Co a proč UNMZ v ČSN online zabezpečuje?
SMILEK:
To je Mirku právě ten problém. V této zemi si všelijaké úřady stanovují pravidla tak, jak se jim právě hodí a bez ohledu na potřeby daňových poplatníků, kteří je platí.
Doporučuji drobné zamyšlení zde:
http://aktualne.centrum.cz/finance/reality/clanek.phtml?id=628011&tro7055_0_0
a to zejména v odstavci o drahých a nedostupných normách.
Pokud jsou normy pouze souborem "Best practices" bez návaznosti na zákony, nechť jsou jakkoliv zpoplatněny. Ale pokud je na ně navázáno platné právo, měly by být zdarma (stejně jako je tomu u zákonů samotných). "Drobný pokrok v mezích zákona" učiněný od 1.1.2009 proto nepovažuji za dostačující (ačkoliv je nepochybně krůčkem vpřed směrem k nápravě dlouhodobě pokřiveného stavu věci).
Mimochodem, stav okolo českých technických norem se netýká jen elektrikářů. Jsou jím zasažena i jiná odvětví.
Naprosto se ztotožňuji zejména s výše uvedenými příspěvky p.Alina. ;)
Politická korektnost a snaha vždy ctít zákony (ať jsou jakékoliv) by nám neměla bránit pojmenovat to, co je prostě špatné a ve slušné společnosti dlouhodobě neakceptovatel né. A to třeba včetně různých forem DRM a podobných neetických praktik, jež omezují právo legálního uživatele na užití řádně zaplacené licence k dílu (ať už je platí sám uživatel, nebo v případě norem stát z daní). Problémem je totiž například to, že zatímco vydavatel dostane vždy řádně zaplaceno v plné výši (bez peněžního DRM), sám nedokáže či nechce zajistit bezchybné a nerušené užívání díla na všech platformách a zařízeních uživatele. Technicky je to zcela pochopitelné, i právně to bývá různě ošetřováno, ale fakticky je legální uživatel prostě znevýhodněn, ať už je to ve smlouvách vymezováno jakkoliv (vždyť je to i zde vidět z vašich četných zkušeností).
Ach jo ... (zle) + (wall).
Miroslav Minařík:
Z podstaty by mohly být normy zdarma přístupné. Ovšem vidím ještě jiný pohled.
Mám kolem sebe mnoho různých textových zdrojů. Ty zdarma si někdy přečtu. V mém případě třeba už nikdy. Ty zdroje, za které zaplatím si alespoň prolistuji aby mi nebylo líto investice.
Vím o jednom Kukynovi, který léta sbírá informace. Kopíroval kde, co. Má toho plný byt a výsledek? Dobrý pocit, že má všechno. Prakticky? Byl jeden mnich, měl hodně knih a nevěděl co je v nich ...
Normy zdarma ...
normy zdarma přístupné ano, pokud však není stížena cesta k jejich získání, člověk není donucen je číst, chápat, studovat. Proto, že si ji nalistuje kdykoliv potřebuje.
Proč ještě nejsou?
Možná také proto, že se nikdo nenašel, kdo by vysvětlil přínos. Kdo bude číst bezplatné normy? Elektrikáři? Investoři? Učni ve školách? Učitelé? Spotřebitelé? Kdo? Absentuje zde přínos (kromě chtíče normu vlastnit)
Jaký bude výsledný efekt?
Skutečně bezpečnost? Nebo pouze domněnka, že toho někdo využívá ku prospěchu dobré věci? Všechna selhání lidského faktoru byla možná z neznalosti technických norem, ale tvrdit, že bezplatně přístupné normy něco změní, bych se opravdu neodvážil.
Osobně nyní nevidím problém v ceně, ale spíš v hledání v normách. Samozřejmě by mohlo UNMZ definovat použití textu, citace. ...
Jan Alin:
Citace: Miroslav Minařík 22.02.2009, 08:51
Všechna selhání lidského faktoru byla možná z neznalosti technických norem, ale tvrdit, že bezplatně přístupné normy něco změní, bych se opravdu neodvážil.
Bezplatně přístupné normy nezajistí že lidé přestanou chybovat ale zajistí že budou mít možnost se poučit bez zbytečných překážek.
Já mám spoustu norem a literatury která mě stála dost peněz a nikdy jsem ji nevyužil protože prostě oproti očekávání neřešila můj problém a jen odkazovala na jiné zdroje. Při dnešním objemu informací je důležité mít možnost se kdykoliv přesvědčit o tom že můj názor je dobrý nebo špatný zvlášť proto že předpisy mnohdy zrovna nekopírují fyzikální zákony a někdy i logiku ;).
Obecně bezplatné zpřístupnění jakékoliv informace nezajistí to že ji budou všichni znát ale zatajení a zpoplatnění informace určitě zajistí že ji nebudou znát ani všichni ti kterých se týká.
Milan Karvánek:
Mě osobně "manipulační poplatek" 1000,- peněz nepřijde jako překážka, prostě tohle mi zrovna vadí nejméně.
Vadí mi omezení v možnostech užití elektronického textu!
Tisk celé normy na papír mě nezajímá, již před více jak 5 lety jsem si řadu ČSN, které jsem měl ještě z dob před r. 89 sám naskenoval do formátu textového pdf (ano opravdu to jde, nechápu proč dodnes některé oficiálně skenované normy jsou pouze jako obrázek).
Mám zájem používat technolofgie adekvátní roku 2009.
Již jsem to psal v diskusi před měsícem a píšu znova, nechť úřad vydá další "produkt" v ceně "normy s tiskem" a místo tisku celých norem nechť je povoleno podtrhávání a vlastní poznámky a výběr a kopírování jednotlivých odstavců. A pokud skutečně úřadu jde o kontrolu "kolik se toho vytisklo", prosím, nechť si pomocí plug-inu kontrolují místo tisku kolik jsem zkopíroval slov či vět. Mě to usnadní práci a úřad žádný zákon neporuší. A představa, že si budu přes schránku tisknout mnohasetstránk ovou normu postrádá logiku, vždyť ty normy mám stále k dispozici na netu, proč bych si je proboha tisknul? Pirátský tisk mohl být zajímavý v době, když jedna papírová norma stála tisíce a pdf ještě o něco víc, ale dnes?
Aleš Dobrovolný:
Nechci prudit, ale myslím, že omezení, která zvolil ÚNMZ vyplývají z možností Adobe PDF Creatoru, kde se dá nastavit a zakázat kde co. Takže se nastavilo a zakázalo kde co, aniž by se uvažovalo o skutečně nutné potřebě pro ochranu před neoprávněným rozšiřováním.
Vycházím z předchozích případů úřednického řešení problému, ať již vzpomenu "elektronické daňové přiznání", které sice mohu odeslat elektronicky, ale doklady k němu přikládané musím stejně odnést osobně na finančák, nebo případ "metodiky pro přístupné dokumenty vydávané elektronicky na internetu", kde jedním ze zásadních doporučení byl požadavek nevydávání dokumentů v proprietálních formátech (DOC, XLS). Problémem ovšem bylo, že příslušník úřadu metodiku pověsil na web tehdejšího ministerstva informatiky ve formátu DOC. Z čehož měla, nejen odborná, veřejnost docela srandu.
Co se týče otázky v záhlaví článku v zásadě souhlasím s panem Karvánkem a jeho příspěvkem v 13:38.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana