Blokujete bojler 8 nebo 20 hodin denně?

(1/6) > >>

Jan Franěk:
Setkal jsem se nedávno s názorem, že je dobré připojit boiler na 20h sazbu stejně s elektrokotlem.
Čím více o tom přemýslím, tak tím více se mi to nezdá jako dobrý nápad.

Je sice výhodou, že je dost teplé vody.
Zase nevýhodou je to, že potom podle mého pracuje boiler jako průtokový ohřívač.
To znamená, že sice za levno ale déle.
Po každém otevření kohoutku se dohřeje.
Úsporu spatřuji v blokování na  8h/den.
Jaký je váš názor nebo vaše zkušenosti?

Miroš Jan:
Kolego Fraňku.

Ze všeho nejvíc, podle mne, záleží na výrobci boileru.
Pokud má ve svých technických podmínkách uvedenu dobu nabíjení 8 hodin, nelze podle mě nabíjet 20 hodin, ale pouze těch 8.  :)

Zdenek Hejčl:
Otázka je: jaký je to boiler podle obsahu?
Bude-li to 80l a více,  nebude dohřívat po každém otočení kohoutku. Mohu nastavit nižší teplotu vody a budu ji mít stále dostatek a dohřívat bude v určitých cyklech, když chladná voda dosáhne na termostat. Teoreticky tím  ušetřím. Mohu mít teplotu nastavenou na 50stupňů a budu ji mít stále v dostatečném množství.
 Asi bude spirála topit stejný čas nebo malinko více, ale vše se odvíjí od spotřeby teplé vody. ;)
Vyšší teplota vody zase spotřebuje víc energie na ohřátí vody za kratší čas, ale když se spotřebuje teplá voda pak není možnost bez ůprav zapojení ohřát. Tady je to rozložené do delšího časového ůseku se stálejší teplotou vody.  :)
Takže bych zkusil změřit spotřebu v obou variantách a podle toho se zařídil.

Milan Karvánek:
Osobně to takto provozuji již 8 roků k naprosté spokojenosti, zejména celé rodiny, protože nedostatek teplé vody je k vzteku. Natápění boileru je primárně řízeno vnitřním termostatem, blokování dle sazby je jen otázka ceny za kWh. Pokud horkou vodu neodpustím nahřívat se nebude. Znám i řadu případů, kde je boiler provozován zcela bez blokování a řízen jen termostatem.
Konkrétně u TUV vidím osobně větší užitek z teplé vody než z ušetřených peněz.

Václav 3:
Pokud se nemýlím, tak v připojovacích podmínkách je, že aku spotřebič - boiler - musí být u přímotopné sazby blokován samostatně, takže mi to připadá zbytečné o tom diskutovat. Toto řešení bych použil pouze vyjímečně a krátkodobě např. při poruše jednoho ze dvou boilerů. Sice je pravda, že kdysi STE dávali jednookruhové HDO i na přímotopy a oba dráty od stykačů dávali společně do jedné svorky, ale to je jejich problém, dnes už to také nedělají a co pamatuji zákazníky, kterým to tak připojili, tak už je to předělané.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana