Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je správný návrh valivé koule u RD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je správný návrh valivé koule u RD?  (Přečteno 10592 krát)
David V
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 29.10.2020, 12:49 »


Můžete se mi prosím podívat na návrh jímačů pro RD z pohledu valivé koule a ochranného úhlu? Zajímaly by mně nějaké postřehy, které jako začátečník nevidím.

V CAD jsem si nakreslil jímače ( oddálený je u antény) a valivé koule na LPS III.
Pro názornost  jsem si tam dokreslil i metodu ochranným úhlem, kde jsem použil
"Milanův výpočet ochranného úhlu v závislosti na výšce a třídě LPS "

* RD - LPS 3.pdf (68.02 KB - staženo 518 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 29.10.2020, 16:43 »

Z vašeho obr. je zřejmé, že v tom máte zmatek. Propad koule není to, co jste nakreslil.
Z jednoho pohledu nelze vyšetřit ochranný prostor jímačů. Pokud jste elektrikář a v budoucnu chcete projektovat, je na kníšce (viz vaše zmínka o softw. MK) a zde na diskusi dostatek materiálu pro studium. Dále to není pouze o vyšetření ochranného prostoru, ale o dostatečných vzdálenostech a s tím souvisejícím počtem svodů, materiálech, vnitřní ochraně atd. Nic ve zlém, ale pokud nejste elektrikář, jenom se snažíte dopídit k nějakému výsledku na vlastním RD nebo jste projektant stavař, doporučuji to přenechat někomu, kdo zná souvislosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 29.10.2020, 16:51 »

Nebyl bych tak hrr Zdeňku Úsměv
Třeba je to budoucí kolega a chce se něco přiučit. Podle mě ten návrh není úplně špatně. Ale jak píše kol. Fridrich, z jednoho pohledu to nejde posoudit. Je potřeba i druhý pohled.
Modře jsem vyznačil místa, které by mohly být problematické, protože musíte uvažovat v prostoru, tedy že ten klesající hřeben vede "jako by" k nám, tudíž je delší, než je v tomto pohledu. Chce to i pohled z druhé strany. a ověřit jestli se v mnou vyznačených místech nedotkne koule nejdřív domu a až pak jímací soustavy.
Potom lze provést nějaké další úpravy na jímací soustavě tak aby to vyšlo.


* Valiva_koule.JPG (162.53 KB, 1524x880 - prohlédnuto 1831 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 29.10.2020, 16:56 »

Jak píše kolega...propa d valivé koule je opravdu něco jiného, než máte vy uvedeno v PDF. Už jen ochranné úhly máte špatně vypočítané. U hřebenové střechy se bere součet výšky objektu a výšky tyče od země. Úhel je pak kolem celé tyče stejný. Vy máte proveden výpočet pro tyče instalované na ploché střeše.
Kouli musíte převalovat ze všech stran objektu. Pak zjistíte, že vám nevyjdou jímače tak jak je máte v návrhu.
Dál bych jen opakoval to, co vám napsal kolega Friedrich.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 29.10.2020, 19:11 »

Nebyl bych tak hrr Zdeňku Úsměv

Nemyslím to špatně a nechci žádného kolegu odrazovat. Všichni jsme nějak začínali a měl jsem v tom úplně stejný guláš. Prostě to nejde vysvětlovat v diskusi. Nejdříve je třeba pochopit, jak to funguje. K tomu účelu je zde mnoho profesionálníc h podcástů. Je potřeba si to nastudovat a v lepších časech osobně probrat nejasnosti na školení nebo třeba na spojce.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 29.10.2020, 19:40 »

U hřebenové střechy se bere součet výšky objektu a výšky tyče od země. Úhel je pak kolem celé tyče stejný.

Nesouhlasím. Stejný není, mění se podle toho k čemu to vztahuješ, takže k hřebeni budeš počítat jen výšku jímače nad hřebenem, ale směrem k zemi je výška jímače + výška hřebenu.

Takže podle mě jsou ty úhly stanoveny dobře. Ovšem souhlasím s tím, že u RD bych se s tímto nemazal a dal bych jeden úhel, pro ten nejvyšší bod.
Ale protože vím, že u takovýchto obkjektů vychází lépe valivá koule, tak používám pro návrh toto.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 29.10.2020, 19:44 »

Je dakde zakázané na tak nízkej stavbe do 20m kombinovať ochr. uhol a guľu?

V 2D je dobré si guľu a uhly kresliť cez najnepriaznive jšie uhly (rohy) strechy...osta tné sa už do LPZ0b potom vojde automaticky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David V
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 29.10.2020, 20:10 »

Docela  jste mně zklamali .... a děkuji Pavlu Horskému za přístup

1)  Vložil příspěvek do DOUČOVÁK tonoucího Elektronauta - co se učí a nechápou
2)  Stále tu píšete dokola, že mám celou věc přenechat někomu, kdo se vyzná  - myslíte si, že většina projektantů opravdu k tomu přistupují z hlediska pochopení věci, a nebo sekají jímače dle staré normy a úhlu  .....? A jak poznám, že se v tom vyzná?
3) Mám elektro vzdělání, je mi jasné, že to není jen o valivé kouli, ale někde se začít musí ? Začal jsem s ochranou objektu  - vytvoření "ochranného prostoru" -  dále pak budu řešit svody pro případ, že  "udeří" ,  dále pak rozložení proudů a ochrana spotřebičů... atd.... Nejde to vše najednou ....
4) Je hezké, že všude je spousta materiálu -  ale hodně toho už není pravdivá, a nebo je i zavádějící
5) Hodlám se to naučit, proč tedy stále dokola přenechte to odborníkům, až odejdou všichni do důchodu .... budem tu dělat co ? Nehledě na to, myslíte, že má někdo čas někoho zaškolovat ve volném čase, když většina nestíhá vlastní práci. Navíc je teď doba, že ani nejde sehnat žádné školení, či za někým zajít pro radu aniž bych ohrozil jeho či své zdraví.
6) Určitě můžeme debatovat i o tom, jestli byla správné zařazení do LPS 3 .... ale tak sakra někde začít musím ne ?  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David V
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 29.10.2020, 20:11 »


a teď k věci  ..... pokud to ještě někoho zajímá a je ochoten pomoci.

Chápal jsem to takto:

Vezmu výšku jímače - 6,63 m - vůži vztažné rovině  =  zemi
Pomocí programu  abych neodečítal z grafu  -  mi vyjde úhel 66,38 st.

dle https://www.energetikainfo.cz/33/csn-en-62305-3-ochrana-pred-bleskem-cast-3-hmotne-skody-na-stavbach-a-nebezpeci-zivota-uniqueidmRRWSbk196FNf8-jVUh4ElDzobldhBp52tgCefdDgP32ZspOsA8wwA/

dle obrázku pod Nadpisem Metoda ochraného úhlu  -  je sestavena hodnota X jako propad valivé koule oproti ochranému úhlu.

Graficky mi to sedělo s výpočtem ....

Chápal jsem to tedy ( tak jak se všude píše),  že metoda ochranného úhlu není tak přesná,  jako konstrukce valivé koule ... protože dochází k "propadu" pod přímku.

K tomuto jímači jsem si nakreslil i pohled z kolmé roviny a a si by to chtělo spíše řez  pootočený o 45st -  kde bude zohledněna celá délka nároží .


K Druhému naznačenému úhlu od stejného jímače.

Zde jsem bral jako druhou vztažnou rovinu výšku hřebenové soustavy -  proto jsem si naznačil druhý úhel .... Předpokládal jsem (všude píše),  že záleží na vztažné rovině - zajímalo mně jak je to vůči hřebeni střechy. (Je to studijní příklad, né řešení nějakého mého RD)

Dále pak co se týče okolních vlivů. Pro pochopení principu jsem zvolil ideální stav domu na rovinatém pozemku bez okolních vlivů.

Přikládám začátek mého postupu .....  dále jsem se to snažil obdobně aplikovat na druhý jímač a pak na oba. Bylo mi jasné, že to není tak jednoduché, a přišel jsem za Vámi pro radu.

Například jsem nikde nenašel propad valivé koule mezi dva jímače o různých výškách.
Proto jsem si valivou kouli z pravé strany, převedl i na levou stranu abych věděl jak působí na komín.

Poslední jsem kružnici o poloměru 45 m proložil mezi oba jímače. Z podkladů na internetu, byla valivá koule přirovnána k míči, který se nedostane dál.

Chtěl jsem od vás pomoci se to naučit a pochopit, nasměrovat na chyby. Jedna věc je dostatek materiálu, druhá věc je správná aplikace na konkrétní případ :-(

* model 1 jímače.pdf (51.97 KB - staženo 100 krát.)

* Ochranný úhel.jpg (386.47 KB, 1003x777 - prohlédnuto 733 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David V
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.10.2020, 20:44 »

Je dakde zakázané na tak nízkej stavbe do 20m kombinovať ochr. uhol a guľu?

V 2D je dobré si guľu a uhly kresliť cez najnepriaznive jšie uhly (rohy) strechy...osta tné sa už do LPZ0b potom vojde automaticky

Je tedy lepší to kreslit přes nároží ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 29.10.2020, 21:14 »

Je tedy lepší to kreslit přes nároží ...
Hej, tak som to myslel keď nekreslíte v 3D
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #11 kdy: 29.10.2020, 21:16 »

ale tak sakra někde začít musím ne?  

No, tak to nejcenější!
Zkamaraďte se s Honzou Hájkem a a za chvíli to sypete z rukávu!  tanecek

To: Jan Hájek. Sorry jako ... nemohl jsem jinak, nebo jsem napsal něco špatně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 30.10.2020, 07:41 »

Nesouhlasím. Stejný není, mění se podle toho k čemu to vztahuješ, takže k hřebeni budeš počítat jen výšku jímače nad hřebenem, ale směrem k zemi je výška jímače + výška hřebenu.

Takže podle mě jsou ty úhly stanoveny dobře. Ovšem souhlasím s tím, že u RD bych se s tímto nemazal a dal bych jeden úhel, pro ten nejvyšší bod.
Ale protože vím, že u takovýchto obkjektů vychází lépe valivá koule, tak používám pro návrh toto.

Vítku, já s Tebou obyčejně vždy souhlasím, ale tentokrát ne.
K čemu Ti bude, když si graficky ochráníš jen hřeben, když pak s klesající šikminou střechy bude úhel naprosto jiný? Proto se to u šikmých střech počítá ve vztahu k zemi.....tedy, pokud mluvíme o hřebenovém jímači. Když jímač instalujeme do prostoru šikminy, pak provádíme výpočet ke vztaženým šikminám. Ostatně, tak nám to ukazuje i ČSN EN 62305-3 ed.2.
Alespoň já to tak chápu a i to tak počítám. Úhly si počítám spíš pro klid duše ve spojení s hlavním návrhem za použití valivé koule.



dle https://www.energetikainfo.cz/33/csn-en-62305-3-ochrana-pred-bleskem-cast-3-hmotne-skody-na-stavbach-a-nebezpeci-zivota-uniqueidmRRWSbk196FNf8-jVUh4ElDzobldhBp52tgCefdDgP32ZspOsA8wwA/

dle obrázku pod Nadpisem Metoda ochraného úhlu  -  je sestavena hodnota X jako propad valivé koule oproti ochranému úhlu.......... ...........

Pokud se chcete tímto oborem opravdu profesionálně zabývat, musíte mít i zcela profesionální přístup. K prvopočátkům úspěchu patří zvládnutí požadavků ČSN a vyhlášek a ty se opravdu nestudují prostřednictví m článků uvedených na netu.
Předplaťte si přístup k ČSN na https://csnonline.agentura-cas.cz
Pak navštivte školení DEHN (nic lepšího neexistuje)......spousty školících materiálů od DEHN jsou
volně přístupné a kníŠka http://www.kniska.eu/  je přímo k nezaplacení.

Já takto začínal. Stal jsem se členem IP ILPC, jezdím na přednášky do LUMA Plus Chomutov, byl jsem několikrát v mateřské firmě DEHN v Neumarktu, o problémech osobně debatuji s Honzou Hájkem, Jirkou Kutáčem a Danem Andělem (DEHN)..... a pořád je to málo.
Vidíte? Pak se tu např, bavíme o výpočtech ochranných úhlů a hned se ukáže, že z jasna je v tu ránu jen polojasno  Mrknutí Smích

A já vám ze srdce přeji brzké zvládnutí celé problematiky a mnoho parádních návrhů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 30.10.2020, 20:23 »

Vítku, já s Tebou obyčejně vždy souhlasím, ale tentokrát ne.
K čemu Ti bude, když si graficky ochráníš jen hřeben, když pak s klesající šikminou střechy bude úhel naprosto jiný? Proto se to u šikmých střech počítá ve vztahu k zemi.....tedy, pokud mluvíme o hřebenovém jímači. Když jímač instalujeme do prostoru šikminy, pak provádíme výpočet ke vztaženým šikminám. Ostatně, tak nám to ukazuje i ČSN EN 62305-3 ed.2.
Alespoň já to tak chápu a i to tak počítám. Úhly si počítám spíš pro klid duše ve spojení s hlavním návrhem za použití valivé koule.

Pavle, asi nechápaš co myslí. POkud budu mít něco přímo v hřebenu, třeba anténu, jímací tyč na ní stačí když budu počítat s ochranným úhlem jen vůči hřebenu, pokud bude dost dlouhý, abych to o něj pak opřel. Osobně se teda snažím dělat vš ne kouli, tam tě tohle netrápí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 30.10.2020, 20:45 »

Je tedy lepší to kreslit přes nároží ...

Změřte si v řezu nakreslený poloměr od jímače (to je poloměr se kterým bude koule obtáčet jímač, nebo u ochranný úhel (R1)),  k tomu bych přidal nějakou rezervu výškově třeba 20cm, takže ten poloměr bude reálně kratší, než jsem vám nakreslil. Vyneste si kružnici od jímače o tomto poloměru a zkontrolujte, jestli obejde dům a neprotne někde jeho půdorys.
Stejný postup pro druhý jímač. Pokud vám to nevyjde mezi jímači, ještě nezoufejte, použijte nástroj pro výpočet posunu valivé koule.

Přikládám vyšetření ochranných prostorů na jednom objektu pro inspiraci...

* RD - LPS 3.pdf (76.2 KB - staženo 244 krát.)
* 03 pudorys pozn.pdf (584.15 KB - staženo 279 krát.)
* 04 ochr prostory detail pozn.pdf (279.64 KB - staženo 247 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 31.10.2020, 09:15 »

Vítku, já s Tebou obyčejně vždy souhlasím, ale tentokrát ne.
K čemu Ti bude, když si graficky ochráníš jen hřeben, když pak s klesající šikminou střechy bude úhel naprosto jiný? Proto se to u šikmých střech počítá ve vztahu k zemi.....tedy, pokud mluvíme o hřebenovém jímači. Když jímač instalujeme do prostoru šikminy, pak provádíme výpočet ke vztaženým šikminám. Ostatně, tak nám to ukazuje i ČSN EN 62305-3 ed.2.
Alespoň já to tak chápu a i to tak počítám. Úhly si počítám spíš pro klid duše ve spojení s hlavním návrhem za použití valivé koule.

Pavle bracha nize to vysvetlil jak to myslim. Myslel jsem to k zarizenim/prvkum na strese - anteny, kominky atp...
A jak pise bracha dal, tak pri pouziti metody valive koule toto resit nemusis.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
David V
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 02.11.2020, 01:51 »

Děkuji za nákresy ....

Zkusil jsem to podobně  -  a vychází mi jímače strašně dlouhé ( tak abych pokryl rohy ). Když koukám po střechách, tak v takovém poměru nic nevidím. Je v tom ještě nějaký fígl ?

Bere se v potaz, že se valivá koule opírá o hřebenovou soustavu na nároží ?

Dále jsem se chtěl zeptat na maximální délku vodiče - odkud kam se to počítá? A z jakého důvodu se to určuje. Dále bych měl dotaz na k hřebenové soustavě 4 svody, by měl jeden vodič v kuse procházet od 1 svodu k druhému, a zbývající dva by nasvorkované.

Děkuji

* RD - jímač.pdf (59.75 KB - staženo 164 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 02.11.2020, 05:05 »



Bere se v potaz, že se valivá koule opírá o hřebenovou soustavu na nároží ?
V princípe by malo platiť, že medzi zachytávače na streche patrí všetko kovové do čoho je dovolený priamy zásah blesku (tyč, drôt)...záleží tiež od typu krytiny...obča s je dokonca vo vybraných prípadoch dovolený aj tenký plech, ktorý normálne sám o sebe jak zachytávač nevyhovuje
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 22 dotazů.