Lze sestavit výrobní část ostrovní nn sítě z asyn. a syn. generátoru?

<< < (4/5) > >>

Ján Pitoňák:
Citace: Zdenek Rajmont  24.10.2010, 20:34

Proč? Od toho je kompenzace abych jalovinou systém nezatěžoval.

Je samozrejme, že snahou je systém nezaťažovať jalovinou, a ak už nejaká jalovina v systéme tečie, tak má byť indukčná, nie kapacitná. Kapacitná jalovina nie je žiaduca, preto sa sankcionuje každý dodaný kVar. U indukčnej môžete ísť do účinníka 0,95. Veď ste vo svojom príklade vychádzal z hodnoty 0,96 nie? Preto mi vôbec nieje jasné, prečo ste tie dva Tg fi od seba odčítal, keď ste ich mal vlastne spočítať? Vo výsledku je to potom chyba už skoro 200%,  čo je už dosť veľa na to aby to fungovalo, že?   
Citace: Zdenek Rajmont  24.10.2010, 20:34

Proto byla počítána kompenzace na ideální stav. Pokud bude zátěž odebírat jalový výkon, ja třeba ji také kompenzovat. (ona je to stejně jedna a ta samá kondenzátorová baterie, protože jinam stejně zapojit nejde)

Ak ste to počítal na ideálny stav, prečo ste uvažoval s účinníkom 0,96?
To ste mal potom počítať cosfi =1. Vtedy by vám vyšla hodnota kondenzátora cca 9,7kVAr. Záťaž by však musela byť vykompenzovaná na účinník=1.

raj:
Panebože Vy jste šťoural... Učiník kolem 0.95 je "standartní"  hodnota kompenzovaného účiníku.
Zapojení asynchronního stroje jako zdroje ostrovní sítě je nádherné a vděčné zadání diplomových a disertačních prácí.
Tak si nakreslete vektorák, z něho to pochopíte. Howgh.

Ján Pitoňák:
Citace: Zdenek Rajmont  24.10.2010, 21:51

Panebože Vy jste šťoural... Učiník kolem 0.95 je "standartní"  hodnota kompenzovaného účiníku.

Až na to, že je rozdiel, či používate asynchrónny stroj ako motor, alebo ako generátor. Asynchrónne generátory, ktoré sa neprevádzkujú v ostrovnej prevádzke (bežne MVE) sa prevádzkujú tiež s účinníkom 0,95  a často aj horším - bez kompenzácie. Vždy si však nejakú jalovinu zo siete odoberú. V ostrovnej prevádzke ju však váš generátor potrebujete do siete čiastočne aj dodávať.
Nie som štoural, ale reagoval som iba na váš výpočet, ktorý ste tu dal ako vzor pre návrh takého to generátora. Doposiaľ ste ma však o správnosti vášho výpočtu argumentami nepresvedčil.   
Citace: Zdenek Rajmont  24.10.2010, 21:51

Zapojení asynchronního stroje jako zdroje ostrovní sítě je nádherné a vděčné zadání diplomových a disertačních prácí.
Tak si nakreslete vektorák, z něho to pochopíte. Howgh.

Bolo by lepšie ak by to neostávalo iba u diplomových a dizertačných prác, ale aby sa to aplikovalo častejšie v praxi.
Asi si naozaj nájdem čas a ten obrázok vám nakreslím.

Ján Pitoňák:
To Rajmont: Prikladám náčrt, z ktorého by mali byť zrejme moje predchádzajúce vyjadrenia, resp. pripomienky k Vášmu výpočtu. Vychádzal som z hodnôt uvedených vo Vašom príklade.

Roman Kopecký:
,
opsal jsem údaje ze štítku toho generátoru:
22kW  50Hz
D/Y  400/690 V    37,5/21,5 A
cos (fí) 0,85
Q/R  0396   10/00
Rot.kl.   I.Cl.   F  S1    30601 3670/60 min -1

Když čtu, jaké komplikace to přináší (myslím kompenzace při ostrovním provozu),  obrátím se ještě na E.On, třeba pro kogeneračku nějakou kapacitu sítě "vyšťourají",  obzvášť, když často využiji celou výrobní kapacitu generátoru.

Mohli byste mi přesto vypočítat jakou kondenzátorovo u baterii budu potřebovat, pokud bude generátor zatěžován v průběhu dne řekněme od 10 do 100%.

 (poklona)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana