Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Kde se u bazénu bere krokové napětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde se u bazénu bere krokové napětí?  (Přečteno 16280 krát)
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 04.06.2012, 20:44 »

Dnes jsem byl přizván k řešení závady.
Zákazník má bazén se slanou vodou cca 30 kubíků celý v plastu (bazén i potrubí).
Občas je při vylézání z bazénu "kopne" voda.
Bazén je usazený v armovaném betonovém lůžku. Je v provozu třetím rokem, od loňského podzimu doplněn o zastřešení z lakovaného hliníku, které de facto není pospojené. Jednotlivé pohyblivé díly jsou natolik lakované, že jsou izolované.  zle  Závada se projevila až teď.
Můj revizní přístroj nenaměřil nic, ale digitál multimetr ukázal 0,23 V/DC a 0,6 - 1,3 V/AC. Napětí jsme identifikovali pouze mezi vodou a oklím (obklad z umělého pískovce, zastřešení)
Mezi vodou a okolím jsme naměřili kapacitu 240nF.
Zkoušeli jsme odpojit postupně všechanzařízen í, odpojit PE, spustit všechna zařízení a měřili a měřili, ale žádnou závislost jsme nezjistili.
Zs v PR 1,2 ohm, Re 2,75
Jako hrdina jsem se zkusil namočit, ale nic jsme necítil, jen když jsem se dotkunul kamene, kleslo napětí o 0,2V/AC. S každým dalším "připojeným" kleslo napětí o 0,2V/AC. DC zůstalo pevně na svých 0,23.
Vedení k bazánu je z ER 40m CYKY 5Cx6 do PR s RCD 30mA. odtud 10m kabelových tras do šachty pro technologii bazénu. Mezi bazénem a ER stojí dům se základovým zemničem.
Cca 50m od bazénu vede linka vn 36KV.
Napadá prosím někoho, kterým směrem se dál vydat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 04.06.2012, 21:44 »

TO: Morávek

Zkontrolujte jaký je použitý typ ohřívače vody. Problém může být ve slané vodě, která má mnohem vyšší vodivost jako má normální sladká.
Některé průtokové ohřívače se nesmí používat pro ohřev slané (mořské) vody. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 04.06.2012, 22:09 »

Ohřev je pomocí tepelného čerpadla mimo bazén.
Z důvodu vodivosti jsme zkusili nejen zavřít ventily, ale i fyzicky odpojit potrubí.

Napadla nás možnost vzniku elektrochemick ého článku, ale to by bylo DC napětí.

Druhou variantou byla kapacitní vazba, ale neměli jsme to jak ověřit. (nebo nás nenapadlo jak).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 04.06.2012, 22:21 »

Pokud je v bazenu slaná voda chlor se z ní vyrábí tzv. solonizační jednotkou, která pracuje na bázi elektrolýzy a je vřazena ve filtračním okruhu. Jak je to ve vašem případě?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 04.06.2012, 22:28 »

Stejně. Je na vstupu do filtrace
Ale napětí jsme naměřili i když byla celá technologie bazénu odpojená včetně PE.
A protože šlo o AC, pustil jsem teorii o článku z hlavy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 04.06.2012, 22:37 »

A co zavlečení zvenčí po vodě nebo PENu? Není vše propojeno sloupcem vody?
I těch 50m k vn se nabízí k prohlídce. Jednou se na poli v jednom místě plašili koně. Až po čase se zjistilo, že vedení má zemní spojení...
Zkusil bych udělat jednoduchý samostatný pomocný zemnič a zkoušel hledat to napětí i proti němu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 04.06.2012, 22:44 »

A nemůže se "flákat" nějaký proud kolem bazénu mezi uzemněním domu a uzemněním toho stožáru vn?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 04.06.2012, 22:45 »

...
Zkusil bych udělat jednoduchý samostatný pomocný zemnič a zkoušel hledat to napětí i proti němu.
A najde se tam třeba napětí od tramvaje nebo z nějaké technologie, která běží na 48V DC a má zemněný +
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 04.06.2012, 22:51 »

Bazén je na adrese Chvalkovice, Na psí hůrce 137
GPS: 50°25'1.255"N, 15°58'44.265"E

Na mapách je ještě nezastřešený bazén a nejsou kůlny, kde je PR.
Naproti přes ulici dnes stojí další dům, ned nímž vede od východu na západ vedení vn. (špatně je vidět jen stín sloupů)
široko daleko žádná trakce
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 04.06.2012, 23:13 »

Mapa se dá přepnout na turistickou, tam je to vedení hezky vidět. Velmi blízko je taky čistička odpadních vod.
Pokud je bazen izolovaný jak uvádíte, tak se do vody může něco dostat pouze po přípojeném zařízení. Voda nebo PE. PE jste zkoušeli. Vodovod taky? To napětí na pomocném zemniči by se nemělo proti vodě ukázat bude li vše odpojeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 04.06.2012, 23:50 »

Obecní čistička je víc než 400m daleko a tahle část obce na ní není napojená.
Objekt má vlastní čističku v severozápadním rohu pozemku. Tj cca 45m od bazénu a přes chránič.
Ještě mě napadlo, že cca 350 m od domu je trafostanice. Dům je třetí na trase od trafa. Za ním jsou ještě dva další na tomhle kabelu. Chránička ČEZu je plná vody.

Díky za všechny tipy.
Pokračování zítra. Jdu spát
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 05.06.2012, 00:20 »

Oldřichu, chce to schéma  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 05.06.2012, 05:59 »

OK
vypracuju, dodám
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Garaj
« Odpověď #13 kdy: 05.06.2012, 06:34 »

Pridám sa k pánom Doležalovi a Schwarcovi. Blúdivé prúdy sa preto volajú blúdivé, že blúdia naozaj nevyspytateľne . Možno by naozaj pomohlo nejaké pomocné uzemnenie, ale to schéma by asi pomohlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 05.06.2012, 10:43 »

Už jsem to tu psal někdy před 2 roky....
Bazén na zahradě cca 10x7x2 metry, plastová vana, nikde železo, zapojení tovární do rozvaděče,
výroba slané  vody,od hlavního rozvaděče RD cca 150m....
Po zapojení a napuštění vody jsem nic vadného nezjistil ....vše i měření (iz.odpory,impedance, chránič,pospojení čerpadel vše OK)...
Asi za dva dny ke mě došel majitel, a že když vytáhne z vody ruku na půdu (mokrou) jemně ho to kope !
Vzal jsem měřák, slaná voda byla v bazénu ....a mezi vodou a mokrou zeminou z bazénu jsem napěřil nějaké malé napětí (už nevím přesně jaké)....
Po zkoumání jsme nic vadného nenašel !Tak jsem navrhl majiteli vykopat z části kolem bazénu uzemění,
natlouct tyče a spojit FeZn a zahodit.....pa k jsme to spojil všechno s PE svorkovnicí v rozvaděči...
Pak jsem nenaměřil nic mezi vodou a zeminou ....
Od té doby cca 2 roky se koupe majitel z celou rodinou a z hodně dětmi bez jakého-koliv "brnění".....

Montážníci bazénů řekli, že je to běžné ? Nevím, další bazén jsem už nedělal !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 05.06.2012, 18:28 »

Už to jsou 4 roky. Ten čas letí.
Tu diskuzi jsem čet, ale končila bez výsledku.
No za zkoušku to asi stojí. Díky za tip.
Elektrické schéma musím "vyrazit" z kolegy, který to zapojoval a vodní a mechanický rozkres dodám
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 07.06.2012, 15:11 »

Především u veřejných bazénů vzniká mezikrokové napětí, přičemž dobrým řešením je pospojení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Dupal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 07.06.2012, 16:13 »

Především u veřejných bazénů vzniká mezikrokové napětí, přičemž dobrým řešením je pospojení.
Nedávno jsem kdesi ve veřejné diskusi narazil na otázky pro jistou političku, které se nenapodobiteln ým Kolesovským způsobem točily okolo její výdrže v bazénu... Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.