Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Je zaměstnavatel povinen zajistit zvýšení vyhl. 50/78 Sb.?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je zaměstnavatel povinen zajistit zvýšení vyhl. 50/78 Sb.?  (Přečteno 8665 krát)
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« kdy: 30.11.2010, 19:18 »

V současné době mám §5 vyhlášky 50/78 Sb.,  pracuji v oboru více než rok.
Nedávno jsem se ptal na vedení firmy jestli mi zajistí zkoušku na §6. Bylo mi řečeno že možná, ale podle výkonů které mám předvést na jedné zakázce. (jakoby zvýšení kvalifikace byla nějaká odměna či co  Jsem v rozpacích )Termín a i  zmiňovaná zakázka je velká neznámá (kdo ví co a kdy to bude).

Vzhledem ke vztahům s několika konkrétními lidmi ve vedení si myslím že jim jde hlavně o to, aby využívali toho že s dálkovou nástavbou ''na krku'' nemám kam jít, a s roční praxí s §5 jsem dál zůstal o ''almužně''.

Osobně mi ani nejde tak o zvýšení platu ale chtěl bych pracovat v jiné firmě kde mají lepší jednání aniž bych musel opustit obor elektro.
Jakoby nestačilo že firma kašle na to že by zaměstnancům měla zajistit nářadí nebo pracovní oblek  Nerozhodný (vše si musím obstarat za své peníze a ve svém volném čase).
Nemusím zde asi moc zdůrazňovat že všude chtějí minimálně §6 a dva roky praxe.  Nerozhodný

Je zde někdo kdoby chtěl a věděl jak pomoci?  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 30.11.2010, 20:39 »

Není povinna vám zajistit jiný paragraf vyhl. 50, pokud ho nepotřebujete k výkonu svého pracovního zařazení. Ale proč to nechce provést, se jen můžeme dohadovat.

Pokud se rozhodnete odejít z firmy, tak nebude jistě problémem uplatnit u jiné firmy praxi, od nynějšího zaměstnavatele . Tedy pokud máte potřebné zařazení napsané v pracovní smlouvě. Pak se praxe sečtou a můžete požádat o přezkoušení a pokud uspějete i par. 6 vyhl. 50. Potom by jste se vlastně konečně stal opravdovým elektrikářem. Tedy alespoň podle vyhl. 50.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 30.11.2010, 20:59 »

Není povinna vám zajistit jiný paragraf vyhl. 50, pokud ho nepotřebujete k výkonu svého pracovního zařazení. Ale proč to nechce provést, se jen můžeme dohadovat.

Pokud se rozhodnete odejít z firmy, tak nebude jistě problémem uplatnit u jiné firmy praxi, od nynějšího zaměstnavatele. Tedy pokud máte potřebné zařazení napsané v pracovní smlouvě. Pak se praxe sečtou a můžete požádat o přezkoušení a pokud uspějete i par. 6 vyhl. 50. Potom by jste se vlastně konečně stal opravdovým elektrikářem. Tedy alespoň podle vyhl. 50.  Škleb

Proč to nechce provést je mi celkem jasné ale moc se mi nechce veřejně mluvit detajlech...

Jestli jste někdy viděl inzeráty elektrotechnic kých firem tak dobře víte že chtějí minimálně §6, nejlépe §8...
Už jsem i uvažoval že se sám podívám po někom kdo by byl schopný mi to přezkoušení zproztředkovat, tenhle přístup se mi ani trochu nelíbí stejně jako jiné praktiky....  Nerozhodný

Tak právě o to mi jde, jak říkáte ''opravdovým elektrikářem''. Bohužel v dusné atmosféře jež tu ve firmě posledního půl roku panuje to moc nejde, nehledě že je to dost o nervy. Ale těchto detajlech raději jen soukromě,  pokud by to někoho zajímalo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 01.12.2010, 07:42 »

Proč to nechce provést je mi celkem jasné ale moc se mi nechce veřejně mluvit detajlech...


TO: Šála
Domnívám se, že vám to naopak není vůbec jasné,  ale hlavně to není jasné vašemu zaměstnavateli.  ajoooo

Ano, je to povinnost zaměstnavatele daná zákoníkem práce, aby vám zajistil a zaplatil potřebné školení z vyhlášky 50.
Být na vašem místě,  byl bych docela rád, protože nemáte žádnou odpovědnost za svojí činnost, kterou vás zaměstnavatel pověřuje v rozporu se zákonem (pokud vás pověřuje odbornou činnosti z oboru).
Vyškolit své zaměstnance z bezpečnostních předpisů a převést odpovědnost na konkrétní osoby (tj. školení z vyhl. 50),  to by měl být prioritní zájem zaměstnavatele a ne váš. Úsměv

To, že to firmy v inzerátech na nové zaměstnance vyžadují jako podmínku, je sice pravda, ale podle mne zbytečná. Každý zaměstnavatel by si měl své zaměstnance vyškolit ze svých specifických předpisů,  a správně by každý doklad o provedeném přezkoušení z vyhl. 50 měl potvrdit svým podpisem a razítkem. Jenom takto potvrzený doklad v vyhl. 50 je platný pro firmu která vás zaměstnává.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 01.12.2010, 12:19 »

Hmmm tak asi i jinak:
1/ § 5 má 3 letou platnost, takže zaměstnavatel si může pracovníka ponechat na § 5 maximálně 3 roky.
2/ pokud bude solidní zaměstnavatel, tak umožní vyšší § po roce.
3/ co brání tomu, aby si zaměstnanec udělal § vyšší na svoje náklady?
Všecho je o financích a lidech. Pokud zaměstnavatel na svoje náklady nechá udělat svého zaměstnance § vyšší a ten mu odejde jinam po 3 měsících.  Pláč
Jsou vychcánkové v obou pozicích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Lubomír Nevělík
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 02.12.2010, 00:35 »

Mluvím za zaměstnavatele, který má pracovní čety na pro práci nn až vvn.
1) Zaměstnance neodměňujeme podle kvalifikace, ale za vykonanou práci. I vyučení zámečníci mi mohou být užitečnější a udělat víc práce než líny 7-mi čkář. Stejně tak stavbyvedoucíh o u nás může dělat vyučený stejně jako ing. Nezáleží totiž, jaký má papír, ale co umí.
2) Bohužel na zařízení v blízkosti nebo pod napětím nemůže osoba bez el. kvalifikace pracovat samostatně a už vůbec nemůže být vedoucí práce, převzít "B" příkaz apod.
3) Zvýšit o § u konkétného zaměstnavatele jen o složení zkoušek - ty jsou z obecných znalostí bezpečnosti. Je to hlavně o využití zaměstnancova §6 a výš. Pokud má někdo §7 a přitom není schopen řídit ani sám sebe, tak jsou to vyhozené peníze.
4) elektrikář s §7 s praxí pouze na elektroinstala cích nebo třeba i §7 nad 1000V s praxí maximálně obsluhy rozvodny vn, je mi míň platný, než vyučenec s §5, který už na SOU lozil po sloupech, tahal vodiče a kabely a umí třeba udělat spojky vn.
5) pokud ti vysloveně jde jenom o ten papír, tak není problém si zkoušky zajistit a zaplatit sám.
Mimochodem u firmy, která zaměstnancům nazajistí pořádné nářadí a OOP bych na tvém místě raději nezůstával.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #6 kdy: 02.12.2010, 08:06 »

Mluvím za zaměstnavatele, který má pracovní čety na pro práci nn až vvn.
1) Zaměstnance neodměňujeme podle kvalifikace, ale za vykonanou práci. I vyučení zámečníci mi mohou být užitečnější a udělat víc práce než líny 7-mi čkář. Stejně tak stavbyvedoucíh o u nás může dělat vyučený stejně jako ing. Nezáleží totiž, jaký má papír, ale co umí.
2) Bohužel na zařízení v blízkosti nebo pod napětím nemůže osoba bez el. kvalifikace pracovat samostatně a už vůbec nemůže být vedoucí práce, převzít "B" příkaz apod.
3) Zvýšit o § u konkétného zaměstnavatele jen o složení zkoušek - ty jsou z obecných znalostí bezpečnosti. Je to hlavně o využití zaměstnancova §6 a výš. Pokud má někdo §7 a přitom není schopen řídit ani sám sebe, tak jsou to vyhozené peníze.
4) elektrikář s §7 s praxí pouze na elektroinstala cích nebo třeba i §7 nad 1000V s praxí maximálně obsluhy rozvodny vn, je mi míň platný, než vyučenec s §5, který už na SOU lozil po sloupech, tahal vodiče a kabely a umí třeba udělat spojky vn.
5) pokud ti vysloveně jde jenom o ten papír, tak není problém si zkoušky zajistit a zaplatit sám.
Mimochodem u firmy, která zaměstnancům nazajistí pořádné nářadí a OOP bych na tvém místě raději nezůstával.


 Palec vzhůru O tom, že to máte v RGV propracované jsem nikdy nepochyboval!  poklona
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 11.01.2011, 19:44 »

Mluvím za zaměstnavatele, který má pracovní čety na pro práci nn až vvn.
1) Zaměstnance neodměňujeme podle kvalifikace, ale za vykonanou práci. I vyučení zámečníci mi mohou být užitečnější a udělat víc práce než líny 7-mi čkář. Stejně tak stavbyvedoucíh o u nás může dělat vyučený stejně jako ing. Nezáleží totiž, jaký má papír, ale co umí.
2) Bohužel na zařízení v blízkosti nebo pod napětím nemůže osoba bez el. kvalifikace pracovat samostatně a už vůbec nemůže být vedoucí práce, převzít "B" příkaz apod.
3) Zvýšit o § u konkétného zaměstnavatele jen o složení zkoušek - ty jsou z obecných znalostí bezpečnosti. Je to hlavně o využití zaměstnancova §6 a výš. Pokud má někdo §7 a přitom není schopen řídit ani sám sebe, tak jsou to vyhozené peníze.
4) elektrikář s §7 s praxí pouze na elektroinstala cích nebo třeba i §7 nad 1000V s praxí maximálně obsluhy rozvodny vn, je mi míň platný, než vyučenec s §5, který už na SOU lozil po sloupech, tahal vodiče a kabely a umí třeba udělat spojky vn.
5) pokud ti vysloveně jde jenom o ten papír, tak není problém si zkoušky zajistit a zaplatit sám.
Mimochodem u firmy, která zaměstnancům nazajistí pořádné nářadí a OOP bych na tvém místě raději nezůstával.


Takový přístup mi příjde spravedlivý a správný  Palec vzhůru

Ono nejde jen o papír, ale i o to že se na mě pořád nahlíží jako na učně, i když bych řekl že už lecos zvládnu sám. Nejraději bych odešel z této firmičky a to zejména z důvodů jednání zaměstnavatele a jeho pravé ruky vůči mé osobě. Původně jsem se o tom nechtěl do detajlů rozepisovat ale už toho mám dost, chce to změnu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 11.01.2011, 20:32 »

Když bych měl shrnout to co mi vadí tak asi nejhorší ze všeho je fakt že se mi šéfova pravá ruka snaží všelijak škodit. Jediný jeho důvod je to že má ve firmě syna který umí kulový a nikdo s ním nechce dělat kdežto se mnou jsou ostatní montéři spokojení. A tak se snaží před šéfem kamuflovat jeho neschopnost třeba i tím že to hází na mě nebo jednoho kolegu co je ve stejné pozici jako já. Dost často má takové řeči kde se mi snaží vsugerovat že jsem jenom blbec a nic neumim.

Navíc se tenhle člověk už párkrát postaral o to aby si zkušení montéři nemohli otevřít ústa o jeho synovy před šéfem. Všichni ostatní jsou totiž živnostníci. Jeden kolega byl kvůli tomu že šéfovi řekl pár věcí o ''mladym'' dva měsíce doma...

Tlak se pořád zvedá, pořád tu mám na talíři různé řeči a lživé obvinění na které mi bylo při slušném pokusu se obhájit odpovězeno že to nikoho nezajímá atd. Zkrátka toho mám už dost, nemam rád když se mi šlape po hrdosti, s*re na hlavu a když nikdo se semnou nechce bavit jako s někým rovnoceným ale spíš jako s blbcem co nemá do ničeho kecat.

Nehledě na to že mi vadí i ten přístup kdy si nikdo neváží práce a nutí nás tu dělat různé prasárny na úkor toho že ušetří na materiálu. Opravdu se nechci učit prasárny!

Teď nechci aby to na nikoho z vás působilo tak že si tu hraju nanějakýho mistra. Tahle práce mě baví a rád bych v ní pokračoval, ale nelíbí se mi že si někteří myslí že semnou mohou nakládat jak s hnojem, protože jsem v situaci kdy mám malou šanci že mě zaměstná někdo jiný. Problém je to že mám na krku rozdělanou školu (dálkově, tento rok maturuji),  rok praxe a §5.

Pardón že si tu takhle vylévám srdíčko ale už začínám být zoufalý...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vasil Ceral
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 11.01.2011, 21:05 »

Kolega L.Nevělík to výborně vysvětlil. A má zkušenost je taková, nebát se jako mladý poznat z více stran elektriku. Opravoval jsem osobní vagóny, v chemickém průmyslu, závlahy na polích, vojenské radary, stavebnictví a OSVČ. Prakticky od 0 voltů až po 35 kV. Je dobré vědět o všem, není to jen tahat dráty nebo sekat. Je to i regulace, převíjení motorů a samé lahůdky jež přináší naše řemeslo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 11.01.2011, 21:14 »

Kolega L.Nevělík to výborně vysvětlil. A má zkušenost je taková, nebát se jako mladý poznat z více stran elektriku. Opravoval jsem osobní vagóny, v chemickém průmyslu, závlahy na polích, vojenské radary, stavebnictví a OSVČ. Prakticky od 0 voltů až po 35 kV. Je dobré vědět o všem, není to jen tahat dráty nebo sekat. Je to i regulace, převíjení motorů a samé lahůdky jež přináší naše řemeslo.

Souhlas  Palec vzhůru Problém je že k tomu se asi jen těžko dostanu  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 23 dotazů.