Musí mít každý světelný obvod svůj proudový chránič?

<< < (11/11)

Petr Liskar:
Citace: Behemot  20.08.2020, 15:19

Takže pro ochranu proti požárům a podobným jsem teď v domě vytvořil podružný rozvaděč s chráničem....

Mohl by jste nám prozradit jméno projektanta, který toto řešení navrhl?

Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Behemot  20.08.2020, 15:19

Myslim, že za těch pár výjimek ještě můžeme být rádi. Nevidím absolutně nejmenší důvod pro to, strkat všude kýble chráničů


Řekl bych, že máte i nemáte pravdu.

Chrániče jednoduše zvyšují bezpečnost instalace. Bez diskuze. Tak jak evropská společnost bohatne, tak si může vyšší bezpečnost dovolit. Je to přirozený stav. Bránili jsme se chráničům v době, kdy stály tisícovku a průměrný plat byl tisíce tři. Dnes jsou několikanásobn ě dostupnější a není důvod je nepoužít.

Samozřejmě, je dobré použít rozum, aby chrániče nepřinesly víc problémů, než užitku. U bytu nebo běžného rodinného domu ale fakt nevidím důvod, je nenasadit všude. Těch pár stovek navíc? Větší skříň? To jsou jenom výmluvy.

Neumím posoudit, zda jste nebo nejste idiot, já si jenom myslím, že nevidíte souvislosti.

Jan Franěk:
Citace: Behemot  20.08.2020, 23:10

Můžete uvést statistiku vyhořelých bytových prostor kvůli poruše na světelném okruhu, kde by prokazatelně pomohl chránič (=zabránil poruše přejít v požár, ne že by reagoval až na požár)? Řekněme počet požárů na sto milionů prosvícených hodin.


S tím vám těžko někdo pomůže. Kouzlo všech ochran spočívá například i v tom, že vlastně ani nevíte kolikrát vás zachrání. Navíc to chcete po lidech, kteří nemají k podobným informacím přístup.

Citace: Behemot  20.08.2020, 23:10

Naprosto v pořádku, pokud to dělají trochu rozumní normotvůrci s nějakou praxí v podobě doporučení.

Naprosto bolševický svinstvo, pokud to dělají od reality odtržení normotvůrci v podobě závazných nařízení.


A kdo určí zda je normotvůrce bolševik, nebo odborník? Vy? Nechápu vůbec to o čem a o kom píšete. Souhlasím s názorem že se zvedá společenská poptávka po vyšší bezpečnostní úrovni a normy na to prostě jen reagují. Otázkou je jen ta hranice kde je to ještě rozumné, a kde už ne. Nicméněpo mnoha zkušenostech z praxe jsem si doma insdstaloval více chráničů a vůbec nelituji.

Jirka Š. Svejkovský:
Jestli je snaha o zvyšování bezpečnosti dobroserství, pak jsem tedy dobroser.

Už několik desetiletí se bezpečnost neřeší až po tom, co nastane průšvih, ale ještě před tím.

Princip je ve vyhledávání rizik, jejich popis a návrh opatření na odstranění nebo alespoň minimalizaci těchto rizik na přijatelnou míru. A to ještě před tím, než se něco stane.

Pokud instalace představuje požární riziko, pak je instalace chrániče vhodným opatřením s prokazatelným účinkem.

Nevidím na tom nic bolševického. Je to obvyklý postup nejenom v instalacích.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana