Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Co s rozdvojkou, co otáčí fázi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co s rozdvojkou, co otáčí fázi?  (Přečteno 40573 krát)
kolejník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.07.2011, 05:50 »

Několikrát za sebou jsem se setkal u zákazníků s rozdvojkou co otáčí fázi. Nemohu vysvětlit proč se to prodává.
V síti TN-C je to nebezpečné. Jak to řešíte Vy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 14.07.2011, 09:47 »

V síti TNC je to nebezpečné pouze v případě, že je do takové rozdvojky zapojena dvoužilová TNC prodlužovačka, což je zakázané zvěrstvo a prasárna. Jinak to nemá na bezpečnost vliv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 14.07.2011, 10:13 »

Přívod do zásuvky je posledním místem, kde může být vodič PEN, v zásuvce již musí být dutinka N a kolík PE, vše, co je do zásuvky zapojeno, musí být provedeno jako TN-S, kde je ochranný vodič PE a "funkčně rovnocenné" pracovní vodiče N a L.
I když to neponažuji za nějaké šťastné řešení, nemůže přehozením "pracovních" vodičů L a N vzniknout nebezpečný stav!

Ale kdo viděl ve středu reportáž o smrti "lovce krtků",  třeba si představí jak "vážně" berou někteří kutilové "pravidla hry"! A pan redaktor tomu nasadil korunu, když tvrdil, že pána zabil zkrat!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jura7
« Odpověď #3 kdy: 14.07.2011, 13:03 »

Většinou jsou to staré hnědé nebo černé rozdvojky. Osobně bych je vyhodil. V případě podomácku zapojeném prodlužováku to může hodně bolet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.07.2011, 13:33 »

Pokud se někomu nezamlouvá obracení fáze, může si koupit rozdvojku, která má vnitřní zapojení drátky, ale pak se může divit, že mu bude po připojení zátěže padat chránič (asi to byl ten lepší případ),  protože ve vnitřním zapojení je prohozen PE a N.
Tolik moje zkušenost s rozdvojkami, které neobrací fázi...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 14.07.2011, 13:59 »

Rozdvojka jako taková je velmi nebezpečná!!

Při častém užívání se vnitřní kolíky uvolní a fázová spadne na N nebo PE a je šlus....
Už jsem to viděl u několika bytů,domů....Tzv. Tvrdý zkrat a nešlo nic, ani nahodit jistič....
Je to řešení na nějaký týden ale na trvalo dát dvojzásuvku, popř. více dvojzásuvek...!! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 14.07.2011, 16:28 »

Několikrát za sebou jsem se setkal u zákazníků s rozdvojkou co otáčí fázi. Nemohu vysvětlit proč se to prodává.

Já ano, bylo to tak k prodeji schváleno tehdejší státní zkušebnou.

V síti TN-C je to nebezpečné. Jak to řešíte Vy?

Pokud se dodrží všechna pravidla tak to v síti TN-C nebezpečné není. Kdyby bylo tak jsme národ mrtvol protože je taková rozdvojka ve většině domácností. Nebezpečné to začne být až s poruchou materiálu nebo duševna domácího kutila.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 14.07.2011, 16:40 »

Rozdvojky jsou určeny pro dočasné využití, kdy jsou pod dozorem např. montéra, který potřebuje připojit k zásuvce několik ručních nářadí najednou a pod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 14.07.2011, 18:06 »

Je to řešení na nějaký týden...
Rozdvojky jsou určeny pro dočasné využití...
A to je pěkně prosím psáno kde?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 14.07.2011, 18:34 »

Rozdvojky jsou určeny pro dočasné využití, kdy jsou pod dozorem např. montéra, který potřebuje připojit k zásuvce několik ručních nářadí najednou a pod.
Vy jste ale vtipálek! A nebo neumíte pít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 14.07.2011, 18:41 »

No on to takový žert zas není, dobře víte, že se v normách píše cca. toto: spotřebiče se připojují k pevnému rozvodu pohyblivým přívodem s vidlicí....... ....

No a rozdvojka snad není pevný rozvod.

Nicméně jste mě vnukl nápad jít na pivo a učit se pít, tak pokud má někdo nápad podobný, přeji hustou pěnu Úsměv tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 14.07.2011, 18:49 »

Přeju dobrou pěnu. Roztrojky se dají označit za trvalé řešení ve všech domácnostech. Neříkejte, že to doma tak nemáte. Šicí stroj, lampička. Světlo u gauče a nabíječka na telefon... Nemluvím o PC.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 14.07.2011, 19:05 »

Trvalé, ale špatné!!

Věřte, nevěřte, od doby, kdy jsem "přičuchl" k elektrice jsem veškeré tyto rozdvojky vyházel a další jejich používání alespon pro sebe a "pár svých věrných" zakázal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 14.07.2011, 19:22 »

Mě to funguje doma už mnoho let a dobře. A to si občas provedu "revizi spotřebičů",  především v okamžiku, kdy se mi do ruky dostane nový měřák. Ty krabičky vždycky vyhoví. Nehrotil bych to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 14.07.2011, 21:00 »

A to si občas provedu "revizi spotřebičů",  především v okamžiku, kdy se mi do ruky dostane nový měřák.
Díky za přiznání. Už se necítím jako úplný blázen, když jsem zkoušel zabalit adaptér od mobilu do alobalu a zkoušel jsem, jestli se tam dá naměřit nějaký dotykový proud...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 14.07.2011, 21:18 »

 Škleb  Kde jinde než doma se to dá vyzkoušet. Před zákazníkem? To asi těžko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Petr Pospíšil.
*
Offline Offline



E2/A - montáž + revize elektro, EZS, EPS, CCTV


« Odpověď #16 kdy: 14.07.2011, 21:56 »

Příznávám se, že můj byt byl svědkem mnoha podobných pokusů o kterých se raději nikomu nesvěřuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektro, drobné projekty.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #17 kdy: 14.07.2011, 22:36 »

Nic, pokud není vylámaná nebo nemá vyhřáté dutinky, užívejte jí ve zdraví. Nevymýšlejte si pseudo problémy tam, kde ve skutečnosti nejsou.
P.S. Dvoužilové prodlužováky s vodičem PEN a spojenou pravou dutinkou a kolíkem zakazovala již ČSN 341010 před více jak 30 roky!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.