Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak zhotovit regulátor otáček synchronního motoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zhotovit regulátor otáček synchronního motoru?  (Přečteno 47401 krát)
Ján Slovák
« kdy: 20.08.2005, 22:39 »

Mám dva ventilátory, pôvodne určené pre digestor. Chcem ich využiť v krbovej vložke na vháňanie studeného vzduchu do dvojitého plášťa krbovej vložky a jeho následného rozvodu do ďalších izieb. Tieto motory sú však dosť hlučné (hluk spôsobený listami vrtule, ktoré tlačia vzduch).
Ako by sa dali regulovať ich otáčky, alebo aspoň znížiť (možno až na polovicu)?
Kde by sa dala zohnať schéma zapojenia takéhoto regulátoru?
Popis motoru: Mezaxial 3208, 220V 50Hz, 30W, 2550 ot/min

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 21.08.2005, 07:11 »

Zkuste motory zapojit do serie. Otáčky budou podstatně nižší.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Beran
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.08.2005, 10:20 »

I když budeš mit super tiche motory ( předpokladame že to maš do baraku ) tak hluk v jedne mistnosti ( TV atd ) se ti bude přenašet jinam. Kdyžtak napiš jak jsi dopadnul...
ps: jo a vytvříš pruvan takže při stejne teplotě ti bude zima Šok(

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stale se učim, ale už bych měl něco umět...
Student VUT Brno
Ján Slovák
« Odpověď #3 kdy: 21.08.2005, 19:33 »

Re: Josef Nosek.
Skúsil som ich zapojiť do série - nefunguje to, motory sa ani nepohli.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Slovák
« Odpověď #4 kdy: 21.08.2005, 20:00 »

Re: Pavel Beran
Bez motorov takto fungujem už jeden rok, mám urobený rozvod teplého vzduchu hliníkovým potrubím. Aby som počul nejaký zvuk z inej miestnosti, musí to byť poriadny hluk - výkrik priamo pri vyústení potrubia v stene a pod, mám to odskúšané.
A prievan? Práve na to potrebujem regulovať otáčky ventilátorov. Aj keď si myslím, že i pri týchto otáčkach by prievan nebol neznesiteľný - to ešte nemám odskúšané.
Ale na tomto princípe funguje väčšina podobných teplovzdušných rozvodov.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.08.2005, 20:51 »

Regulace synchronního motoru snad jedině změnou frekvence.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #6 kdy: 21.08.2005, 22:07 »

To Slovák:
Jste si jistý, že jde o synchronní motory?
Mě osobně se to moc nezdá - už ty otáčky 2550...
Jinak pro ventilátory se obvykle používají skokové regulátory s autotransformá torem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirko Holásek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.08.2005, 22:50 »

Řešil jsem také tento problém s hlučným Mezaxiálem.
Aby se snížily otáčky je třeba snížit napájecí napětí. Vyřešil jsem to děličem napětí ze dvou sériově spojených kondenzátorů o kapacitě asi 2 mikrofarady/250V. Motor se spíná  dvěma vypínači. Takže ventilátor má dva stupně otáček-maximální a snížené. Dle příkonu ventilátoru je případně třeba změnit kapacity kondenzátorů tak, aby se rozebíhal i na nižší otáčky. Schéma přikládám.



* Delic napeti.JPG (7.97 KB, 512x384 - prohlédnuto 3085 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

« Odpověď #8 kdy: 22.08.2005, 09:38 »

Změna otáček asynchronního motoru je snad možná pouze změnou frekvence nebo změnou počtu pólů.To co se dělá sice funguje,ale všechno je to založeno na tom,že ventilátor se díky odporu vzduchu,který proudí přes vrtule,nedostane do svých jmenovitých otáček.Pokud bychom ventilátor zbavili lopatek a snížili mu napětí, tak se za delší čas dostane do svých jemnovitých otáček.
Je možno použít i triakový regulátor na vrtačku.Ale opět podotýkám,s regulací otáček jako takovou to nemá nic společného.Ty MEZAXIÁLy jsou zkratuvzdorné,takže nějaké přetížení u nich nehraje až tak velkou roli.
Ve výsledku se to jeví jako regulace otáček.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Nalezinek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 22.08.2005, 15:08 »

S těmito motory nemám zas tak velkou zkušenost.Zapo joval jsem několik krbových vložek s motory a byl ke krbové vložce přibalen vypínač s regulací,něco jako vyrábí ABB pro stlumení osvětlení.Jede n domácí kutil do po mě pošteloval a zničil.Zkoušel jsem namontovat různé regulátory od ABB ale nefungiovalo to.Kutil musel na výrobce a ten mu poslal jiný(cca-1850,-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 22.08.2005, 17:21 »

Tyto ventilátory jsou opravdu asynchronní, ale sami vidíte s jakým skluzem pracují (viz pozn pan Hasala) - cca 15% (synchronní otáčky jsou 3000). Díky takovéto "gumové" charakteristic e je možné je jakž takž regulovat, a spolu s s velmi vhodnou - strmou, téměř exponenciální charakteristik ou větráku se dá skluz posunout až na 80% - nějakým předřadníkem, anebo kapacitním děličem.
Dříve podobné regulace používaly i "přimixování" ss složky proudu, která motor nelineárně brzdila. Problém bývá s rozběhem, poněvadž asyn. motory mají již z principu mizerný rozběhový moment což je u ventilátorů příznivé, ale jsou důležitá především ložiska.
Pokud chcete snadno a hezky regulovat, použijte DC ventilátor, a regulujte napětím - velice jednoduché Dnes regulovat asyn motor jinak než frekvenčním měničem je anachronismus - ovšem smysl má cca od výkonu 200 W (cena!). pp.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Slovák
« Odpověď #11 kdy: 24.08.2005, 00:15 »

Pán Hasala.
Na Vašu otázku neviem s istotou odpovedať, myslím si (hlavne po diskusii s kolegami v práci) že sa jedná o synchrónny motor.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Slovák
« Odpověď #12 kdy: 24.08.2005, 00:17 »

Re: Mirko Holásek
Díky za radu, vyskúšam.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Slovák
« Odpověď #13 kdy: 24.08.2005, 00:35 »

Re: Petr
Ďakujem za vysvetlenie.
Rozmýšľal som aj nad alternatívou DC ventilátoru (dokonca mám niekoľko schém na rôzne regulátory otáčok DC motorov - na internete je toho veľa),  ale tieto AC motory. ktoré mám, sa my podarilo zohnať za rozumnú cenu.
Už som dokonca chodil po stránkach PC predajní. Väčšinou tam síce majú len 12 V ventilátory; zato rôzne, už hotové regulátory, s rôznymi doplňujúcimi funkciami.
Uvidím, najprv vyskúšam ten kapacitný delič.

Ďakujem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 24.08.2005, 05:58 »

Synchronní motor připojený přímo na síť nemůže mít jiné otáčky, než 3000/min nebo jejich celistvý podíl. Ve vašem případě jde téměř jistě o motor asynchronní s kotvou nakrátko.
Hlučnost může zvyšovat nevhodný způsob montáže (přenos vibrací na potrubí a podobně),  případně rozrážení proudu vzduchu o hranu - to je zase špatnou konstrukcí vzduchovodů, nevhodným materiálem trubek a podobně. Regulací otáček bych se zabýval až po snížení hlučnosti z důvodů, které jsem uvedl výše.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 24.08.2005, 12:14 »

Pro upřesnění, tento typ motoru je asynchronní s kotvou nakrátko a se stíněnými póly, je to normální asynchronní motor, a aby nemusel mít vinutou další rozběhovou fázi, má prodloužené konce pólů, s jedním, či dvěma závity nakrátko (podobně jako u AC stykačů),  které posouvají fázor a vytvářejí tak eliptické mag pole - tedy motor se sám roztočí na definovanou stranu.  pp.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Slovák
« Odpověď #16 kdy: 24.08.2005, 20:41 »

Re: Jaroslav Ferst
Tieto - po prečítaní príspevkov do tejto diskusie - asynchrónne motory sú hlučné už sami o sebe, keď ich mám položené na stole alebo keď ich držím v ruke. Preto za jediné vhodné riešenie považujem znížiť ich otáčky.
Inak ďakujem za radu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Slovák
« Odpověď #17 kdy: 24.08.2005, 20:54 »

Pán Stanislav Chládek.
Skúšal som regulovať otáčky pomocou triakového regulátoru (ani neviem čo to bolo, pôvodne sa asi používal na reguláciu svietenia žiarovky - domáca výroba),  ale otáčky, aj keď boli nižšie, neboli konštantné. Motor mal snahu svojvoľne zrýchľovať alebo spomaľovať, niekedy až zastal.
Možno som nemal ten správny regulátor. Prosím o radu, prípadne schému.
Ďakujem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.