Blokujete bojler 8 nebo 20 hodin denně?

<< < (6/6)

Pavel Horský:
Citace: Jiří_Hrubý  02.04.2021, 12:58

No dobrá, tak v rozporu s podmínkami přiznání distribuční sazby provozujete bojler.
Dělá to spousta lidí, ale nechlubí se všude, že porušují smlouvy, které se zavázali dodržovat.

Nabíjení a akumulace jsou běžně a správně používané termíny u zařízení, jako je bojler či akumulačky.
Doba nabíjení je  určena podmínkami sazby.


Přesně tak.
Veřejně se přiznat k porušování smluvních podmínek a ještě k tomu na profesním fóru.... jooooo, to chce zřejmě notnou dávku něčeho, co normálním lidem chybí.

Pavel Čermák:
Vím, že se Jan ptal především na ekonomiku provozu, ale je zde i jeden technický problém. Při provozu na 20h. sazbu dochází po každém odpuštění teplé vody k zapnutí bojleru a při dohřevu stoupá ohřátá voda nahoru, kde dochází ke zvýšení teploty nad hodnotu nastavenou termostatem. Tím se mnohem víc sráží vápenaté soli z vody
a hlavně často dochází k vybavení tep.pojistky (DZD),  která je až nad tykavkou termostatu. 
 

Kamil Novák:
Citace: Pavel  Čermák  05.04.2021, 19:26

...  která je až nad tykavkou termostatu.  

Mohu se zeptat co je to ta "tykavka" ?

Jiří_Hrubý:
"Baňka" na konci kapiláry...

Jan Franěk:
Citace: Pavel  Čermák  05.04.2021, 19:26

Vím, že se Jan ptal především na ekonomiku provozu, ale je zde i jeden technický problém. Při provozu na 20h. sazbu dochází po každém odpuštění teplé vody k zapnutí bojleru a při dohřevu stoupá ohřátá voda nahoru, kde dochází ke zvýšení teploty nad hodnotu nastavenou termostatem. Tím se mnohem víc sráží vápenaté soli z vody
a hlavně často dochází k vybavení tep.pojistky (DZD),   která je až nad tykavkou termostatu. 
 


Ano, zajímala mne především ekonomika provozu. Nicméně mě zaujalo to co jste psal dále. Ještě jsem se s problémem vypadávání tepelné ochrany nesetkal u bojlerů, které byly v pořádku a měly nastavené teploty mezi 50-65°C . Pokud ano, šlo o případy kdy byla celá příruba s výbavou obalena vodním kamenem, nebo byl v poruše provozní termostat.
Nikdy jsem tento problém nepotkal v běžném provozu, ani u bojlerů provozovaných 24h/7d .

Mě šlo o ekonomiku vlastního provozu. Velmi záleží i na použitém bojleru. V technickém listu mě překvapila o mnoho vyšší tepelná ztráta u 200l bojleru, která oproti 100l-160l přestala víceméně kopírovat objem, ale poskočila prudce nahoru.

NIcméně si představme dva případy, které mne zajímají.

První případ je chata, kde máme 80l bojler. Vyplatí se například bojler při odjezdu vypnout a po příjezdu zapnoiut ohřev, nebo je lepší ho nechat dohřívat celý týden. Provoz chaty so, ne, někdy příjezd už v pátek.  Řekněme že je léto a okolní teplota u bojleru nepadne pod 15°C.

Druhý případ je klasická rodina. Je ekonomičtější provozovat bojler 125l na 20h spolu s elektrokotlem, nebo jej v souladu s připojovacími podmínkami provozovat na 8h. Předpokladem je cca každodenní vyplýtvání teplé vody pro mytí rodiny.

Na toto téma mám mnoho dotazů u zákazníků. Není to návod jak obejít připojovací podmínky, nebo něco takového. Spíš zvědavost. Sám to prostě spočítat nedovedu.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana