Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Kde sehnat zásuvku bez chrániče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde sehnat zásuvku bez chrániče?  (Přečteno 19121 krát)
Lenka Kostková
« kdy: 21.08.2011, 00:53 »

Příští týden nám mají v domě instalovat nový internet, vyskytl se ale menší problém.
V podmínkách dodavatelské firmy se píše, že "pro napájení zařízení na předávacím bodě zajistí Zákazník zásuvku 1x230v L-N-PE, která není vybavena proudovým chráničem dle ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, v opačném případě Poskytovatel není vázán hlavou IV. této smlouvy" (v IV. se píše o spolehlivosti připojení a garancích funkčnosti atd.).

Jenomže podle elektrikáře co nám v domě tahat dráty se dnes nedají ty speciální zásuvky "bez chrániče" sehnat a požadavek poskytovatele je prý nesplnitelný. A technik poskytovatele mi zase řekl, že by jí uměl namontovat, ale stálo by to asi 5 tisíc ("s papírem") a sekaní zdi přes půl domu. To se mi nějak nezdá, když zásuvka v Baumaxu je za 60,-. To je to opravdu natolik speciální věc že stojí tolik?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Zaa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 21.08.2011, 09:33 »

Zapojit zásuvkový okruh v rozvaděči bez chrániče lze za pár minut. Záleží na tom, jestli máte zmiňovanou zásuvku v okruhu s dalšími spotřebiči, nebo jako samostatnou pro připojení k internetu?

Navíc se nedávají všechny zásuvky s chráničem, ale kupují se normální zásuvky jak popisujete a v domovním rozvaděči se zapojují na chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.08.2011, 10:08 »

Příští týden nám mají v domě instalovat nový internet, vyskytl se ale menší problém.
V podmínkách dodavatelské firmy se píše, že "pro napájení zařízení na předávacím bodě zajistí Zákazník zásuvku 1x230v L-N-PE, která není vybavena proudovým chráničem dle ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, v opačném případě Poskytovatel není vázán hlavou IV. této smlouvy" (v IV. se píše o spolehlivosti připojení a garancích funkčnosti atd.).

Jenomže podle elektrikáře co nám v domě tahat dráty se dnes nedají ty speciální zásuvky "bez chrániče" sehnat a požadavek poskytovatele je prý nesplnitelný. A technik poskytovatele mi zase řekl, že by jí uměl namontovat, ale stálo by to asi 5 tisíc ("s papírem") a sekaní zdi přes půl domu. To se mi nějak nezdá, když zásuvka v Baumaxu je za 60,-. To je to opravdu natolik speciální věc že stojí tolik?

Zásuvka s chráničem není nijak drahá věc (nechce se mě to hledat v ceníku ale myslím že bude do 1000Kč+-).
Tady jde spíše o to že při vypnutí proudovým chráničem zásuvky která je pro napájení routeru, může dojít k tomu že se z routeru vymaže nastavení a potom vám nepojede internet. A pochopitelně si Vy pak budete volat providerovi ať vám to přijede nastavit.
 Co se týče toho co vám řekl váš elektrikář, možná že jste ho špatně pochopila. Dnes podle ČSN 33 2000-4-41 ed.2 musí být všechny zásuvky přístupné laické obsluze za proudovým chráničem, mimo okruhů kde by nežádoucím vypnutím mohlo dojít k nějaké škodě. Za takovou tu zásuvky by se dala považovat i zásuvka pro napájení routeru. Pokud váš elektrikář je alespoň trošku rozumný nebo jste při provádění instalace trošku uvažovali i takovýchto věcech, tak si myslím že by neměl být problém najít nějakou zásuvku, která by se dala připojit bez chrániče....

 A jedna otázka co by asi měla padnout na začátku. Máte na tu vaši instalaci projekt? Tam by měly být podobné věci řešeny.  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Václav 3
« Odpověď #3 kdy: 21.08.2011, 10:16 »

Tazatelka je laik, což je v pořádku, ovšem elektrikář ji buď opíjel rohlíkem nebo to není elektrikář (zásuvka s implementovaný m proudovým chráničem je specialita, která se používá vyjímečně) a autor dopisu dodavatelské firmy tomu také evidentně nerozumí, přitom by měl, jeho formulace je špatná.

Nevím jaký typ technologie bude montován, obecně byl měl být požadavek na samostatně jištěnou zásuvku mimo okruh proudového chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 21.08.2011, 10:17 »

Zásuvka s chráničem stojí 2400kč.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 21.08.2011, 10:30 »

Tazatelka je laik . . .
A proto přirovnání z kuchyně:
Máme připravenou klasickou směs na karbanátky, osolenou, okořeněnou. Pak si vzpomeneme, že manžel má potíže s ledvinami a solit, kořenit nesmí. A protože neumíme z hotové směsi ingredience odstranit, musíme připravit další směs bez ingrediencí, jinak vás manžel sice neuhodí, ale seřve.

klasická směs = zásuvkové obvody přes chránič (bývá zpravidla v rozvaděči)
sůl a koření = proudový chránič(e)
potíže s ledvinami = podmínka poskytovatele
řvoucí manžel = spadnutý chránič vlivem jiného zařízení a vyřazení PC
neuhodí = není ohrožena bezpečnost osob, jen nefunkčnost PC
další směs bez ingrediencí = nový zásuvkový obvod bez chrániče pro výpočetní techniku



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Václav 3
« Odpověď #6 kdy: 21.08.2011, 10:40 »

Krásné přirovnání, díky!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.08.2011, 10:40 »

Pane Doležal máte bod Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Lenka Kostková
« Odpověď #8 kdy: 21.08.2011, 11:32 »

Pánové vidím že jsem se zeptala na správném místě :-) On totiž gugl na otázku "ČSN 33 2000-4-41 ed. 2" ukázal hned Vaše stránky.

Každopádně už asi chápu co mi vysvětloval náš elektrikář - že máme celý dům osolený a okořeněný a vyndat to nejde, protože by pak musel odpojit zásuvky v dětském pokoji. Zajímavé že přesolenou polévku zachránit umím, ale tohle elektrikář nezvládne.

Navrhnul tyhle možnosti:
- natáhnout prodlužovačku od lednice, kde je ta spciální zásuvka bez chrániče - ale to je přes celý dům, fuj
- vysekat od elektroskříně na chodběnové dráty až k anténě - jen přes moji mrtvolu, to si pán nedovede představit to uklízení, malování... kvůli jedné zásuvce??
- nějak to připojit ke světlům? ale bude tam na zdi nějaká lišta :-/

A technik od internetu ještě navrhl to zapojit jak to je, prý to možná bude fungovat, Ale taky se může stát že k nám budou jezdit 1x-2x týdně to opravovat a nedoplatím se za servisy. Prý ty nové osolené a okořeněné domy dělají jen problémy.
Co mi prosím doporučíte? Popravdě jsem myslela že když máme elektriku udělanou od firmy tak s tím nebudou problémy a tohle mne dost mrzí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
navstevnik_z_ulice
« Odpověď #9 kdy: 21.08.2011, 11:44 »

A co prostě zapojit do zásuvky přes UPSku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 21.08.2011, 11:47 »

Nevím kde budete mít ten router.
1) Pokud někde na půdě, kde je i nějaký vývod pro světlo tak ze světelného okruhu, který není za chráničem(?) vytáhnout pro toto zařízení zásuvku.
2) Pravděpodobně to bude fungovat i za chráničem ale je tu to riziko že když chránič vybaví tak se router vymaže. Nicméně riziko že bude chránič vypadávat 2x do týdne je dle mě dost nepravděpodobn é...
3) Nevím co budete mít za router, případně anténu atp. ale co mám já doma obyčejnej router za 400Kč, tak i po výpadku elektriky zůstane uložené nastavení a nikdy jsem jej nemusel nastavovat znovu...

A co prostě zapojit do zásuvky přes UPSku?

 Myslím že u obyčejného RD je zapojení pře UPSku, kde na to pojede jen router zbytečný luxus a vyhozený peníze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 21.08.2011, 11:52 »

Jestli je ta zásuvka pro PC první v pořadí a pak teprve následují zásuvky v děcáku, tak by to šlo v rozvaděči připojit bez chrániče a první zásuvku na paprsku v děcáku vyměnit za integrovanou s chráničem a pokračovat dál jako osolené.  Mrknutí
V nouzi by šlo nechat obvod tak jak je, jen chránič vyměnit za "G" a tím snížit riziko vypnutí při bouřce a nárazovými proudy při obnovení dodávky elektřiny ze sítě. (To je ta brambora do přesolené polévky  Úsměv )

2) Pravděpodobně to bude fungovat i za chráničem ale je tu to riziko že když chránič vybaví tak se router vymaže. Nicméně riziko že bude chránič vypadávat 2x do týdne je dle mě dost nepravděpodobn é...
3) Nevím co budete mít za router, případně anténu atp. ale co mám já doma obyčejnej router za 400Kč, tak i po výpadku elektriky zůstane uložené nastavení a nikdy jsem jej nemusel nastavovat znovu...
 Myslím že u obyčejného RD je zapojení pře UPSku, kde na to pojede jen router zbytečný luxus a vyhozený peníze.
Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 21.08.2011, 11:57 »

Jestli je ta zásuvka pro PC první v pořadí a pak teprve následují zásuvky v děcáku, tak by to šlo v rozvaděči připojit bez chrániče a první zásuvku na paprsku v děcáku vyměnit za integrovanou s chráničem a pokračovat dál jako osolené.  Mrknutí

 Teď si nejsem ale jistej tím že by ta zásuvka s integrovaným chráničem by chránila i zásuvky za ní...Já se snad kouknu do katalogu Úsměv Jinak ale dobrý nápad.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 21.08.2011, 12:03 »

Pozor, obrázek nevystihuje zvýrazněný text


* FI.jpg (321.55 KB, 1920x1032 - prohlédnuto 467 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 21.08.2011, 12:04 »

Petře, ta kuchařská variace byla fakt dobrá.  Smích
Jenže tady se dělá problém z malichernosti. Proč vlastně nechce dodavatel netu chránič? Protože se chrání před nežádoucími výpadky chrániče a tím padání netu. Pravda, občas se to stane, pokud ale bude připojeno stolní PC a ostatní havěť, tak bez UPS vypadne stejně, NET NENET. U dobré instalace vypadne chránič velmi zřídka a je to spíše nějakou špičkou, takže to není až tak zle, že něco vypne.
Já bych se spíše zajímal o to, jak je zabezpečeno nezavlečení po přívodu netu. Kabel, bezdrát...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 21.08.2011, 12:10 »

Teď si nejsem ale jistej tím že by ta zásuvka s integrovaným chráničem by chránila i zásuvky za ní...Já se snad kouknu do katalogu Úsměv Jinak ale dobrý nápad.

Jsou dva druhy (spíše počet  šroubů)..jedna je "koncová",  na druhý typ /průchozí/ lze připojit několik dalších chráněných zásuvek....ALE!! musí tam být 3 vodiče!! Nerozhodný

Namátkou třeba ABB...a podobně...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 21.08.2011, 12:17 »

To Doležal, Šohajda: Díky už jsem se na to koukal...ano jedny jsou koncové a druhé průběžné. No alespoň jsem si trošku rozšířil obzor  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
mafiak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 21.08.2011, 14:45 »

Ja to vezmem za iný koniec...

Čo je s prepáčením za debilnú požiadavku poskytovateľa mať zásuvky bez prúdového chrániča? Čo to má za router, ktorý pri strate napájania stratí nastavenia? To pri každom výpadku el. energie behajú po obci a nastavujú APčka? Ak má naozaj takéto zariadenia (čo je v dnešnej dobe nonsens),  tak nech on zabezpečí nepretržité napájanie svojho zariadenia (čo ho samozrejme bude stáť 3x toľko).

Z môjho pohľadu je to úplný alibizmus poskytovateľa. ..


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.024 sekund, 21 dotazů.