Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Je halogenová žárovka ohmická zátěž?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je halogenová žárovka ohmická zátěž?  (Přečteno 16325 krát)
Zach
« kdy: 28.07.2010, 10:56 »

Omlouvám se za hloupý dotaz ale rozhodil mne manuál od komunikátoru pro GSM ovládání. Výtobce píše že lze připojit spotřebiče:
odporová zátěž max. 2,5A / 250V AC
indukční (kapacitní),  žárovková zátěž max. 0,5A / 250V AC
Měl jsem za to že žárovky - i halogenové jsou ohmická zátěž. Otázka je zda k tomu mohu připojit 150W halogenovou vanu nebo zda to bude chtít stykač?
 
#117#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 28.07.2010, 14:21 »

Zkuste si změřit ohmmetrem, jaký odpor má vlákno té 150W halogenky za studena.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Zdenek2752
« Odpověď #2 kdy: 28.07.2010, 16:57 »

Kolega Tomáš Fuk jen naznačil.
Pokud nebylo vše jasné, dovolím si pokračovat. Žárovka, která při svícení odebírá 0,5A, si při sepnutí kontaktu vlivem podstatně menšího odporu vlákna za studena vezme přiměřeně více proudu. A to je právě ten okamžik kdy kontakt nejvíce trpí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 28.07.2010, 21:44 »

Až tak dramatické to s tím "rozběhovým proudem" u žárovek není.
Žárovky jsou všeobecně považovány za ohmickou zátěž.
Samozřejmě není vhodné zatěžovat kontakty až na hodnotu udávanou výrobcem, raději bych je zatížil na max. 3/4 udávané hodnoty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 28.07.2010, 22:14 »

Až tak dramatické to s tím "rozběhovým proudem" u žárovek není...

Záleží na tom, čemu se říká dramatické.
Nelenil jsem a šel přeměřit odpor za studena u halogenky 230V/40W s paticí G9.
99 ohmů,  čili rozběhový proud 2,3 A. Nelenil jsem dále, a u klasické 40W žárovky s paticí E27 jsem naměřil dtto. (obojí byly nové nepoužité výrobky Osram).
Výrobce toho komunikátoru má k tomu omezení na 0,5 A jmenovitého proudu žárovky velmi dobrý důvod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 28.07.2010, 23:37 »

I normy na to pamatují.
Neinduktivní zátěž (odpory) AC-1
Žárovková zátěž AC-5B
Pro úplnost, jedná se o kategorie spínání pro stykače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Václav 3
« Odpověď #6 kdy: 29.07.2010, 09:38 »

Nelenil jsem a šel přeměřit odpor za studena u halogenky 230V/40W s paticí G9.
99 ohmů, čili rozběhový proud 2,3 A. Nelenil jsem dále, a u klasické 40W žárovky s paticí E27 jsem naměřil dtto. (obojí byly nové nepoužité výrobky Osram).

Tomuto jevu se říká nelineární voltampérová charakteristik a žárovky a lze ho využít ke stabilizaci proudu v obvodu. Dříve (před nástupem speciálních IO pro nabíječe) se žárovkou v serii stabilizoval proud při nabíjení článků NiCd a např. výrobce telefonních přístrojů TESLA Stropkov používal asi před 20 léty žárovičku 12V 100mA v hovorovém obvodu aut. tel. přístrojů řady Ds a Es ke stabilizaci smyčkového proudu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zach
« Odpověď #7 kdy: 29.07.2010, 11:16 »

Díky. Takže asi bude rozumnější tam ten stykač dát, že? Sojí míň než nový komunikátor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 29.07.2010, 11:24 »

Varistor by nešel? Chránil by nejen komunikátor, ale prospěl by i žárovce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 29.07.2010, 11:36 »

Varistor by nešel? Chránil by nejen komunikátor, ale prospěl by i žárovce.
Termistor, ne varistor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 29.07.2010, 12:03 »

 blboune  To mi dělá kamoš z Německa a mám strach, že lepší to nebude
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 29.07.2010, 12:15 »

Zkus nějakého přítele z Moravy, např. Veltlín.  vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Bartoň Jiří
OSVČ-Revizni technik E2/A, EZS Ostrava
*
Offline Offline



Nejhorší když vás to baví


« Odpověď #12 kdy: 30.07.2010, 18:40 »

Další nebezpečí je při tom kdy žárovka blikne naposled. Určitě bych tam ten stykač dal. U reflektorů v divadle 1000W 230V se nám stává, že odejde trubičková pojistka na stmívači, spínací triak a ještě vybaví jistič B16. Není to pravidelné, ale stává se.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Svůj první jistič jsem vyhodil v roce 1967 svým tříletým tělem pomocí otvíráku  na sardinky.Od té doby vím na které straně je fáze.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 30.07.2010, 19:33 »

U reflektorů v divadle 1000W 230V se nám stává, že odejde trubičková pojistka na stmívači, spínací triak a ještě vybaví jistič B16.
To jsou lineární halogenky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Bartoň Jiří
OSVČ-Revizni technik E2/A, EZS Ostrava
*
Offline Offline



Nejhorší když vás to baví


« Odpověď #14 kdy: 30.07.2010, 20:07 »

Ne, paticové specialy pro jevištní osvětlení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Svůj první jistič jsem vyhodil v roce 1967 svým tříletým tělem pomocí otvíráku  na sardinky.Od té doby vím na které straně je fáze.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 30.07.2010, 20:41 »

Ne, paticové specialy pro jevištní osvětlení.
Ptal jsem se proto, že se domnívám, že lineární halogenky tímto neduhem (odchod na věčnost s pyrotechnickým i efekty) tolik netrpí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Standa CNC
« Odpověď #16 kdy: 01.08.2010, 20:43 »

Halogenová žárovka je odporová zátěž - ale nelineární !
Na SOU elektro jsme počítali proud tekoucí 100W žárovkou (220V) a ten vyšel při svícení asi 0.5A . Potom jsme počítali nárazový proud tj. proud při zapnutí 220V a studeném vláknu žárovky (nikoliv při její pracovní teplotě 2000°C) a ten byl asi 10A (po dobu asi 0.1 sec ,  než se vlákno zahřeje).  Úsměv
Můžete si to snadno ověřit skleněnou trubičkovou pojistkou . Prac. proud u 150W je asi 0.65A a dejte si pojistku 2.5A (F nebo T) . Pokud se výpočty nemýlí, pojistka dlouho funkční nebude ...

Při 150W rampě vám výrobce zařízení určitě neuzná reklamaci spálených kontaktů relé . (zeptejte se přes @ )

Doporučuji nějaké 15A relé na 230V ac (např. GMe RELEF4061-AC230 za 150Kč) nebo SSR .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Lima
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 12.08.2010, 04:08 »

Přesně z tohohle důvodu má většina osvětlovacích aparatur možnost nastavit "bias" (předžhavení?),  malý proud, který trvale prochází žárovkou. (trvale = pod obu produkce samozřejmě  Smích)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.