Mohu pro nabíjení holícího strojku použít adaptér s výrazně vyšším proudem?

(1/4) > >>

Petr Stav:
U holícího strojku Braun Cruzer 3 Z-50 se mi pokazil adaptér. Strojek má v sobě baterii. Strojek se dá používat k provozu na baterii nebo i přímo kabelem ze sítě (pokud baterie není dostatečně nabitá). Při nabíjení má LED dioda svítit a až je strojek nabitý, tak má začít blikat.

Adaptér ke strojku přestal fungovat. Adaptér měl na štítku tento stejnosměrný výstup:
- 12V
- 400mA

Chci se zeptat jestli mohu bezpečně používat jiný adaptér (12V 2000mA LITEON),   který má na štítku tento stejnosměrný výstup:
- 12V
- 2,92A

Už jsem ho zkusil, protože všude na internetu psali, že nový adaptér může mít na štítku větší proud než původní adaptér, protože spotřebič si vezme jen tolik proudu kolik potřebuje. Strojek s novým adaptérem se nabíjí a funguje, ale:

- LED dioda na strojku se chová divně (I když není strojek plně nabit, tak LED svítí jen pár sekund a pak postupně začne blikat. Interval mezi blikáním se trochu prodlužuje.).
- Kvůli podezřele blikající LED diodě jsem vzal multimetr a změřil, že napětí je OK (je dodáváno stálých 12,4V). Ale proud na začátku nabíjení ukazuje až 2A a během 30 sekund postupně klesne na 0.01 - 0.05A.
- Když je strojek napojen na adaptér a zapnu ho, tak je na začátku odběr proudu také kolem 2A a během pár sekund klesne asi na 1A.

Strojek se nepřehřívá, takže kromě zvláštně blikající LED diody nevidím problém, ale je podezřelé, že strojek, který byl dodán s adaptérem 400mA si bere i 2A.

Je bezpečné strojek používat s novým "silnějším" adaptérem nebo musím koupit slabší adaptér, který bude mít oněch 400mA?

Vojtěch Běhunčík:
Náhradní nabíječ má stejnou polaritu jako původní napáječ Braun cruZer 3 Z50?

M S:
Podla popisu spravania to vyzera, ze ma strojcek velmi mizernu regulaciu nabijania a spolieha sa skor na slaby adapter, ktoremu v zatazi padne napatie a postupne s nabijajucou sa bateriou sa zvysi az kym prestane byt nabijanie limitovane prudom.

Prepolovany adapter necakam.

Najlepsie by bolo adapter nahradit niecim podobnym originalu, pripadne aj o chlp nizsim prudom. A vzhladom k popisu symptomov, nenechavat strojcek na nabijacke po nabiti.

Juraj Rojko:
Spíše bych tipoval, že regulace nabíjení umřela a následně díky neustálému přetěžování odešel i původní adaptér.

Petr Stav:
Citace: Vojtěch Běhunčík  19.08.2023, 15:03

Náhradní nabíječ má stejnou polaritu jako původní napáječ Braun cruZer 3 Z50?

Ano stejnou. Původní (vadný) adaptér dával 0.04V, takže jsem polaritu zjistil multimetrem a navíc na koncovce, která se zapojuje do strojku je napsáno + a -,  takže polarita je OK.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana