Od kdy u nás začaly být dostupné jističe moderních charakteristik B, C, D?

<< < (2/4) > >>

Behemot:
Citace: Rozvodak  04.07.2020, 20:00

Ponejprve to chce porozumět tomu značení:

Vedení V = B
Univerzál U = C
Motor M = D

Vůbec nekoresponduje podle tabulek charakteristik ve srovnání tabulek V a M a dnešních jističů B-M. Velice zhruba se dá asi říct, že V odpovídá dnešnímu něco mezi B a C, což je ostatně i vypozorovaný, že co držel bez potíží bakeliťák V, tam to mnohdy chce C, jinak to furt padá. Mku pak odpovídá něco mezi D a M.

Zřejmě to bude daný tím, že ČSN 35 4171/61 udává jiný mezní proudy a časy, než ČSN EN 60898. Takže vlastně lze říct, že jističe charakteristik opravdu shodných jako B, C, D, začaly být tehdy, když se začaly vyrábět podle příslušné normy. Asi mohly být dostupný i dřív, samozřejmě, ale určitě až odsud. Mám v úvaze nějakou chybu?  o:-) Podle http://www.technicke-normy-csn.cz/technicke-normy/6334-nahrady-354171-csn-35-4171.html vstoupila v platnost roku 1995.

Jirka Š. Svejkovský:
Před týdnem jsme řešili výměnu rozvaděče pro stavební elektroinstala ci.

V podstatě 1:1. Původní jističe IJV (bakeliťáky) jsem nahradil jističi s charakteristik ou B o stejné proudové hodnotě.

Dva okruhy po několika minutách padly.

Asi jsem si to měl změřit před tím, než jsem navrhl skříň. Jistič IJV 10A trvale snesl 17A, jistič 6A trvale 11A. Novým jističům se to ovšem nelíbilo.

František Šohajda:
Citace

Dva okruhy po několika minutách padly.


Unavená cívka bakeliťáků.... běžný jev..

Jirka Š. Svejkovský:
Citace: František Šohajda  05.07.2020, 21:30

Unavená cívka bakeliťáků.... běžný jev..


Nejspíš. Šlo o osvětlení. V průběhu let se přidávalo a bakeliťák to postupně vzdal.

Václav Třetí:
Citace: Jiří Schwarz  05.07.2020, 19:57

A všimli jste si jaké podle "někoho" ty jističe řady IJV byly skvělé?


Když byly jističe IJV až ITM nové, lze říci, že byly dobré a byl to znatelný pokrok např. proti jističům JD a dalším starším typům. Jenže to je již 60 let, tak jsou totiž staré ty nejstarší kusy, nejmladším je pouze 35 let.

 Takže dnes hodnotit vlastnosti těchto jističů je problém, pokud nemáme ve skladu nějaký  nepoužitý a dobře skladovaný kus, tak hodnotíme kusy plné prachu, písku, malty a rzi. Tak obyčejně vypadají, když je demontuji. Dost často je rozeberu, abych viděl, čím vším prošly.

Citace: František Šohajda  05.07.2020, 21:30

Unavená cívka bakeliťáků.... běžný jev..


Cívkou to nebude, ta je jedním z nejstabilnější ch prvků v jističi. Potíže se odvíjí od koroze a mechanických nedostatků jádra cívky a převodu jeho pohybu na další mechanismy jističe. Ovšem to pouze v případě zpožděné reakce na proudové rázy a zkraty. Za reakci na přetížení je v jističi zodpovědný bimetal. Jeho nedostatečná reakce bývá způsobena nakorodováním nebo zlomením dvojkovu, který pak nemá sílu nebo se neprohýbá vůbec a jistič pak na přetížení nereaguje. Další možnou příčinou je dále zmíněný úmyslný zásah do nastavení.

Citace: Jirka Š. Svejkovský  05.07.2020, 20:44


Asi jsem si to měl změřit před tím, než jsem navrhl skříň. Jistič IJV 10A trvale snesl 17A, jistič 6A trvale 11A. Novým jističům se to ovšem nelíbilo.



Vy jste v zásadě chybu neudělal. To je více, než by měly i tyto typy jističů dlouhodobě snášet. Je otázka, jestli je to zásluhou stárnutí nebo do nich bylo zasahováno. Tyto jističe mívají často odstraněnou zajišťovací barevnou hmotu na nastavovacích prvcích a na šroubcích, kterými jsou smontovány, tudíž není jisté, co se s nimi v minulosti dělalo.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana