Co a proč UNMZ v ČSN online zabezpečuje?

<< < (3/5) > >>

Fuk Tomáš:
Citace: Miroslav Minařík  21.02.2009, 01:19

Norma je přece souhrn zkušeností mnoha tisíců lidí.
Zkušenosti se soustřeďují do normalizačních skupin, z kterých pak vznikne jedno znění.

To by pak sběrači informací byli autoři normy, kteří své autorství prodali UNMZ ....
... a to by zase znamenalo, že ...  (whist) ... ani nechci domýšlet!  (dabel)

Je to tak - zkušenosti a znalosti zákonem chráněny nejsou. Chráněno je autorské dílo a jeho autorem je ten, kdo ho napsal (nebo nadiktoval, pokud má písařku)  :D  a pokud si konzultanti nevyhradí právo být uvedeni mezi spoluautory, tak jimi nejsou.

Jan Alin:
Citace: Miroslav Minařík  21.02.2009, 00:41


Možná by bylo řešení!
Pokud by bezplatnost norem měla záviset na ukrojení části státního rozpočtu, což by mohlo mít za následek zvýšení ceny třeba pitné vody, pak by mohl každý, kdo použije na území ČR nějaký elektrotechnic ký výrobek zaplatí 100Kč ročně na normotvorbu.
Podobné ušlechtilé systémy přece již známe. Poplatky pro OSA za pohvizdování známé melodie nebo za autorská práva kopií prázdných listu A4.

Pak by mohly být normy zdarma zcela.


Nejsem v tom moc kovaný ale není náhodou už dnes financování normotvorby zajištěno právě ze státního rozpočtu? Normotvorba je určena a zajištěna státem a ten by se měl o ni postarat, koneckonců na co jiného bych pak platil daně. Zavádění mnoha cílených poplatků které nemají přesná pravidla a jdou do nedefinovaných kapes je řešení jak znepřehlednit a prodražit celý systém a ne jak to ufinancovat.

Poplatky pro organizace jako je OSA bych do toho netahal protože jsou to soukromé organizace parazitující na práci ostatních a nevytvářejí kromě dusna nic pozitivního. Dokonce je odsuzuje i spousta těch za které vybírají poplatky. Historie autorského práva je důkazem působení vlivných skupin které těží z práce jiných a ne práva a rozumu.

Miroslav Minařík:
Ovšem zpět k tématu:

Pokud UNMZ má primárně nastaveno nešíření ,  resp. omezení snadného rozšiřování, proč tedy někdo ten úřad kritizuje?
Léta jsem pozoroval postesky na drahé normy směrem k Vincentu Csirikovi. Ten měl s cenou normy za mák společného. On je pouze zaměstnancem, úředníkem úřadu.

Myslíte si opravdu, že si snad sám úřad dal toto pravidlo? Nebo kdo je ten, kdo stanovuje směr vývoje?
ČSN online vzniklo samo od sebe? To asi ne ...

František Šohajda:
TO:Miroslav Minařík
Já si myslím že prodejem noren ONLINE přinese pro tento "podnik" daleko více finančních prostředků než by to nechali tak jak to bylo do loňského roku.Pokud vím tak mnoho kolegů si normy nekupovali, buď si je kopírovali nebo jen v malé míře kupovali ve vydávaných učebnicích elektro. Dnes za "malý" poplatek jej mají skoro všichni zaplacen.
Nejen že to přineslo hodně pozitivního do každodenní práce montérů a revizáků ale i více příjmů pro vydyvatele.

Jan Alin:
Citace: Miroslav Minařík  21.02.2009, 14:01

Myslíte si opravdu, že si snad sám úřad dal toto pravidlo? Nebo kdo je ten, kdo stanovuje směr vývoje?
ČSN online vzniklo samo od sebe? To asi ne ...


ÚNMZ je organizační složkou státu v resortu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Předpokládám že tedy ceny stanovila nějaká komise na jmenovaném ministerstvu. Nemyslím si že by tady někdo přímo kritizoval úřad, jen se diskutuje o tom že některá omezení jdou zbytečně nad rámec zákona a opravdu by mě zajímalo kdo a s jakým vzděláním určuje úroveň zabezpečení dokumentů. Třeba je to zabezpečení takové jen a pouze z neznalosti problematiky a není ani zlým úmyslem, aspoň v to doufám  ;).

Je ovšem dobře že se o tom diskutuje, třeba některé návrhy dojdou vyslyšení. Je samozřejmě nutné zachovat meze slušnosti v diskuzi ale to se zatím docela daří pokud mohu soudit.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana