Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Co a proč UNMZ v ČSN online zabezpečuje?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co a proč UNMZ v ČSN online zabezpečuje?  (Přečteno 29663 krát)
H
« Odpověď #18 kdy: 21.02.2009, 21:48 »

Kopírování textu má souvislost s distribucí. Opsání textu není kopírování. Opisování textu prochází přes mozek uživatele a ten může udělat chybu. Kopírování 1:1 je zakázáno zákonem 22/97Sb. Proto nevěřím tomu, že bude označování textu funkční.
Mě na tomto celém ovšem zaráží jedna zásadní věc. Že do 31.12.2008, kdy se daly normy koupit taktéž v elektronické formě, tak do tohoto data označování textu v takovýchto PDF nikomu z ČNI nevadilo, neb to nebylo zablokováno.
Od 1.1.2009 se pouze změnila forma distribuce a označování textu v PDF je najednou zakázáno a najednou je to velký problém?

   Asi každého napadlo tisk na PDF tiskárnu. Ta je zakázaná z podobného výše uvedeného důvodu. Pokud někoho napadne ochytit texty v tiskárně, patrně bude zklamán, protože tiskárna dostává pouze obraz stránky.[/li][/list]
Toto vnímám naprosto stejně negativně, jako masové nasazování všeljakých SW ochran, DRM ochran do hudby, apod. Legální uživatel je akorát omezován vpoužití, "bit" a nucen plnit X omezení, kdežto ten kdo chce, ten si cestičku lehce najde a danou ochranu obejde a má nakonec produkt bez jakýchkoli omezení. Není problém prohnat dané PDF OCR programem a rázem máte celý text normy rovnou ve Wordu (čímž samozřejmě nikoho k tomuto nenavádím). Poctivý uživatel je ale jaksi apriori považován za zloděje, tak mu raději vše zablokujme ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #19 kdy: 21.02.2009, 23:03 »

Poctivý uživatel je ale jaksi apriori považován za zloděje, tak mu raději vše zablokujme ...
Máte pravdu v našem právním systému snad platí presumpce neviny  podivej
Ovšem v případě možnosti kopírování textu by pak UNMZ ztratil kontrolu nad tisky a počty stažení. Nyní může mít velmi dobrý přehled nad otvíráním, tisky konkrétních norem. Nyní konečně může zjistit skutečný zájem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
SMILEK
« Odpověď #20 kdy: 21.02.2009, 23:51 »

To je Mirku právě ten problém. V této zemi si všelijaké úřady stanovují pravidla tak, jak se jim právě hodí a bez ohledu na potřeby daňových poplatníků,  kteří je platí.
Doporučuji drobné zamyšlení zde:
http://aktualne.centrum.cz/finance/reality/clanek.phtml?id=628011&tro7055_0_0
a to zejména v odstavci o drahých a nedostupných normách.
Pokud jsou normy pouze souborem "Best practices" bez návaznosti na zákony, nechť jsou jakkoliv zpoplatněny. Ale pokud je na ně navázáno platné právo, měly by být zdarma (stejně jako je tomu u zákonů samotných). "Drobný pokrok v mezích zákona" učiněný od 1.1.2009 proto nepovažuji za dostačující (ačkoliv je nepochybně krůčkem vpřed směrem k nápravě dlouhodobě pokřiveného stavu věci).
Mimochodem, stav okolo českých technických norem se netýká jen elektrikářů. Jsou jím zasažena i jiná odvětví.
Naprosto se ztotožňuji zejména s výše uvedenými příspěvky p.Alina.  Mrknutí
Politická korektnost a snaha vždy ctít zákony (ať jsou jakékoliv) by nám neměla bránit pojmenovat to, co je prostě špatné a ve slušné společnosti dlouhodobě neakceptovatel né. A to třeba včetně různých forem DRM a podobných neetických praktik, jež omezují právo legálního uživatele na užití řádně zaplacené licence k dílu (ať už je platí sám uživatel, nebo v případě norem stát z daní). Problémem je totiž například to, že zatímco vydavatel dostane vždy řádně zaplaceno v plné výši (bez peněžního DRM),  sám nedokáže či nechce zajistit bezchybné a nerušené užívání díla na všech platformách a zařízeních uživatele. Technicky je to zcela pochopitelné,  i právně to bývá různě ošetřováno, ale fakticky je legální uživatel prostě znevýhodněn, ať už je to ve smlouvách vymezováno jakkoliv (vždyť je to i zde vidět z vašich četných zkušeností).
Ach jo ...  zlezed.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #21 kdy: 22.02.2009, 08:51 »

Z podstaty by mohly být normy zdarma přístupné. Ovšem vidím ještě jiný pohled.

Mám kolem sebe mnoho různých textových zdrojů. Ty zdarma si někdy přečtu. V mém případě třeba už nikdy. Ty zdroje, za které zaplatím si alespoň prolistuji aby mi nebylo líto investice.

Vím o jednom Kukynovi, který léta sbírá informace. Kopíroval kde, co. Má toho plný byt a výsledek? Dobrý pocit, že má všechno. Prakticky? Byl jeden mnich, měl hodně knih a nevěděl co je v nich ...

Normy zdarma ...

normy zdarma přístupné ano, pokud však není stížena cesta k jejich získání, člověk není donucen je číst, chápat, studovat. Proto, že si ji nalistuje kdykoliv potřebuje.

Proč ještě nejsou?
Možná také proto, že se nikdo nenašel, kdo by vysvětlil přínos. Kdo bude číst bezplatné normy? Elektrikáři? Investoři? Učni ve školách? Učitelé? Spotřebitelé? Kdo? Absentuje zde přínos (kromě chtíče normu vlastnit)

Jaký bude výsledný efekt?
Skutečně bezpečnost? Nebo pouze domněnka, že toho někdo využívá ku prospěchu dobré věci? Všechna selhání lidského faktoru byla možná z neznalosti technických norem, ale tvrdit, že bezplatně přístupné normy něco změní, bych se opravdu neodvážil.

Osobně nyní nevidím problém v ceně, ale spíš v hledání v normách. Samozřejmě by mohlo UNMZ definovat použití textu, citace. ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 22.02.2009, 11:45 »

Všechna selhání lidského faktoru byla možná z neznalosti technických norem, ale tvrdit, že bezplatně přístupné normy něco změní, bych se opravdu neodvážil.

Bezplatně přístupné normy nezajistí že lidé přestanou chybovat ale zajistí že budou mít možnost se poučit bez zbytečných překážek.
Já mám spoustu norem a literatury která mě stála dost peněz a nikdy jsem ji nevyužil protože prostě oproti očekávání neřešila můj problém a jen odkazovala na jiné zdroje. Při dnešním objemu informací je důležité mít možnost se kdykoliv přesvědčit o tom že můj názor je dobrý nebo špatný zvlášť proto že předpisy mnohdy zrovna nekopírují fyzikální zákony a někdy i logiku  Mrknutí.

Obecně bezplatné zpřístupnění jakékoliv informace nezajistí to že ji budou všichni znát ale zatajení a zpoplatnění informace určitě zajistí že ji nebudou znát ani všichni ti kterých se týká.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #23 kdy: 22.02.2009, 13:38 »

Mě osobně "manipulační poplatek" 1000,- peněz nepřijde jako překážka, prostě tohle mi zrovna vadí nejméně.
Vadí mi omezení v možnostech užití elektronického textu!
Tisk celé normy na papír mě nezajímá, již před více jak 5 lety jsem si řadu ČSN, které jsem měl ještě z dob před r. 89 sám naskenoval do formátu textového pdf (ano opravdu to jde, nechápu proč dodnes některé oficiálně skenované normy jsou pouze jako obrázek).
Mám zájem používat technolofgie adekvátní roku 2009.
Již jsem to psal v diskusi před měsícem a píšu znova, nechť úřad vydá další "produkt" v ceně "normy s tiskem" a místo tisku celých norem nechť je povoleno podtrhávání a vlastní poznámky a výběr  a kopírování jednotlivých odstavců. A pokud skutečně úřadu jde o kontrolu "kolik se toho vytisklo",  prosím, nechť si pomocí plug-inu kontrolují  místo tisku kolik jsem zkopíroval slov či vět. Mě to usnadní práci a úřad žádný zákon neporuší. A představa, že si budu přes schránku tisknout mnohasetstránk ovou normu postrádá logiku, vždyť ty normy mám stále k dispozici na netu, proč bych si je proboha tisknul? Pirátský tisk mohl být zajímavý v době, když jedna papírová norma stála tisíce a pdf ještě o něco víc, ale dnes?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 22.02.2009, 14:22 »

Nechci prudit, ale myslím, že omezení, která zvolil ÚNMZ vyplývají z možností Adobe PDF Creatoru, kde se dá nastavit a zakázat kde co. Takže se nastavilo a zakázalo kde co, aniž by se uvažovalo o skutečně nutné potřebě pro ochranu před neoprávněným rozšiřováním.

Vycházím z předchozích případů úřednického řešení problému, ať již vzpomenu "elektronické daňové přiznání",  které sice mohu odeslat elektronicky, ale doklady k němu přikládané musím stejně odnést osobně na finančák, nebo případ "metodiky pro přístupné dokumenty vydávané elektronicky na internetu",  kde jedním ze zásadních doporučení byl požadavek nevydávání dokumentů v proprietálních formátech (DOC, XLS). Problémem ovšem bylo, že příslušník úřadu metodiku pověsil na web tehdejšího ministerstva informatiky ve formátu DOC. Z čehož měla, nejen odborná, veřejnost docela srandu.

Co se týče otázky v záhlaví článku v zásadě souhlasím s panem Karvánkem a jeho příspěvkem v 13:38.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je cena noriem je primeraná?
 Používáte ČSN online?
 Vaše přihlášení ČNI-online vypršelo. Je nutné se znovu přihlásit na server.
 ČSN online, co se vám nelíbí, co byste změnili?
 Objevili ste nějakou zajímavou normu, jinou než elektrotechnickou?
 Má zo Slovákov niekto skúsenosti so STN-online?
 Má se projektovat dle ČSN nebo dle PRE?
 Zkoušel jste někdo tiskonout z čsnonline dvě strany na list ?
 Musi mit kazdy projektant elektroinstalace zakoupene vsechny potrebne normy?
 Kde sehnat kompletní normy čsn o elektrice?
 Dopouštím se uvedením textu v jiném dokumentu šíření normy?
 Pořídit ČSN on-line za 1000 nebo 3500 Kč?
 ÚNMZ pořádá den otevřených dveří 2011
 Ve které knize jsou nejaktualnější normy?
 Lze použít ČSN online na Ipadu?
 Novinka: Předplatné elektronických knih vydavatelství IN-EL
 Funguje plugin Fileopen pro ČSN online pod Win8 ?
 Máte tip na sledování aktuálnosti ČSN?
 Jak přistupovat k normám ČSN z mobilního telefonu ?
 Dokážete najít na ÚNMZ normu ČSN 33 2000-7-754?
 Zajímají vás podrobnosti o normotvorbě? Poslechněte si Vincenta Csirika!
 Re: Lze vést UTP kabely větrací šachtou?
 Stanete se uživatelem Facebooku abyste měli také hezký přehled o novinkách ÚNMZ?
 Je možná výmena noriem STN ČSN na študijné účely?
 Návrhy technických norem a aktuálně z ÚNMZ ...
 Lze u zkoušek RT na TIČRu používat csnonline?
 Zaregistrovali jste změnu ceny pro prohlížení a tisk norem na ÚNMZ?
 Jak řešíte citace z ne-česky psaných norem?
 Proč jsou online normy na UNMZ o 100% dražší?
 Což takhle si kopírovat ČSN pro vlastní potřebu z tabletu přes kopírku?
 Zkoušel někdo ČSNONLINE na Androidu nebo iOS?
 Zaznamenali jste rozsudek soudu o bezplatnosti norem ve stavebnictví?
 Budou již všechny ČSN normy dostupné všem?
 Co říct těm, kteří si myslí, že norma je k ničemu?
 Nové dokumenty v oblasti přehled návrhů norem
 Víte, že se za normy platit bude?
 Ake zakladne normy ma vlastnit elektrikar?
 Neprodal by mi někdo starou, neplatnou ČSN 34 1390?
 Už jste zaregistrovali, že se ruší normy u ÚNMZ?
 Jaký je největší mýtus o ČSN?
 Existuje nějaký seznam platných elektrotechnických norem a edit. k dnešnímu dni?
 JSS: Kdo, s kým při výkladu ČSN manipuluje?
 Tým TNK 21 v lednu 2020
 Budou mít elektrikáři přístup k normám také zdarma?
 Je jasné kdy a pro koho se stává technická norma závaznou?
 Které ČSN můžeme očekávat skutečně zdarma?
 Nemáte nějaký odkaz na českou verzi oficiálně nepřeložených ČSN EN?
 Jak zjistím náhradu za již neplatnou normu?
 Jak vyhledávat sady norem?
 ČSN mají svůj on-line e-shop!
 Bylo by pro tebe zajímavé použít nástroj k analýze statisíců stránek portálu Elektrika?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 23 dotazů.