Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Inbusový nebo i m b u s o v ý klíč?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Inbusový nebo i m b u s o v ý klíč?  (Přečteno 49796 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 14.06.2005, 08:05 »

Přátelé, nikdo z nás neví vše přesně a proto jsme všichni více, či méně obklopeni různými slovníky. Jednou jsem začal pátrat zda je správně INBUS nebo inbus. Čím více zdrojů jsem otevřel, tím více jsem na pochybách.

Jak se podle vás toto slovo píše? Podle koho nebo kterého výrobce ten název mohl vzniknout?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jaroslav Hasala
« Odpověď #1 kdy: 14.06.2005, 08:43 »

Více používané je inbus. Zkoušel jsem vyhledávání slov v SEZNAM.CZ, více odkazů je na inbus. Tím netvrdím, že je to správné :-)
BTW není to jedno?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 14.06.2005, 08:49 »

Jedno... Je a není. Když to mám někde uvést v textu a opravuji větu, zastavím se a ptám se zda je to dobře, abych nepsal blud. Neznám odpověď, ptám se. inbus je opravdu zažitý, ale mám podezření, že to bude hovorově upraveno. Ale kolegové již hledají zdroje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Karel Baborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 14.06.2005, 09:17 »

ČSN 021143.57 uvádí šrouby s válcovou hlavou s vnitřním šestihranem.
Doporučuji tuto normu prostudovat.
Je tam uvedeno, jaký klíč se používá pro tyto šrouby.
Zajímavé jsou i oblíbené odkazy naších normotvůrců :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.06.2005, 09:46 »

Domnívám se,že správně a původní je INBUS.Dá se také takto volně přeložit jako -vnitřní propojení- což i dává smysl ve spojení klíče se šroubem.
Mám za to,že INBUS byl,nebo dokonce stále je patentovaný název prvotního výrobce a tak se některými jinými výrobci zavedl výraz inbus.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 14.06.2005, 10:01 »

Ptal jsem se na ústavu pro jazyk český. http://www.ujc.cas.cz. jelikož se jedná o název odvozený od názvu firmy mělo by být správné inbus

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Jiří Špelec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 14.06.2005, 14:47 »

To Baborský:
Pokud tu normu máte před sebou tak ji ocitujte prosím. Pokud ovšem nejste obchodní zástupce ČSNI a nechcete abych si tu normu koupil kvůli N nebo M. Já vím jak IN(M)BUS vypadá!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 14.06.2005, 18:10 »

<p>My používáme název "nymbusák" a nebo "nymbus".</p>
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #8 kdy: 14.06.2005, 18:25 »

To Janoušek:
Nejste náhodou z Nymburku? :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 14.06.2005, 19:07 »

Ne, nejsem z Nymburku, já za to nemůžu, že se tento název u nás používá, nejsem jeho autorem. Alespoň nemáme problém jestli "m" a nebo "n". "Nynbus" zní a vypadá divně. Jinak jsem bývalá JME.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 14.06.2005, 20:11 »

Jojo "nymbusák",  tak jsme říkali bouřkovýmu mraku, ale ve skutečnosti to je "Cumulu(s) Nimbus".

Slangových označení diskutovaného klíče je patrně hodně, více než domněnek, ty jsou pouze dvě. Slovníky se různí, katalogy se různí, vyjádření UJČ je také v rozporu třeba s ČSN. Tak jak tedy? :-))) Někdo to vymyslel, vyrobil a podal patent! Ale kdo?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 14.06.2005, 20:24 »

Na názvu až tak nezáleží, hlavní je, že to funguje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 14.06.2005, 20:38 »

Zkuste dát inbus do vyhledávače google. První odkaz bude asi správný.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vilém Gracias
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 14.06.2005, 21:01 »

Mě to tedy také zajímá. Pokud nezáleží na názvu, pak hovořme mezi sebou jako "Hotentoti". K čemu jsou všechny terminologické komise, pokud si vymyslíme pro jednu věc tisíce názvů? Je mi to fuk, který to bude písmeno, ale chtěl bych vědět odkud se to vzalo a kdo to vymyslel!  To, že se říká pražákům "cajzli",  se ví, že je to Pražák a ne Maďar.
Pokud zkoušíte Google, pak porovnejte počet výskytů s M a N!
Ovšem to ještě neznamená, že když většina to píše jedním ze způsobů, že je to správný název.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 14.06.2005, 22:52 »

Jeden výraz určitě bude ten správný. Ostatní vznikly zřejmě při nedokonalém vyslovování a špatném odposlechu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 15.06.2005, 09:56 »

Hledal jsem také v několika zahraničních lexikonech.Zde je na zadání INBUS výsledek.
Inbus-Schlüssel,Handelsname für Schraubenschlü ssel zum Einsetzen oder Lösen von Innensechskant schrauben (engl.socket head cap screw),zusammengezogen aus der Vorsilbe von Innensechskant und den Initialen der Herstellerfirm a Bauer und Schaurig,früher Sechskantsteck schlüssel (engl.hexagon head socket wrench oder hexagon box wrench) genannt.
Zdatní jazykoznalci jistě přeloží celé,zkráceně uvedeno INBUS=obchodní jméno pro -klíče.
Jinak po zadání inbus většina mnou použitých lexikonů pro tento výraz nic nenalezla.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 15.06.2005, 17:20 »

Ať je to jak je to, rozhodně to není spisovné, a v normě nic takového nenajdete (i když každý přesně ví oč jde).
podle české je to "hlava s vnitřním šestihranem",  podle německých je to "Innensechskant",  anglických "(hexagonal)socket head cap" fr. "tete  cylindrique (a six pans creux)".  jen v jednom případě je veden jako ochr. známka Inbus-Ripp (se speciálně upravenou hlavou). Je pravda, že v anglických textech se častěji najde pod "imbusem".   Petr

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #17 kdy: 15.06.2005, 18:25 »

Díky všem za svatou trpělivost při hledání pravdy u takové "relativně" bezvýznamnosti . Ještě zřejmě přibudou další zjištění, protože jsem rozhodil sítě i mimo tuto diskuzi. I když samozřejmě mám starosti zcela jiné "červík stále hlodá"....
Alespoň mám kam odkázat dalšího útočníka, který nás bude napadat, že máme v tomto slově chybu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (5)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.097 sekund, 26 dotazů.