Jak byla zapojena síť 3x120 V?

(1/4) > >>

Jan Vejražka:
Jak byla zapojena síť 3x120 V používaná v Praze?
Zejména by mne zajímalo, jak to bylo s uzemněním, jak fungovala (měla by se fungovat) ochrana před nebezpečným dotykem.

Neřeším žádný praktický problém, jen by mne to zajímalo.

Lukáš Čeřovský:
Sekundár distribučního transformátoru byl zapojen do trojúhelníka, takže těch 120V bylo sdružené napětí. Od transformátoru se vedly kterékoliv dvě fáze (s ohledem na rovnoměrné zatížení) a na obou byly pojistky. Důkazem jsou například dvoupojistková pouzdra nebo dvě pojistky ve starých zásuvkách. Oba vodiče byly fázové a pokud vím, žádné barevné značení se neprovádělo. Žádný střední či ochranný vodič se nepoužíval, neboť nebylo kam ho připojit.

Josef Křemen:
Otázka snad měla znít: Jak je zapojená...?  :) :)
Pro doplnění - třívodičové HDV, např. přes jednofázový elměr se zapojily dvě fáze.
Je to síŤ TT, ochrané uzemnění bylo napojeno na cokoli co bylo po ruce, a určitě se netahalo jako další vodič v HDV. Dokonce vím o činžáku na Smíchově kde při rekonstrukci, před 15ti lety, prováděcí firma ponechala HDV, pustila tudy dvě fáze a PEN. Běží to dodnes.

Jan Vejražka:
Citace: Josef Křemen  30.11.2006, 14:16

Otázka snad měla znít: Jak je zapojená...?  :) :)

V roce 2001 jsem četl, že v Praze je asi 20 transformoven, ze kterých se asi 50 domů napájí napětím 3x120 V? Máte tušení, jak je to dnes?

Pokud by to byla síť TT, pak by střed trafa měl být uzemněn. A pokud není uzemněn, měla by to být síť IT. Nebo se pletu? Jak to tedy je?

Díky J.V.

Černý Hynek:
 V současné době je v Praze už jen 5 domů ,  které jsou napájeny 120 V.
 

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana