Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak nazvat ochranu při absenci pospojení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak nazvat ochranu při absenci pospojení?  (Přečteno 3735 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« kdy: 15.08.2011, 07:32 »

Situace:
Stará instalace v činžovním domě, chybějící hlavní pospojení.
Bude budován ze stávajícího rozvaděče nový okruh, jak projektant či revizák správně nazve ochranu, která neodpovídí 4-41ed.2 čl.411.1 hovoří o ochraně pokud je splněn článek 411.3, a tento splněn není.

Či při prostém doplnění instalace jedním novým okruhem s cenou (zásuvka, jistič, kousek kabelu) bude třeba v budově dodělat hlavní pospojení s cenou někdy řádově jinde (silný přívod do domu a pod.).
Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 15.08.2011, 18:52 »

TO: Hudec

Nepochopil jsem oč vám jde a čemu nerozumíte? Nerozhodný
Pokud mám odpovědět na otázku v záhlaví,  tak na tu je jediná odpověď

Ochrana se nazývá - "Ochrana při poruše automatickým (samočinným) odpojením od zdroje" Super!

PS: Já v tomto případě žádnou absenci pospojování ochranných vodičů nespatřuji. Tento základní požadavek vždy v normách ČSN byl, je a asi stále bude.
Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 15.08.2011, 19:06 »

TO: Hudec

Nepochopil jsem oč vám jde a čemu nerozumíte? Nerozhodný
Pokud mám odpovědět na otázku v záhlaví, tak na tu je jediná odpověď

Ochrana se nazývá - "Ochrana při poruše automatickým (samočinným) odpojením od zdroje" Super!

PS: Já v tomto případě žádnou absenci pospojování ochranných vodičů nespatřuji. Tento základní požadavek vždy v normách ČSN byl, je a asi stále bude.
Možná jsem základní dotaz uvedl moc provokativně, nicméně norma nám říká toto:
Ochrana automatickým odpojením vznikne pokud:
Je základní izolace+ochranné pospojování+reakce ochranného prvku.

No a mě zajímá případ, kdy nejsou splněny podmínky ochranného pospojení dle onoho článku 411.3.1.2

Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 15.08.2011, 20:09 »


No a mě zajímá případ, kdy nejsou splněny podmínky ochranného pospojení dle onoho článku 411.3.1.2


TO: Hudec

Principy se nemění,  mění se pouze názvy a vylepšuje se technické provedení.

To co vy považujete za absenci pospojování,  já za absenci pospojování nepovažuji, pouze chápu, že místo pospojování podle čl. 411.3.1.2 je u starých instalací provedeno pospojování ochranných vodičů a uzemnění podle ČSN  34 1010:1965 a to tak, aby dobře fungovala ochrana nulováním podle čl. 72 a čl 73, což je ve své podstatě dnešní ochrana automatickým odpojením od zdroje.

Už si rozumíme? Úsměv

PS: Pokud by nebyly splněny podmínky pospojování (propojení) ochranných vodičů (podle vás absence pospojování),  nemohla by ani fungovat ochrana při poruše v sítích TN, ať už se nazývá "nulováním" nebo "automatickým odpojením",  a jednalo by se o rozpor jak s ČSN 34 1010 tak i s ČSN  33 2000-4-41 ed. 2.
Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.08.2011, 19:30 »

To Beláň asi si nerozumíme, zkusím tedy příklad:
Prošla by u vás nová instalace zásuvky (bez proudového chrániče),  která by byla umístěná vedle radiátoru ústředního topení, přičemž by chybělo přímé či hlavní pospojení mezi PEN a stupačkou vytápění?
myšleno pospojení provedené dle nových požadavků
Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 18.08.2011, 23:32 »

To Hudec:
Otázkou je, co je to zásuvka vedle radiátoru. Když se do zásuvky připojí spotřebič s nějak dlouhým pohyblivým přívodem, tak i vzdálenost mnohem větší než 2,5 metru umožní současně přístupný dotyk. Čili lze uvažovat každou zásuvku v místnosti.

Pak je další otázka, kdy jsou splněny podmínky ochranného pospojování. Podle čl. 5.2.2 ČSN 61140 ed.2 je to v podstatě i jen řádně rozvedený a uzemněný ochranný vodič přívodu. Pak požadavek na ochranné pospojování radiátoru s hlavní uzemňovací svorkou někde, kde je vyhovující impedance a normální vnější vlivy je něco navíc a není to zcela nezbytné pro bezpečný provoz zásuvky. Zcela nezbytné je to dle čl. 701.415.2 ČSN 33 2000-7-701 ed.2, pokud se neprovede doplňující pospojování.

Hlavní pospojování je záležitost společných rozvodů v budově a pokud děláte revizi v nějakém odděleném prostoru a u jiného provozovatele, tak vlastně ani nevíte, jestli je ten radiátor napojen na plastové nebo kovové potrubí. Podle mého soudu vám to může být lhostejné a zjišťovat hlavní pospojování nemusíte, pokud půjde o normální vnější vlivy. Hlavní pospojování musíte ověřit jen v případě, pokud z nějakého důvodu není provedeno doplňující pospojování v koupelně, jak jsem psal výše.

Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 19.08.2011, 15:43 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!), mám podobný názor.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.031 sekund, 21 dotazů.