Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč je neuspořádaná kabeláž nazývaná právem hroznou instalací?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč je neuspořádaná kabeláž nazývaná právem hroznou instalací?  (Přečteno 33702 krát)
JakubZi
« Odpověď #18 kdy: 15.10.2020, 11:42 »

Podľa 5-51 sa druh priestoru posudzuje aj podľa vplyvu kúrenia a klímy... ni a keď je to klasická povala, tak potom aspoň podľa našich príloh NZA6 a N3 je to prostredie "III - IV" v ktorom sa má počítať s AD2....takže s tou predlžovačkou je to tam zle

Uloženia vedení aspoň čo tam vidím sú v súlade s normou, a to jak v trubke tak na vzduchu... no a dosť teda pochybujem že podľa výrobcu to nebudú materiály vhodné na drevo

Inašie podľa môjho by elektrikár mal pozerať hlavne na bezpečnosť a nemusí hneď zrovnávať každý káblik jak dajaký Monk...
Na druhej strane je ale normálne v inštalačkách ťahať kábel z bodu A do bodu B v takých dĺžkach jaké sú nevyhnutné, a nie v takých jaké sa kúpili v obchode... to potom naozaj vyzerá jak obyčajný bordel na výstave káblov, že "aha koľko ja toho mámSmích

Kolega v předchozím příspěvku to vygooglil, použití výrobku je vhodné pouze pro vnitřní prostředí, to mluví za vše, ta věta dokonce ani nezakazuje použít ho venku jak je zcela běžná praxe Úsměv domnívám se že kolegové se nikdy neúčastnili právního sporu nebo nepsali posudek jenom slepě koukají do normy a snaží se to aplikovat nikoliv podle toho co psáno ale jak to chápou Úsměv)
Zaznamenáno
JakubZi
« Odpověď #19 kdy: 15.10.2020, 11:48 »

No, k tomu opravdu nemám co říci. Zkusím to ale jinak. Můžete zde vyjmenovat běžné VV, se kterými se u bytů a RD počítá a které se standardně píší do revizí?

Zkusil jsem - viz příloha.  Také vidím -20 až 60°C o kterých jsem psal a ne vašich 70°C.

Ano, o tom jsem také psal a proto čtu i návody výrobců.

Viz druhá příloha  Mrknutí


1. On ten byt nemá revizi? Pak samozřejmě to nelze provozovat.
2. Solarix Kategorie: CAT5E
Nejvyšší podporovaný protokol : 1000BaseT
Stínění: ne
Značení délky (metráž) : ano
Šířka pásma : 100 MHz
Vodič : měděný drát 0, 50 mm
Izolace : polyethylen 0, 88 mm
Plášť : PE
Barva: černá
Průměr kabelu: 5, 0 mm
Váha: 35 kg/km
NVP : 68 %
Propagation delay : 535 ns/100m
Delay skew : 20 ns/100m
Skladovací teplota: -20°C až 70°C
Provozní teplota: -20°C až 70°C
Teplota při instalaci: 0°C až 50°C
Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 15.10.2020, 11:54 »

Ale rád bych pokud by jste měl tématu něco opravdu podstatného. Ne takovou kravinu.
výcenásobné... nepodstatné, kravina?  zle. Naznačit nestačilo.  Pláč
Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #21 kdy: 15.10.2020, 13:10 »

Citace
Pořádek je pro blbce, inteligent ovládá chaos.
Smích
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 15.10.2020, 16:03 »

Zcela jistej, ale nebojte se klidně jsem napište konkrétní článek

Nevím, proč bych to dělal. Pokud jste si i přes níže uvedený výčet ČSN "zcela jistej",  že na vedení elektronických komunikací se "normativa" nevztahuje, nevidím důvod ztrácet čas tím, že vás zde budu zdarma školit. Navíc nemám rád ten styl, kdy někdo zastírá vlastní nevědomost a úlet odvedením pozornosti od takového úletu a usvědčení z nevědomosti. Zaplaťte si přístup k ČSN a můžete si požadované články najít sám a sám si je i rozporovat.

Napsal jste:
Zbytek jsou ethernet kabely a na ty se elektro normativa nevztahuje.

Odpověděl jsem vám:
Jste si jistý, neuniklo vám něco? Co se týká obytných prostorů, v rychlosti vybírám:

ČSN 34 2300 ed.2
ČSN 33 2000-5-52 ed.2
ČSN EN 50173-1 ed.2
ČSN EN 50173-4
ČSN EN 50174-2 ed.2
ČSN EN 62305-1 ed.2
ČSN EN 62305-4 ed.2
Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 15.10.2020, 16:36 »

Napsal jste:
Zbytek jsou ethernet kabely a na ty se elektro normativa nevztahuje.
Odpověděl jsem vám:
Jste si jistý, neuniklo vám něco? Co se týká obytných prostorů, v rychlosti vybírám:
... ČSN EN 50174-2 ed.2; ČSN EN 50173-4 ...

Jenom doplním některé podrobnosti:
ČSN EN 50174-2 ed. 2  Informační technologie - Instalace kabelových rozvodů - Část 2: Projektová příprava a výstavba v budovách - odstupy mezi kabely informačních technologií a kabely napájení (tabulka 4)

ČSN EN 50173-1 ed. 3 Informační technologie - Univerzální kabelážní systémy - Část 1: Všeobecné požadavky

ČSN EN 50173-4 ed. 2 Informační technologie - Univerzální kabelážní systémy - Část 4: Obytné prostory
---
Aquí descansa Pancrazio Juvenales, buen esposo, buen padre, mal electricista casero.
Zde spočívá Pancrazio Juvenales, dobrý manžel, dobrý otec, špatný domácí elektrikář.



* lapida.jpg (35.94 KB, 209x364 - prohlédnuto 389 krát.)
Zaznamenáno
JakubZi
« Odpověď #24 kdy: 15.10.2020, 19:38 »

Nevím, proč bych to dělal. Pokud jste si i přes níže uvedený výčet ČSN "zcela jistej",  že na vedení elektronických komunikací se "normativa" nevztahuje, nevidím důvod ztrácet čas tím, že vás zde budu zdarma školit. Navíc nemám rád ten styl, kdy někdo zastírá vlastní nevědomost a úlet odvedením pozornosti od takového úletu a usvědčení z nevědomosti. Zaplaťte si přístup k ČSN a můžete si požadované články najít sám a sám si je i rozporovat.


Ani já Nevidím důvod proč vás bezplatně školit, na fotce je očividně byt nebo RD, takže pokud vám to ještě po této větě není jasno možná by jste se mohl poohlédnout po jiné práci, udivuje mne kompetentnost zdejších "odborníku",  respektive již jsem dostatečně znechucen v tom poplácávání se bez jakýchkoliv znalostí ale zato s pocitem nadřazenosti že jste složili jednu zkoušku.

Ale objasním vám to bezplatně: účinnost norem a na koho se vztahuje stanovuje zákon nebo závazný předpis. Například norma 50174-2 ED.2 je závazná zákonem  194/2017, pokud by jste se elementárně obtěžoval číst co zákon obsahuje tak zjistíte kdo je touto normou povinován

c) povinnou osobou
1. provozovatel veřejné komunikační sítě,
2. provozovatel fyzické infrastruktury určené pro poskytování služeb přepravy, přenosu nebo distribuce plynu nebo elektřiny včetně veřejného osvětlení, rozvodu tepelné energie, rozvodu vody včetně odstraňování nebo čištění odpadních a kanalizačních vod a odvodňovacích systémů,
3. provozovatel fyzické infrastruktury určené k poskytování dopravních služeb včetně železnic, silnic, přístavů a letišť,
4. investor pro účely poskytováni údajů o stavebních pracích a pro účely koordinace stavebních prací financovaných z veřejných prostředků,
5. vlastník fyzické infrastruktury uvedené v bodech 1 až 4 nebo osoba oprávněná z jiných práv k této fyzické infrastruktuře, není-li provozovatel této fyzické infrastruktury jejím vlastníkem a nemá k ní taková práva, která by mu umožňovala plnit povinnosti povinné osoby podle tohoto zákona; povinnou osobou nejsou Ministerstvo obrany, Ministerstvo vnitra a bezpečnostní sbory,

Pokud jste se obtěžoval dočíst až sem tak již zcela jistě již víte že tato norma není závazná pro domácí rozvody, ostatní normy a jejich závaznost si můžete obdobně dohledat.

Přeji vám všem hodně zdaru v napadení publikované instalace a prokázaní jejího nevyhovujícího stavu, i když se domnívám že neuspějete.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #25 kdy: 15.10.2020, 22:26 »

Za prvé. Tazatel chtěl pomoci najít pár argumentů, tak tedy činím. Rozhodně si nemyslím že je to v pořádku, například viz přiložené návody k prodlužovacím přívodům a jejich určení. Tedy podpořil jsem své argumenty konkrétními výstřišky konkrétních návodů u konkrétních přístrojů. Osobně by mne zajímalo, kde jste vzal u UTP solarix těch 70°C. Marně jsem to na internetu hledal, všude vidím 60°C. Můžete vložit nějaký scan, výstřižek u webu, nebo fotku? Je to průkaznější než psaný text, který si píšete sám.

Čekal jsem diskusi kde budeme používat platné argumenty  a proto jsem vás slušně požádal, zda sem můžete vložit běžné VV, které se u rodinných domů píší do projektu a revizních zpráv. Nad těmito VV měla poté pokračovat diskuse. Nejde o nějkaké "učení",  ale odbornou diskusí nad konkrétním tématem. Domnívám se že právě podobné diskuse nám pomáhají v dalším vzdělávání.

Pokud mne přesvědčíte že se mýlím, rád to uznám. Nebylo by to ani poprvé, ani naposledy co se tak stalo  Mrknutí  Ale dejme tomu slušnou a odbornou formu. Tedy, co ty VV?
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 15.10.2020, 23:18 »

Tie VV... no jak som už napísal... pre bežný typ nevykurovanej povaly v norme 5-51 vidím typ priestoru III - IV, takže tam tým pádom vidím aj odporúčanie normy na AD2...no a potom na takej povale akékoľvek IP20 tak nejak nevyhovuje, myslím teraz ten predlžovák

Keď ale v Česku také triedenie priestorov v norme nemáte, tak nič... potom asi máte na povalách všade a vždy, v lete i v zime len AD1 bez možnosti kondenzu
Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 15.10.2020, 23:30 »

Aha, tak toto je ten kabel Solarix SXKD-5E-UTP-PE černý

Popis produktu: Tento instalační kabel s označením SXKD-5E-UTP-PE je venkovní nestíněný kabel CAT5E s polyethylenový m pláštěm. Kabel je…

Obyčejné UPT je jen pro vnitřní použití...
Setkal jsem se s obyčejným UPT použit byl venku a po roce plášť začal mizet, puchýře a z pláště drť...
UV záření je sviňa...
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 16.10.2020, 07:49 »

Pokud chcete vidět průběh teploty na podobném místě (moje půda) mohu vám poskytnout podrobný výpis teplot za poslednáích cca 6 let. Během posledních teplých roků, nebyl problém v uzavřeném půdním prostoru mít teplotu okolo 75°C, vyjímečně i 79°C (černá střešní krytina)

To máte riadne veľa...v norme pre AA toľko ani nie je, teda pokiaľ neide o špeciálne navrhnuté inštalačky, a to asi podľa normy pre domy nebude

Podľa môjho by ale projektant strechy mal rátať s tým že na streche RD bude normálna elektrika a strechu by mal dajak zaizolovať alebo odvetrať...aby dakto netvrdil že doma máte zlý vyber EZ Úsměv, ..i keď pochybujem
Zaznamenáno
JakubZi
« Odpověď #29 kdy: 16.10.2020, 12:50 »

Pokud mne přesvědčíte že se mýlím, rád to uznám. Nebylo by to ani poprvé, ani naposledy co se tak stalo  Mrknutí  Ale dejme tomu slušnou a odbornou formu. Tedy, co ty VV?

K danému podkroví a to že požadujete konkrétní VV. Zklamu vás, tady to není legrace. Na tak tenký led jako je posuzování, definování nebo určování VV bych se nepouštěl. Za sebe bych VV daného prostoru pouze předpokládal bez jakékoliv vlastní tvořivosti a to na základě něčeho relevantního jako je hodnotící zpráva která u RD nejspíš nebude, PD nebo Kolaudační rozhodnutí. U RD se bude nejspíš jednat o prostory normální ale do ničeho konkrétního mne nenutě, cokoliv napsáno by bylo pouhou spekulací. Pokud ten prostor zavání nebo jenom jako vaši právní ochranu nic vám nebrání do RZ napsat že elektrické zařízení posuzujete do prostoru s ohledem na předpokládané VV podle xxx dokumentace a v případě jiných VV než jsou předpokládané elektrické zařízení nemusí nevyhovovat.
Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 16.10.2020, 13:13 »

Pro souběh a křižování kabelů silových a sdělovacích ve vzduchu platí ČSN 33 2000-5-52 ed.2, část NA.4.5.10 a 11
---
Rozvody doma a v bytě lze udělat i pěkně a úhledně - viz datový rozvaděč Stakohome
---
Když už jsme v podkroví a pod střechou - ta lesklá trubka prochází střechou a nad střechu?
Jak to asi vypadá s ochranou proti blesku?

* Stakohome_Byt-Rozv-1.pdf (816.64 KB - staženo 276 krát.)
* Stakohome_Byt-Rozv-2.pdf (1193.91 KB - staženo 145 krát.)
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #31 kdy: 16.10.2020, 13:16 »

Tak ještě jednou. Nechtěl jsem po vás určovat VV na té půdě, ale vypsat vlivy, které se běžne stanovují v rámci bydlení. Tedy pro RD a byty. Právě s těmito vlivy počítá i výrobce, který určil použití prodlužovacího přívodu pro vnitřní (domácí) použití.
Také jsem po vás chtěl výňatek z katalogu k těm UTP solarix kabelům. Jak jsem psal, marně jsem hledal těch 70°C. To že to napíšete neberu jako dostatečně průkazné. Případně sem vložte přímo odkaz na konkrétní webovou stránku, to bohatě postačí.

K danému podkroví a to že požadujete konkrétní VV. Zklamu vás, tady to není legrace. Na tak tenký led jako je posuzování, definování nebo určování VV bych se nepouštěl.

Nevím, ale jako RT se na tak tenký led občas pustit musím. Mnohokrát se mi stalo, že v projektu vypsané VV (zpravidla ne u RD a bytů) nepostihovaly všechny na místě zjištěné skutečnosti a součástí vypracované revizní zprávy byl požadavek, na jejich doplnění, nebo aktualizaci. Ano, na chemické a podobné věci si netroufnu, nicméně co se týká půdního prostoru, tak věřím že to dokáže každý jen trochu znalý elektrikář.
Vždyť co zde může vlastně být? Jen tak v rychlosti. Hořlavé konstrukce, hlodavci, teplota, prach, možná i kondenzát. Bude záležet na skladbě střechy.
Zde bych se obával i přepětí a blesku, když vidím ten stožár vedoucí nad střechu. Ale ano, to opravdu spekuluji. Ale dle svých zkušeností si dovolím tvrdit, že na 97% zde bude tato ochrana podceněna, tedy provedena špatně. Pokud chcete, mohu se s tazatelem domluvit a s kamerou toto místo navštívit. Můžeme uzavřít sázku a sejít se na místě samém oba dva, aby to bylo férové  Mrknutí a probrat to důkladně bez věštění  Škleb  Co vy na to?

edit:

Když už jsme v podkroví a pod střechou - ta lesklá trubka prochází střechou a nad střechu?
Jak to asi vypadá s ochranou proti blesku?

S poměrně velkou jistotou to bude jak jsem popsal  Škleb Ale ani nevíte jak rád bych se pletl. Nicméně samotné umístění těchto technologií kousek od "náhodného jímače",  beru jako velkou technologickou chybu. Zrovna tak se obávám že ven jdou ty samé kabely pro vnitřní využití, namísto kabelů s UV odolností a určením pro venkovní prostředí.  Nerozhodný Neřeknu  To jak pro internet, tak antény. Přál bych si, abych mohl věštit úplně opačný poměr, ale bohužel je naše řemeslo silně v krizi.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 16.10.2020, 13:40 »

Ale objasním vám to bezplatně: účinnost norem a na koho se vztahuje stanovuje zákon nebo závazný předpis. Například norma 50174-2 ED.2 je závazná zákonem  194/2017, pokud by jste se elementárně obtěžoval číst co zákon obsahuje tak zjistíte kdo je touto normou povinován
Zákon č. 194/2017 Sb. je "zákon o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlost ních sítí elektronických komunikací a o změně některých souvisejících zákonů" a není příliš adekvátní v těchto podmínkách, kromě toho, že  vlastník budovy provozuje fyzickou infrastrukturu k napojení povinné osoby - provozovatele veřejné komunikační sítě.
---
Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 16.10.2020, 13:41 »

ČSN EN 50174-2 ed. 2
1. Rozsah platnosti a shoda
1.1 Rozsah platnosti
Tato evropská norma stanoví požadavky na následující aspekty kabeláže informačních technologií:
a)    návrh;
b)     instalační postupy.
Tato evropská norma je použitelná na všechny typy kabeláže informačních technologií uvnitř budov (a může být využita na kabeláž, která je omezena na části budov) včetně univerzálních kabelážních systémů navrhovaných v souladu se souborem EN 50173.
Pokud nejsou požadavky kapitol 4, 5 a 6 v této normě doplněny požadavky kapitol pro zvláštní prostory, jsou nezávislé na prostředí.
Tato evropská norma:
1)    podrobně popisuje úvahy o vyhovujícím způsobu instalace a provozu kabeláže informačních technologií;
2)    vylučuje zvláštní požadavky použitelné na jiné kabelážní systémy (například na kabeláž rozvodů napájení); avšak bere v úvahu, že jiné kabelážní systémy mohou mít vliv na instalaci kabeláže informačních technologií (a naopak) a poskytuje všeobecné pokyny;
3)    vylučuje ty aspekty instalace, které jsou spojeny s přenosem signálů mezi vysílači a přijímači a jejich přidruženými anténními systémy v otevřených prostorách (například bezdrátový, rádiový, mikrovlnný nebo satelitní přenos).
Tato evropská norma je určena pro použití v komerčních a obytných prostředích.
Tato norma je použitelná na určitá nebezpečná prostředí, ale nevylučuje další požadavky, které se používají za zvláštních okolností charakterizova ných například dodávkou elektřiny a elektrifikovan ými železnicemi.
 1.2 Shoda
Aby byl kabelážní systém v souladu s touto evropskou normou:
a)    musí návrh instalace odpovídat požadavkům kapitoly 4;
b)    musí instalační postupy odpovídat požadavkům kapitoly 5;
c)    musí být splněny další požadavky kapitol pro příslušné zvláštní prostory;
d)    musí být pospojování k vyrovnání potenciálů v prostorách v souladu s EN 50310;
e)    musí být systém ochrany před bleskem v případě jeho požadavku přizpůsoben „integrovanému systému ochrany před bleskem“ podle EN 62305-4;
f)    jsou dovoleny jiné systémy ochrany před bleskem včetně „izolovaného systému ochrany před bleskem“ podle EN 62305-3 za předpokladu, že jsou použita zvláštní omezení na realizaci kabeláže informačních technologií a požadavky EN 50310 po odsouhlasení mezi projektanty systému ochrany před bleskem a projektanty kabeláže informačních technologií;
g)    musí být splněny místní předpisy včetně bezpečnostních .
---
Zaznamenáno
JakubZi
« Odpověď #34 kdy: 16.10.2020, 13:50 »

Nevím, ale jako RT se na tak tenký led občas pustit musím.  

Tady jsi vzpomínam na jeden článek od soudního znalce, myslím že se jmenoval revizní zpráva aneb jak se dostat do vězení. Nicméně máte můj obdiv za ten tenký led.

Netuším.kde instalace nachází, utrácet za naftu přes půl republiky kvůli egu se mi moc nechce a na tu půdu být vámi bych nelez když jsou tam nekryté kusy skelní/minerální vaty.

Asi mne podezírate ze lži tak taky je screenshot z webu


* Screenshot_20201016-133935_(1).png (435.95 KB, 1440x1774 - prohlédnuto 469 krát.)
Zaznamenáno
JakubZi
« Odpověď #35 kdy: 16.10.2020, 13:54 »

ČSN EN 50174-2 ed. 2

--

Jste si jistej že při výstavbě své domácí sítě jste povinován dodržovat tuto normu zákonem nebo závazným předpisem?
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.071 sekund, 24 dotazů.