Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Může mi někdo změřit několik jističů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může mi někdo změřit několik jističů?  (Přečteno 5044 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« kdy: 04.01.2012, 17:25 »

Setkal jsem se s problémy při jištění rozvodu malého napětí 12V běžnými jističi.
Sebral jsem pár jističů, co jsem měl právě k dispozici a zkusil jsem změřit jejich odpor, jaké se na nich ztrácí napětí, jaká je na nich výkonová ztráta (při jmenovitém proudu jističe)

Překvapilo mě, že u jističe C2 je při proudu 2A úbytek napětí 0,75V, to znamená když budeme jistit rozvod 12V dvoupólově, je úbytek na jističích ¨při jmenovitém proudu jističů větší než 10% pracovního napětí!

I výkonová ztráta na proudovém chrániči (poslední položka v tabulce) není právě malá.
Měřeno DC proudem, proud omezen na 1A a měřeno napětí na svorkách jističe. U každého jističe provedena minimálně 3 měření, pokud byla nějaká hodnota vyjímečně vyšší, byla vyřazena, ze srovnatelných hodnot je uveden průměr.

Nemá někdo čas, chuť a technické prostředky potrápit za dlouhých zimních večerů jiné jističe pro srovnání?

* porovnání jističů.xls (17.5 KB - staženo 250 krát.)
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.01.2012, 23:04 »

Že jističe podobné konstrukce mají ztrátový příkon cca 1,5-2 W při jmenovitém zatížení mne příliš nepřekvapuje. Jejich vybavovací mechanismus vykonává přibližně stejnou práci nezávisle na jmenovité hodnotě proudu.
Ale jsou tam nějaké excesy.
Do tabulky jsem doplnil katalogové hodnoty vnitřní impedance jističů Bonega a OEZ, a spočítal poměr změřené impedance ku průměru katalogových hodnot.
Vybarvená políčka signalizují možný problém s kontakty (v jednom případě bych řekl že katastrofální).

* Kopie - porovnání jističů.xls (19 KB - staženo 253 krát.)
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 05.01.2012, 00:24 »

Chtěl jsem napsat, že bude rychlejší se podívat do katalogů, ale po ověření musím konstatovat, že bohužel ne všichni to uvádějí. Tak alespoň namátkou např. z katalogu Moeler, ztrátový výkon:

PL7-B2 1,40W
PL7-B4 1,40W
PL7-B6 1,80W
PL7-B10 1,90W
PL7-B16 2,20W
atd.

OEZ LPN
In[A]  Z[mOhm]  P[W]
2       392          1,55
10     12,60       1,25
16     7,56         1,95
atd.

Odpovídá to tedy velmi dobře vašemu měření a proč tomu tak je zdůvodnil pan Fuk. Že pak budou při podobných výkonech (či spíše příkonech) a různých proudech různé úbytky je jasné. A to bohužel zrovna tím směrem, který se vám asi nehodí.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 05.01.2012, 09:23 »

....
Vybarvená políčka signalizují možný problém s kontakty (v jednom případě bych řekl že katastrofální).
Ten motorový spouštěč BS16 (ABL, asi Rumunsko?) jsem X-krát vypnul a zapnul, uvedená hodnota patřila k těm nižší, vzhledem k tomu, že by měl být nový, asi je někde nějaká chybička...
--------------
Původní problém, kvůli ktyerému jsem se tomuto tématu začal věnovat, je jasný. Automatický zdroj nabíjí po výpadku sítě AKU baterii, výstupní proud zdroje omezen na 1,5A, jištění AKU baterie 2A/2. Na svorkách zdroje je 13,8V, zdroje se přepne do udržovacího režimu, ale na AKU baterii bylo jen kolem 12,8V a ještě to o nějakou desetinku klesne. A zdroj se přepne do nabíjecího režimu, a zpět... Až z toho "zblbne"...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 05.01.2012, 10:13 »

Tímto tématem jste mě pane kolego potěšil. Chtěl jsem 12V instalaci skútru Čezeta opatřit jističem, ale na základě vašich měření z toho vycouvu. Budou klasické autopojistky.
 pozor
Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.01.2012, 10:13 »

Já bych tam dal pojistku.
Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 05.01.2012, 11:07 »

Nevidím žádný důvod k údivu.Topný odpor pro bimetal vypínající při přetížení něco "sežere". Úsměv
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 05.01.2012, 11:25 »

Pokud není třeba konkrétně jistič ....použít a používá se hojně pojistka ! Kroutím očima
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.01.2012, 14:03 »

potřeboval (chtěl jsem) odjistit jističem svůj laboratorní zdroj..

mám zapojení, které je velmi citlivé na zkrat na výstupu (hrozí zničený výkonového PNP tranzistoru)

nyní tam dávám rychlé skleněné pojistky, které věčně někde hledám, když se to zrovna stane, že si škrtnu....

max. proud je cca8A charakteristik u bych dal A ale ani mi tak nevadí ztrátový výkon (úbytek napětí - protože zdroj je plynule regulovatelný, ale to, jak se chová běžný jistič při vyhodnocení ss proudu...
Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 05.01.2012, 17:04 »

Existují i na stejnosměrný proud.
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 05.01.2012, 17:48 »

Ten motorový spouštěč BS16 (ABL, asi Rumunsko?) jsem X-krát vypnul a zapnul, uvedená hodnota patřila k těm nižší, vzhledem k tomu, že by měl být nový, asi je někde nějaká chybička...
Aha, motorový spouštěč... Nejsou tam náhodou vloženy odpory tlumící proudový ráz při rozběhu?
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 05.01.2012, 20:14 »

potřeboval (chtěl jsem) odjistit jističem svůj laboratorní zdroj..

mám zapojení, které je velmi citlivé na zkrat na výstupu (hrozí zničený výkonového PNP tranzistoru)

...
V tomto případě mě překvapuje koncepce vašeho řešení.
Laboratorní zdroje mívají proudové omezení, v lepším případě nastavitelné plynule nebo v několika skocích.
Jinou cestou je jištění před regulátorem.
Jištění výstupu zbytečně zhoršuje parametry zdroje.

Navíc aby jistič vypnul opravdu rychle, potřebuje proud, který je několikanásobk em pracovního proudu a to již může být na tranzistor moc.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.