Jak je to se selektivitou jištění u RD?

<< < (2/5) > >>

Phate007:
 (poklona)  všem za rady. Pokud to tedy chápu dobře, je řešením ponechání stávajících jističů v rd a výměna jističe u elměru za 25A/C?
Nebudou při zkratu padat oba?

Václav 3:
Citace: Phate007  03.09.2009, 23:25

(poklona)  všem za rady. Pokud to tedy chápu dobře, je řešením ponechání stávajících jističů v rd a výměna jističe u elměru za 25A/C?
Nebudou při zkratu padat oba?


Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, protože situaci ovlivňuje mnoho faktorů, mimo jiné stáří, výrobní tolerance a typy(výrobci) obou jističů, dále pak vnitřní odpor sítě.

Vladimír Huba:
TO: Schwarz
Stáva sa, že občas vypadne viac ističov. Hovorím občas. Ale ak je tento stav permanentný, tak to už je problém. Ako hovoríte: medzi vypínacími prúdmi nie je veľký rozdiel (125-80=45A),  ale si treba uvedomiť že je to rádovo dva stupne (z menovitých hodnôt). Tiež by som nestrašil, ak by išlo o rozvodňu a krátke vzdialenosti.
Ak to riešime len spoza klávesnice, bez znalostí pomerov, môžeme využiť len poznatky z praxe. A podľa mojich skúseností bola takáto porucha zapríčinená nejestvujúcim alebo nedostatočným uzemnením v blízkosti domového rozvádzača. Uzemnenie bolo väčšinou až kdesi v distribučnej sieti. Vtedy poruchový prúd prejde aj cez elektromerový istič až do najbližšieho miesta uzemnenia. V tomto prípade je to 45m k elektromeru, ďalšie metre k distribučnému rozvodu  a môžu byť aj ďalšie metre (trebárs až k štvrtému stĺpu).
V nemnohých ďalších prípadoch bola porucha zapríčinená teplom, kedy ističmi prechádzali dlhšiu dobu prúdy v horných medziach.
V prvom prípade to považujem za dosť veľkú závadu a zistiť sa dá len meraním, druhý prípad je ľahší, ten zistite obyčajným dotykom na istič.

Jaroslav Hasala:
Dodržet selektivitu u RD je prakticky nemožné. Rozvodné závody tvrdošíjně trvají na jističích před elektroměrem s vypínací charakteristik ou "B",  vyjimky povolí pouze v "oddůvodnitelný ch" případech, mezi které RD nepatří ...
Pokud jsou v místě vyšší zkratové proudy, nebo jinak řečeno, pokud je RD příliš blízko transformátoru, potom je to celkem problém. Jednak bývá trochu problém s vyšším napětím v síti - to má vliv na častější "odcházení" žárovek i dalších spotřebičů, dále to má také nepřímý vliv na spotřebu el. energie.
Díky nízké impedanci a tím vysokým zkratovým proudům je každé spálení žárovky doprovázeno slušným ohňostrojem a také samozřejmě vypnutím hlavního jističe před elektroměrem.
Jedno teoretické řešení bych měl. Myslím, že by se daly využít tlumivky, které se používají, pokud jsou u přepěťové ochrany "B" a "C" příliš blízko u sebe. Tlumivka by měla značně omezit zkratové proudy a tím celkovou situaci zlepšit. Nicméně, zatím jsem to ještě nikdy prakticky nevyzkoušel ...

Josef Křemen:
A ty 16A/B vám vypadávají často?? Nebo je máte na světelné okruhy?? Při prasknutí žárovky někdy vypadne i 40A/B. Není chyba někde jinde než v selektivitě?? Pokud máte často zkrat na zásuvkovém okruhu 16A/B .... má to cenu komentovat?
Praskají vám žárovky a pokaždé musíte jít do pilířku?? jednoduché řešení.

Posledních několik let se rozmohlo mezi elektrikáři i zákazníky jistit světelné okruhy (mám na mysli pouze byty a rodinné domy) jističem 10A/B nebo i C ( co kdyby to nedrželo ?  ;) viděl jsem i 16A. To vše při pěti vývodech. Jističe 6A už nikdo nepoužívá.
Nestačilo by snížit jištění osvětlení na 6A/B nebo i 4A/B? Kdy je to málo?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana