Proč na některé jističe nelze připojit Al vodiče?

<< < (3/6) > >>

Kamil Novák:
Citace: Štefan Beláň  16.01.2010, 10:36

Určitě ne, to by jste revize vůbec nemohl dělat. Neznám jediný případ, kdy by připojením Al vodičů na nové jističe (bez schválení výrobcem pro Al vodiče) byl způsobený jakýkoliv problém.
 :)
Podle mne je to pouze teorie a boj mezi výrobci. :-\


Kdyby se měly do revizí uvádět pouze závady, u kterých RT osobně ví, že již způsobily nějaký problém, to by pak logicky RT s malou nebo nulovou praxí nevěděli kam dřív a kolegové "mazáci" by postávali na Úřadech práce.
Jestliže máme k dispozici např. čl.132.1 v ČSN 33 2000-1 ed.2 o nutnosti používat el. zařízení k určeným účelům a jestliže existují minimálně 2 varianty jističů, deklarovaných jako vhodné pro připojování Al vodičů, pak nevidím žádný důvod, proč v tomto případě používat jiné, nevhodné.  :-[
Takže to běžně uvádím jako závadu.  (norm)

Souhlasím, že jde nepochybně o konkurenční boj.
A proč je problematika připojování Al vodičů pravděpodobně pro veliké výrobce jističů nezajímavá je asi také jasné. Používání Al vodičů malých průřezů bylo typické pro bývalý východní blok a ten je asi pod rozlišovací schopností hlavních koncernů.
A když si obě výše uvedené menší firmy našly tuto skulinu na trhu, tak mají minimálně v této části Evropy konkureční výhodu.
A jestliže navíc jejich výrobky jsou i cenově srovnatelné, pak není jediný důvod je nepoužít.

Vzhledem k tomu, že se nové instalace již z Al vodičů neprovádějí je problematika připojování Al vodičů aktuální pouze při částečných rekonstrukcích ve starší výstavbě.
Firmičky, které v oblasti východních Krkonoš provádějí rekonsrtrukce bytových jader v panelových domech, kdy část rozvodů zůstává původní a dochází k výměně bytových rozvaděčů s tím nemají problém.
Jištění nových rozvodů osazují jističi podle svých zvyklostí a na původní vývody osazují Bonegy nebo SEZ.
Žádný problém.  (beach)


Citace: Jan Alin  17.01.2010, 13:27

Tak s tímhle názorem bez výhrady souhlasím. K tomu aby došlo k nějaké viditelné reakci je potřeba také vlhko až mokro a to na svorkách jističů které jsou pod napětím není. Pokud je voda na takovýchto svorkách tak problém Al vodiče a svorky je ten poslední problém který je v tom okamžiku třeba řešit. Většinou to že výrobce neudává možnost připojit Al vodiče znamená pouze to že svorky prostě netestoval.

Vhodnost nebo nevhodnost připojování Al vodičů malých průřezů do svorek jističů nijak nesouvisí s vlhkem.  (no)



BTW : Nejsem ekonomicky ani nijak jinak spojen z žádným z obou uvedených výrobců nebo s jejich prodejci, jejich výrobky osobně nenakupuji a v žádném případě nijak nepocítím, jestliže budou prosperovat nebo naopak přestanou existovat.  o:-)


Petr J.:
Citace: Michal Hudeček - BONEGA  16.01.2010, 19:05

Hliníkové vodiče lze bez obav připojovat pouze do svorek s postříbřeným povrchem (které mají dle našich informací pouze přístroje BONEGA a SEZ).

U jiných povrchových úprav hrozí až nebezpečí požáru a výbuchu.

Měděné svorky (byť pozinkované či kadmiované) jsou nevhodné:



,   

chybí mi zmínka o povrchová úpravě svorek cínováním,  kterou dle mého názoru má dnes drtivá většina MCB přístrojů na trhu - a to i včetně čínské produkce. Cínovat můžete Fe, Ms, Cu - tedy materiály které se na pasy svorek běžně používají (dle ampáráže jističe). Cínování je levnější než stříbření .....  
Stříbření svorek se spíše používá u kompaktních jističů (MCCB),  kde norma dovoluje vyšší oteplení svorek stříbřených oproti svorkám cínovaným.

Souhlasím že pozinkované, či kadmiované svorky jsou nevhodné. Navíc kadmium by dle směrnic ROHS v přístrojích být vůbec nemělo (to samé platí pro žlutý zinkochromát).

petr j.

Štefan Beláň:
Dovolím si ještě jednu kacířskou poznámku k danému tématu.

Zde se stále hovoří o svorkách na jističích, tj. spojích na fázových vodičích, a přitom ty nejdůležitější spoje v instalacích jsou spoje na ochranných vodičích.
Neznám jedinou novou sběrnici PE (PEN),  která by měla postříbřený povrch a přesto při částečných rekonstrukcích (výměně rozvodnice) je nutné spolehlivě připojit Al i Cu vodiče. :)

Zajímalo by mne, jak to řeší a jaký má názor například firma BONEGA, poř. firma OEZ? ::)


PS: Že bychom se dožili výroby postříbřených sběrnic PE (PEN). :o

Jirka Š. Svejkovský:
Na měděnou přípojnici se Al vodič připojí pomocí cupalové podložky nebo pomocí pocínovaných kabelových ok. V případě celkem obvyklých Al přípojnic a Cu vodičů je situace stejná.

V prostředí, kde nedochází k vlhnutí, je riziko koroze spoje sice nenulové, ale celkem zanedbatelné.

Štefan Beláň:
Citace: Jirka Š. Svejkovský  18.01.2010, 14:24

Na měděnou přípojnici se Al vodič připojí pomocí cupalové podložky ......


TO: Svejkovský

Nové sběrnice s dírami pro vodiče a cupál podložky mi nejdou nějak dohromady? :-\

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana