Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kudy vest elektroinstalaci v rodinnem dome?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kudy vest elektroinstalaci v rodinnem dome?  (Přečteno 7436 krát)
Pavel Lukas
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.11.2005, 17:44 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!), jelikoz jsem ve stadiu vystavby RD tak me zajimalo nekolik otazek ve smyslu kudy tahnout elektronstalac i.. Nemusite odpovidat na otazky proc 3 a ne 2 draty jake prurezy atd to me nezajima, resp v tom mam jasno, ani se nebojte zeto budu delat sam ackoliv na to mam VS vzdelani, narozdil od ruznych kutilu si vazim sveho casu vic a proto to bude delat nekdo z Vas coz me vyjde levneji... nicmene situace je takova: diskutoval jsem se dvema elektrikari, kazdy jina skola a kazdy jiny nazor nekdo taha dole ve vysce cca 30cm (vim ze na to je nejaka bezpecnostni zona) a pospojovava zasuvky zasebou nekdo to taha nahore a svadi dolu, at uz odbocky nebo smycky, .. samozrejme je to funkcne v podstate jedno dodrzi-li se zakladni veci, nicmene me zajima z prakticke zkusenosti co je lepsi? Dale jaky mate nazor na toto: kabely do elektroinstala cnich trubek ci "husich krku" a nebo ciste do zdi? Dokazi si predstavit ze za par let bude kazdy vypinac dovybaven stmivaci a podobnymi kravovinkami, mikrovlnka bude komunikovat treba s myckou-) zaluzie rolety budou centralne ovladane a bude to potreba dodatecne doplnit, proto si myslim ze je vhodne volit trubky.. Dale neuznavam nazor zasekani veskere elektroinstala ce ted, myslim si ze se v tomto odvetvi dost vyviji a z toho duvodu neni mozne zahazet pod omitku treba klubo koaxu a myslet si jak jsem nad tim vyzral..Moje predstava je asi takova mit po celem byte navic(mimo klasickou silovou elektrinu) natazeny trubky treba Koposacky 1525KA ci 32mm a pak postupne protahovat "draty" podle potreby jak se bude vyvijet situace (treba TV do detskeho pokoje driv jak za 15let nepotahnu a nechavat tam starnout kabely uz ted je nesmysl) proto by me zajimala nejaka struktura jak se to da udelat? V pripade ze potahnu trubku po celem obvodu steny, tak stejne v rozich pak kabel pravdepodobne neprotahnu proto by se to asi muselo doplnit nejakymi krabicemi atd.. co myslite treba o podlahovych kanalkach nebo rozvodech v podlaze oproti zdi a vubec by me zajimal pohled z praxe na toto tema.. bohuzel dnesni elektrikari jsou z mych zkusenosti spise takovy ze umi zapojit svoje 2/3 draty a tim jejich vzdelani konci, a o nejakem skladani do trubek nebo moderni elektroinstala ci vubec nechteji slyset (tim se nechci samozrejme nikoho dotknout, urazi se jen ten potrefeny)Ja se zabyvam slaboproudou elektronikou a vim ze na papire to vypada uplne jinak nez pak ve skutecnem svete proto se ptam lidi z praxe na svuj nazor... (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 14.11.2005, 18:42 »

Bylo by dobré ujasnit si, kolik peněz chci obětovat nyní a kolik v budoucnu, udělat si svou představu o funkci zařízení nyní i v budoucnu a dát si zpracovat projekt.
Vámi popisované "krávovinky" v dobrém slova smyslu jdou realizovat různými způsoby, od pouhého rezervního zatrubkování až po různé x-busy a WI-FI.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stanislav Školník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.11.2005, 20:09 »

Mám dojem ,že ten RD bude držet pohromadě nejvíce kabeláž a trubky.
Možná výhoda při zemětřesení :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #3 kdy: 14.11.2005, 20:56 »

Volnou trubkou, protaženou po obvodu domu nebo bytu, přes všechny místnosti, určitě nic nepokazíte. A cenově to také nebude tak náročné. Uvažovat o tom, co bude za pár let, není vždy tak úplně možné. Vývoj se často otočí úplně jinak, než různí vizonáři předpokládájí - jako příklad lze uvést masové rozšíření mobilních technologií nebo internetu - který optimista v roce 1995 předpokládal, že v roce 2005 bude mít 70% obyvatel ČR vlastní mobilní telefon?
V klasických domovních rozvodech se zatím nic zvláštního nekoná, přibylo spotřebičů, ale rozvody se v podstatě dělají stále stejné. BUS systémy zatím rozhodně nepatří k běžnému vybavení domácností, předpokládám, že ještě pár let to nebude moc aktuální.
Když jsem v roce 1995 budoval vlastní RD, připravil jsem do všech pokojů trubky pro TV, telefon a ještě jednu prázdnou trubku, kterou jsem později použil pro lokální síť. K tomu ještě trubky pro EZS. Zásuvkami 230V jsem také nešetřil. Když to viděli někteří kolegové, jenom nechápavě kroutili hlavou. Dnes se mi to všechno hodí, kdych to měl dělat znovu, ještě bych něco přidal.
Současným trendem je dělat instalace bez odbočných krabic, světelné okruhy se spojují pod spínači. K tomu jsou více než vhodné hluboké instalační krabice KPR 68, zbyde místo např. i pro stmívač.   Pro instalace se běžně používají vodiče CYKYLO, instalace v trubkách moc "nefrčí" - je to podstaně pracnější než CYKYLO pod omítkou. Ale samozřejmě do trubek je možné později něco přidat, i když v současné době mi není tak úplně jasné, co by to mělo být.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Lukas
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.11.2005, 21:28 »

Co se tyka financni stranky.. od boku strelim ze je v RD treba 300m cest elektroinstala ce (jestli jsem to prestrelil nebo podcenil nevim ale pri domu 10x12 a pocitani v kazde mistnosti dokola to tak cca vychazi.. a pri cene 10kc/m trubky+kolena je celkova cena navysena treba o 5000 coz v celkove cene je nekolik pct a takto velke castce nevenuji pozornost, myslim si ze je to vhodne doplneni domu za minimalni naklady.. pri prvnim protazeni kabelu nejakou pripravenou trubkou se tato castka nekolika vrati..
prave proto, ze se neda odhadnout vyvoj do budoucna prave proto volim trubky, o tech trubkach jsem jiz presvedcen (o tech prazdnych mimo zakladni elektroinstala ci urcite) spis me zajima kudy je vhodne to vest, pripadne poznatky z praxe.. ono natahnout trubku dokola je sice pekne snadne ,  ale neverim tomu ze tam protahnu kabel napoprve, podle me je nutne to volit v nejakych kratsich usecich ..

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Draštík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 14.11.2005, 22:42 »

Pane Lukas a ostatní kolegové, elektrická instalace v RD o rozměrech co uvádíte se nechá udělat za pár desítek tisíc, ale také vám nemusí stačit i několik set tisíc. Záleží jen na investorovi co si přeje a hlavně na kolik má. Pro tyto případy mám pro zákazníky vypracovaný seznam (přes 100 bodů) co by v RD mohlo být a je na zákazníkovi co si určí, pak to s ním proberu osobně a elektroinstala ce se provede. Tím mě odpadly dohady, které vznikaly když se dům začal plně využívat a odpadnou debaty co tam být mělo a nemělo, na co se zapomnělo.
K vašim dotazům:
·   Kabely uložené v trubce snesou menší zatížení a bude-li jich v trubce více koeficient zatížitelnosti bude ještě menší. To znamená volit větší průřezy a tím i více investovat.
·   Trubek není nikdy dost – lze do nich uložit tyto rozvody: domácí telefon s možností napojení na pobočkovou ústřednu nebo GSM bránu, anténní rozvody, zabezpečovací signalizace, kamerový systém, počítačová síť, obvody měření a regulace topení, klimatizace a ventilace, nebo co třeba rozvody domácího kina v ob. pokoji atd.
·   S odhadem na délku vedení v RD bych rád podiskutoval. V RD který odpovídá standardnímu bydlení z přelomu 20 a 21 století a při rozměrech co uvádíte si dovoluji tvrdit, že délka vedení po domě bude 1 až 1,5 km

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Rožnovský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 15.11.2005, 13:49 »

Co se el.instalace týka, řešil jsem tento problém před časem, jak už tu někdo zmiňoval, musíte si hlavně v klidu sednout a zvážit co vše si tak asi budete přát - jako já, pak to zpočítat a z toho vyleze taková cifra, že se vám protočí panenky.
A pak jít zase opačnou cestou - bez čeho se obejdete a bez čeho se neobejdete - třeba hned teď nebo v budoucnu, Co se řemeslného zpracování týká nezbývá mi nic jiného než vám popřát šťastnou ruku při výběru firem, kreré se budou na vaší elektroinstala ci podílet, protože to nebudou jen elektrikáři, ale i dodavatelé třeba žaluzií, garážových vrat, regulace topení - klimatizace a spousty dalších ptákovin, to bych docela

doporučil kolegu DRAŠTÍKA, s jeho 100bodovým dotazníkem a doplnil o předpokládaný seznam dodavatelů technologií co k napojení potřebují

třeba klimi, oknaři se žaluzkami, garážová vrata, regulace topení atd.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 16.11.2005, 21:10 »

to Pavel Draštík:

Chapu, ze je za tim kus prace nebo interni know-how, ale pokud by jste byl ochoten tento seznam zverejnit tady na netu, urcite by jste pomohl mnoha kolegum nebo nerozhodnym stavebnikum. Sam mam podobny seznam, ale dostal jsem se tak nekde k poctu 55 bodu a uz mne nic nenapada...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 10.12.2005, 00:53 »

Tak tedy, kudy to jde, hlavně ne komínem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 10.12.2005, 09:59 »

Přepracoval jsem si malinko seznam všeho možného pro elektroinstala ci od ABB do užitečných formulářů a úspěšně je dodnes používám.Kdo má zájem,pište,zašlu emailem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Špelec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 10.12.2005, 10:31 »

Pane Horský, mohl byste Vaše dílo zazipovat a zkusit přidat k diskuzi? Nebo to poslat do Elektriky ať to nějak vystaví?  Myslím, že jde o záslužné formuláře, které by mohly být pěknou inspirací pro další.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Vágner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 10.12.2005, 13:16 »

Předem upozorňuji, ze nejsem profesionál elektrikář. Jsem slaboproudař. Před dvěma lety jsem začal předělávat elektriku v RD a měl jsem možná podobné představy.
1)Čerstvě nabyté VŠ znalosti uplatnim v totální kybernetizaci domu. Zatim nemám v různých bus systémech jasno, ale jistě bude potřeba mnoho různých kabelů a bude to muset byt velmi flexibilni.
2) Zkušenost z civilky: Protahování husích krků je problém. Krk nesmi nikde zatáčet a nešetřit na tloušťce.
Podle toho jsem zvolil koncepci. Na půdě (muze to byt take suteren) jsou dva okruhy (silovy a sdelovaci) v lištách. Vysoka flexibilita. Odtud vedou husi krky svisle dolů do místností pod nimi. Topologicky hezky promyšleno, sdělovačka a silovka se mi nikde nekříží. Jak práce postupovaly, poněkud jsem své představy revidoval.
1)Kybernetizace skutečně začala. Již je jasné, že vše co se tahá, je obyč twist pair kabel pro Ethernet. Ten lze použít i pro RS485 a podobné sběrnice. Ten kablík je proti silovym slabounky, v novych husich krcich se taha snadno, takze 13,5 husi krk v pohode staci i pro 4xUTP. Nikde ale nemam vic nez 2xUTP. RS485 ma liniovou topologii, ethernetich zarizeni zas tolik nemam, a kdyby bylo zle, přidal bych do mistnosti hub.  
Snad akorat na TV a R je potreba dat pozor, na 2 x koax + 2x UTP rezerva jsem dal širší 16 krk.
Ovšem u silových rozvodů jsem to s předpokládanou flexibilitou přehnal.
Lišty na půdě a jeden tlustší  (36) husí krk z půdy do rozvaděče by bohatě stačily i když třeba ještě nevíte co v které místnosti bude. A při tahání elektriky v místnosti už stejně musíte mít rozmyšleno co kde chcete.
Brzy mě přešla chuť razit stropem tlusté husí krky a sekat hluboké spáry.
Takže doporučuji promyslet příkony a nechat silovou elektriku převážně přímo ve zdi.
A na vyřádění v oboru automatizace a PC sítě stačí jen nejtenčí samostatné husí krky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 11.12.2005, 10:02 »

To Špelec:jak již jsem psal,není to vlastně moje dílo,ale firmy ABB.V originále si to můžete objednat na tomto odkazu: http://www.abb-epj.cz/writeus2.asp?thema=2694&category=&
Já jsem si to jen malinko upravil k obrazu svému.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Mirko Holásek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 12.12.2005, 21:44 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!). Jsem v obdobné situaci jako Vy. Povoláním jsem slaboproudař a zabývám se výpočetní technikou. Občas se mi stane že instaluji PC síť v nových rodinných domech a většinou je problém protáhnout i slabý  kabel TP . Systémy bezdrátového přenosu fungují, ale nejspolehlivěj ší a nejrychlejší je a nejpíše bude kabel.
Nyní stavím vlastní RD a elektrické rozvody si dělám sám, protože nevím jak by se na moje požadavky tvářili profesionálové .
Silnoproudé rozvody dělám v kabelech typu CYKY, které se ukládají do drážek. Slaboproudé rozvody dělám tak, že do každé místnosti vedu minimálně 2 kabely TP a 1 koaxiální kabel-také uložené do drážek. Kromě toho každá mistnost je okroužena husím krkem - 25 mm pod stropem a ke každé zásuvce (slaboproudé i silnoproudé)  je veden husí krk 20 mm. Všechny krabičky pro zásuvky jsou (pokud jsou blízko sebe) spojeny 20mm husím krkem. Nyní budou všechny trubky prázdné a každá krabička bude dostupná odkudkoliv. Samozřejmě trubky procházejí take rozvaděči.
Všechny kabely i husí krky jsou vedeny v elektroinstala čních zónách. Při tomto způsobu se nesmí šetřit odbočovácími krabičkami, protože se musí dodržet zásada, že na trase může být pouze jeden 90 stupňový oblouk.
 Také je vhodné zvýšit velikost naprojektované ho silnoproudého rozvaděče o stupeň a stejný rozvaděč použít pouze na slaboproud.
Při tomto způsobu se nedá všude dodržet doporučená 15 cm vzdálenost slaboproudého a silnoproudého rozvodu, ale určitě to nebude na závadu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 13.12.2005, 16:08 »

---To Mirko Holásek---
Při tomto způsobu se nedá všude dodržet doporučená 15 cm vzdálenost slaboproudého a silnoproudého rozvodu, ale určitě to nebude na závadu.
---
K té do poručené vzdálenosti - je mnoho různých norem, podle kterých ji posuzovat.

Rozhodně nejlepší postup zvolila ČSN 34 2300 (Předpisy pro vnitřní rozvody sdělovacích vedení),  která říká že pokud se z hlediska rušivého napětí nepožadují větší vzdálenosti, pak při souběhu a křižování sdělovacích vedení mn a nn se mohou obě vedení dotýkat, pokud jsou silové vodiče zkoušené alespoň na 4 kV, jinak musí být mezi oběma vedeními přepážka z izolantu s elektrickou pevností alespoň 2 kV nebo mezera alespoň 1 cm.

A ještě k silovým rozvodům - navrhuji uvážit, zda provést rozvod zajištěného napájení třeba pro několik počítačů z jedné větší UPS, nebo pro každé PC instalovat samostatné UPS.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.