Bude fungovat třífázový motor jako dvoufázový generátor?

<< < (3/11) > >>

Jirka Š. Svejkovský:
Odpověď radši nechám na pohonářích, není to 100% můj obor.

Pokud tento stroj používáte jako motor, musíte vytvořit točivé pole. Od toho je tam pomocné vinutí (fyzicky o 90°umístěné oproti hlavnímu vinutí). Do něj jde proud posunutý kondenzátorem nebo jiným způsobem (stejně jako u 3f motoru s kondíkem). Co z toho poleze, pokud jej použijete jako generátor, nejsem schopný odhadnout.

Nějaký vhodný alternátor by se nenašel? Abych se přiznal, tak tady už taky netuším.

tomáš buřival:
Raději popiště k čemu to má sloužit, tzn. čím se to bude pohánět, jaké jsou otáčky a jaký to má mít výkon.

JKlaik:
Citace: tomáš buřival  14.05.2011, 22:20

Raději popiště k čemu to má sloužit, tzn. čím se to bude pohánět, jaké jsou otáčky a jaký to má mít výkon.

Nepředpokládám že je to podstatné, ale situace se má takto. Občasný kutil v chalupě, osazené jednofázovým el. rozvodem, k níž přiléhá malý potok, na něm samoúčelně a čistě pro radost se točící vodní kolo s teoretickým výkonem cca 200-250W. Kutil přemýšlí, jak potěšení ze svého snažení umocnit přeměnou samoúčelnosti vodního motoru v účel prakticky využitelný, tedy využít místní energetický potenciál třeba k pohonu ledničky a jiných drobných spotřebičů, případně momentální přebytek vracet do sítě a tím vyjít vstříc jak své peněžence, tak svému niterně "zelenému" smýšlení. Výkon kola zmiňovaných 200-250W při cca 40 ot./min.

Zdenek Hejčl:
Toto je podstatná informace.
Jednofázově do sítě vám nikdo dodávat nepovolí - nesymetrie sítě.
Takže zbývá něco podobného jako u FV panelů, použít alternátor a měnič, nebo střídač a dodávat 3 fázově. Ovšem s takovým výkonem 200-300W, nemá cenu ani uvažovat, náklady na pořízení jsou vysoké, návratnost mizivá.
Nebo vyčlenit a oddělit část istalace jen na tu vodu a  provozovat na malé napětí. Třeba venkovní osvětlení.  ;)

JKlaik:
No, na to jestli mi někdo dovolí vracet do sítě případné přebytky výkonu v řádu max. desítek wattů, se upřímně ani nikoho ptát nehodlám, přičemž vůbec neuvažuji, že by se tím vůbec někdo chtěl zaobírat jako s problémem, když jednofázové spotřebiče s příkony v řádu kW jsou zcela běžné v každé domácnosti. Zmiňovaný výkon po většinu doby celý pojmou v rozvodu zapojené spotřebiče samy.
Co se nákladů týče, o ty mi ani nejde, ale i v tomto vychází jednoznačně kladná bilance. Zdroj energie vody, narozdíl třeba od FV panelů, pracuje ve dne v noci, v zimě v létě, 365 dní v roce. Tzn. i při průměrném výkonu 180W to udělá za rok přes 1500kWh, což při sazbě cca 5,-Kč/kWh znamená roční úsporu cca 8000,-Kč. Motor pořídím za pár stovek, převody taktéž, instalační materiál obdobně. Vejdu se tedy do 2000,- a to v tom mohu klidně zahrnout i basu Budvaru spotřebovanou při práci. Tedy kdybych řešil náklady a výnosy, tak si to na sebe vydělá za 3 měsíce.
Paralelní síť v ostrovním režimu, jak na nízké napětí, tak 230V, s takto nízkým výkonem by vyšla podstatně dráž, nemluvě o (ne)komfortu a určité kýčovitosti.
Nicméně mě zajímá spíše konkrétní technické řešení uvedené problematiky, než otázky nákladnosti nebo formální správnosti v souladu s legislativou.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana