Jak byla zapojena síť 3x120 V?

<< < (2/4) > >>

Václav Třetí:
Citace: Jan Vejražka  04.12.2006, 09:33

V roce 2001 jsem četl, že v Praze je asi 20 transformoven, ze kterých se asi 50 domů napájí napětím 3x120 V?


 Povodně v roce 2002 zlikvidovaly velkou část přestárlých vedení a trafostanic 120V, takže došlo na rekonstrukce, ke kterým se zejména majitelé nemovitostí neměli.

Citace: Josef Křemen  30.11.2006, 14:16


 Dokonce vím o činžáku na Smíchově kde při rekonstrukci, před 15ti lety, prováděcí firma ponechala HDV, pustila tudy dvě fáze a PEN. Běží to dodnes.


To je pěkná prasárna, kterou bych nepředpokládal, že někdo udělá. Co pamatuji, tak v 60. a na začátku 70. let se občas použilo původní HDV, jenže muselo alespoň být v pořádku a vždy se doplnil vodič PEN. Pokud to z nějakých důvodů nešlo. tak se měnilo. Častěji zůstávaly nerekonstruova né rozvody v bytech.  Později se už vždy měnilo vše.  Pokud toto někdo udělal na začátku 90. let, tak to bylo už hodně přes čáru. Chtěl bych na to vidět revizi.

Při vší úctě k p. Křižíkovi musím dodat, že to byl krok zpět, když pod dojmem návštěv v USA začal u nás stavět sítě IT 3x120V. Nechápu, proč nedodržel doporučení ESČ, které hned při svém vzniku po  I.WW určilo k elektrifikaci Československa sítě TN 3x380/220V.

Jiří Blažej:
Zajímalo by mě, co to je za domy, kde ještě mají (měli) takovou síť. Pokud to byly bytové domy, jak tam lidé fungovali? Co měli za spotřebiče? Jistě, elektronika má rozsah napětí, ve kterém funguje, co však přístroje s motory? To nikomu nevadilo? Jak lidem, tak úřadům?

Peter Munka:
Citace: Jiří Blažej  02.10.2022, 17:24

Zajímalo by mě, co to je za domy, kde ještě mají (měli) takovou síť. Pokud to byly bytové domy, jak tam lidé fungovali? Co měli za spotřebiče? Jistě, elektronika má rozsah napětí, ve kterém funguje, co však přístroje s motory? To nikomu nevadilo? Jak lidem, tak úřadům?


Ak tomu dobre rozumiem, tak v pravej a lavej zdierke zasuvky bolo zdruzene napatie 240V z dvoch faz, co sa s hladiska  motora javilo rovnako ako 220 - 230 V fazovych voci nulovemu vodicu.

Václav Třetí:
Citace: Peter Munka  02.10.2022, 18:17

Ak tomu dobre rozumiem, tak v pravej a lavej zdierke zasuvky bolo zdruzene napatie 240V z dvoch faz, co sa s hladiska  motora javilo rovnako ako 220 - 230 V fazovych voci nulovemu vodicu.


Ale vůbec ne, v Praze a některých dalších městech (Plzeň, Hradec Králové) byla izolovaná síť 120V zapojená do trojúhelníka, nebyl žádný vodič N ani PEN, zemnění jen nahodilé a sporadické a většinou též nefunkční. Prostě tři "dráty" a mezi kterýmikoliv dvěma 120V.

Citace: Jiří Blažej  02.10.2022, 17:24

Zajímalo by mě, co to je za domy, kde ještě mají (měli) takovou síť. Pokud to byly bytové domy, jak tam lidé fungovali? Co měli za spotřebiče? Jistě, elektronika má rozsah napětí, ve kterém funguje, co však přístroje s motory? To nikomu nevadilo? Jak lidem, tak úřadům?


Objekty se 120V byly (alespoň) v Praze činžáky většinou v dělnických čtvrtích postavené ve 20. a 30. létech min. století. Zhruba do konce 80. let byly k dispozici žárovky na 120V, ovšem běžné spotřebiče už nebývaly v provedení na 120V (vařič, vysavač, žehlička) nebo s přepínačem síťového napětí 120/220V (radio, magnetofon),   takže se používala trafa pro převod 120/220V. Buď to byly přenosné autotransformá tory v bakelitovém krytu (zvané ježek) pro 300VA, 500VA nebo 1000VA nebo velký transformátor zhruba 3000VA, který býval určen pro pračku. S postupem doby bylo mnoho bytů zapojeno na tato velká trafa všemi spotřebiči zapojovanými do zásuvek a pouze pevně instalovaná svítidla se nechala na 120V. Lidem v místě bydlícím to vadilo, úřadům to bylo jedno.

 Po restituci objektů vznikl problém, že staronoví majitelé neměli peníze na rekonstrukci a v některých případech byl problém s památkovým úřadem. Proto tyto rozvody přežily rok 2000 a jejich konec uspíšily až povodně. V jednom objektu jsem se ještě po povodních setkal se 120V získanými transformací z 230/400V. Objekt byl v Nuslích, povodně ho nezasáhly, ale již nebyl v provozu původní DT, tak to bylo provizorně (na několik let!) vyřešeno takto.

Jan Kelbich:
Citace: Václav Třetí  02.10.2022, 20:17

Ale vůbec ne, v Praze a některých dalších městech (Plzeň, Hradec Králové) byla izolovaná síť 120V zapojená do trojúhelníka, nebyl žádný vodič N ani PEN, zemnění jen nahodilé a sporadické a většinou též nefunkční. Prostě tři "dráty" a mezi kterýmikoliv dvěma 120V.


Podle toho, co jsem někde zaslech já, tak v HK prý bývalo 220 V, Pražská 120 V snad mívala DT ve spojení Dy a údajně, pokud se přecházelo na TN tak se uzemňovala jedna fáze. Vše je ale jen z doslechu, nijak to ověřené nemám.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana