Od kdy u nás začaly být dostupné jističe moderních charakteristik B, C, D?

(1/4) > >>

Behemot:

Od kdy u nás začaly být dostupné jističe moderních charakteristik B, C, D?

Bakeliťáky byly předpokládám vždycky jen v charakteristik ách ITV, IJV, ITM, IVM.
Nebo se už i tyto vyráběly v B/C/D?

Rozvodak:
Citace: Behemot  04.07.2020, 18:17

Od kdy u nás začaly být dostupné jističe moderních charakteristik B, C, D?

Bakeliťáky byly předpokládám vždycky jen v charakteristik ách ITV, IJV, ITM, IVM.
Nebo se už i tyto vyráběly v B/C/D?


Ponejprve to chce porozumět tomu značení:

Vedení V = B
Univerzál U = C
Motor M = D

Moderní jističe na din lištu s novým značením jsou na trhu někdy od 90.let min. stol.,  bych si tipnul.

Jirka Š. Svejkovský:
Někdy koncem osmdesátých let byly u nás nahrazeny licenční jističe LSF jističi vlastní konstrukce LSN. Charakteristik y L, U, K a M tak nahradily charakteristik y B, C a D.

Předpokládám, že se jednalo o příklon k evropskému standardu.

Václav Třetí:
Jističe s uchycením na DIN lištu byly k dispozici již na konci 70. a začátku 80. let.

 Z Maďarska se k nám tehdy dovážely jističe ELCO Siemens a ELCO Weber, což byly licenční výrobky starších německých jističů. ELCO Siemens měly možnost uchycení na DIN lištu i šroubky M4 a byly na výšku od DIN lišty asi o 10mm vyšší než současná provedení. ELCO Weber byly určeny pouze na uchycení DIN, ovšem ke každému kusu byla standardně dodávána lišta šířky 18mm se dvěma dírkami o průměru 4mm pro klasickou montáž, výška nad DIN lištou byla již nižší, stejná jako u dnešních provedení. Oba typy jističů  byly značeny proudovou hodnotou i tzv. čísly (Nr.) a charakteristik a byla označena L (pro vedení) a G (motorová). U obou řad se běžně dodávaly kryty pro montáž na desku.

V polovině 80. let byla ukončena v SEZ Krompachy výroba jističů IJV, IJM, ITV a ITM a začaly se vyrábět typy IJ a IT, které rozměrově odpovídaly jističům ELCO Siemens a dodávaly se s kovovými úchyty na šroubky M4, část výroby již umožňovala uchycení na DIN. Charakteristik y se dodávaly V(L),  U a M Jističe byly nepovedené, jejich plastová těla byla měkká a při dotažení docházelo ke změnám polohy přívodních svorek, zejména při použití tvrdších vodičů větších průřezů, což mělo za následek nespolehlivé spínání nebo nemožnost jistič zapnout. Při montáži se velké množství jističů pro tyto problémy vyřazovalo. Tyto potíže a podstatné zvýšení ceny (z 39,- Kčs u IJV na 56,- Kčs u IJ) vyvolalo tehdá nevoli jak u odborné, tak i u laické veřejnosti. Velice brzy se začaly nahrazovat kvůli nespolehlivost i jinými typy, dnes se již vidí v rozvaděčích velmi málo.

Na začátku 90. let začal OEZ vyrábět licenční jističe označené LSF (původně Neptun, Rakousko),  které již byly plně rozměrově totožné s dnešními provedeními, měly značení proudové hodnoty v Amperech a tzv. čísly a též barevné páčky. Vyznačovaly se vysokou spolehlivostí a novinkou byla možnost použití prstíkových fázových sběrnic - šín. V roce 1993 se k nám začaly dovážet dnes již všem známé jističe F&G z Rakouska, které přinesly další zlepšení v podobě samostatného prostoru na svorkách pro použití vidličkových fázových šín. První kusy ještě neměly pohyblivé barevné terčíky signalizující stav zapnuto-vypnuto a používaly starší značení charakteristik . V dalších seriích se objevily již terčíky a značení charakteristik y B, C a D. Jističe se posléze začaly vyrábět v Praze - Horních Počernicích a následně změnily jméno na Moeller a později Eaton. Stále jsou však plně kompaktibilní a vzájemně nahraditelné. K těmto řadám ještě patří přidružená značka Schrack.

Jiří Schwarz:
A všimli jste si jaké podle "někoho" ty jističe řady IJV byly skvělé?
Ten mladý policista v seriálu Policie Modrava při vyšetřování smrti ženy po zásahu elektrickým proudem ve vaně tvrdí cosi, co by spíše naznačovalo použití proudového chrániče, ale při zkoumání rozvaděče je ten okruh "jen" přes starý bakelitový jistič   :D

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana