Od kdy u nás začaly být dostupné jističe moderních charakteristik B, C, D?

<< < (4/4)

Rozvodak:
Citace: Václav Třetí  19.07.2020, 04:46

Kdo hledá, ten najde.

Třífázové jističe s tlačítky 0-1 v pravém dolním rohu měly označení JM 023.

Ještě jsem si uvědomil, že jsme úplně zapomněli na jednofázové jističe J1K03 příbuzné třífázových J1K50 (obdobný vzhled, rozměr redukovaný na zhruba 1/3, ovládací páčka a červené vypínací tlačítko shodné) nebo novějších J7K50 a další třífázové varianty včetně tzv. ochranného jističe J1K82 kombinovaného s napěťovým chráničem.

Jističe J1K50, J7K50 a J1K82 se dodávaly ještě o něco déle, než ITV a ITM, asi do r. 1990. Protože se začaly vyrábět také o něco dříve, tak byly asi nejdéle vyráběnými typy jističů u nás - téměř 40 let.

Teď se zase zeptám já. Setkali jste se s jističi z první republiky? Při rekonstrukci jedné velké školní budovy na začátku 70. let, postavené v roce 1938 se demontovaly rozvaděče s jističi z doby výstavby školy. Jističe měly zhruba obdobné rozměry jako IJV v krytu, pouze šířka byla asi jedenapůlnásob ná. Byly celé bakelitové, poměrně velká páčka měla kulatý mírně zubatý tvar, při zkratu padala, ale mechanismus měl již volnoběžku, podepřít páčku proti vypadnutí tedy nepomáhalo. Jističe byly velice zachovalé a perfektně fungovaly - no vždyť byly zhruba jen 25 let staré. Se stejným nebo podobným typem jsem se pak již nikdy nesetkal. Netuším, co to bylo za výrobu nebo značku, zda československá nebo něco z dovozu. Perličkou bylo, že všechny demontované rozvaděče byly v době rekonstrukce uskladněné pod přístřeškem v technickém zázemí budovy v zadním traktu a těsně před dokončením prací je někdo všechny (přes 10ks) ukradl, na což musel použít minimálně Avii 30. Tak nevím, zda vše skončilo ve šrotu, tehdá bývalo 40 hal. za kg, takže si spíš myslím, že materiál někdo ještě použil, možná i některý menší rozvaděč celý. Doba byla zlá materiál se špatně sháměl, zejména pro soukromé aktivity.


Nebyl to náhodou bakelitový jistič zn. Škoda z 30tých let?

Václav Třetí:
Nevím, ale myslím si, že bych ho již tehdá identifikoval, měl-li by na sobě nějaké značení. Pokud mě paměť nešálí,  tak na něm nic než strohý popis proud/napětí nebyl.

Rozvodak:
Citace: Václav Třetí  20.07.2020, 18:21

Nevím, ale myslím si, že bych ho již tehdá identifikoval, měl-li by na sobě nějaké značení. Pokud mě paměť nešálí,  tak na něm nic než strohý popis proud/napětí nebyl.

Václav Třetí:
Jo jo, tyhle pamatuji také, díky za pěkné připomenutí.  Ty co jsem popisoval, ty byly velice podobné, páčka nebyla zahnutá, byla o něco delší a oblý konec byl také mírně větší a příčně vroubkovaný a jistič neměl vypínací tlačítko (pokud se nepletu),  vypínal se páčkou. Celkové rozměry byly podobné, možná ještě nepatrně větší.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana