příspěvků není jasné vaše tvrzení, že máte uzemnění. Jaké, čeho, ...?
Radomir Kubíček:
Napětí na PE a N je možné, do přípojkové skříně máte PEN, tam se vzhledem k odporu vedení od trafostanice se objeví napětí - je to část odporového děliče oktuhu sítě. Proto se míto rozpojení na PE a N spojí na HOP. Pokud vaše zem nemá nízkou hodnotu (pokud je přizeměný PEN nebo PE), může být napětí na PE jak uvádíte. N vodič vám funguje dále jako pracovní a každý spoj a kus vodiče je další odpor odporového děliče smyčky. Tím samozdřejmě máte napětí na N. Tato hodnota může být různá při měření pokaždé v jiném bodě a při jiné zátěži. K ověření impedance této proudové smyčky se provádí výchozí a pravidelné revize, při které se ještě provádí další měření v elektroinstala cích a na základě výpočtů hodnot je instalace schopná - nebo nevyhovuje bezpečnému provozu.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana