Co je činný, jalový a zdánlivý výkon?

<< < (4/7) > >>

dolac:
Citace: Fuk Tomáš  15.06.2008, 15:40

Netvrdilv jsem, že "nějaké imaginární". Naopak, naprosto konkrétní a potřebné imaginární číslo. Kdo se někdy potkal s komplexními čísly, ví, co je reálná a imaginární složka.

Ospravedlňujem sa, ale slovom "nejaký" som nemyslel hocijaký. Chcel som iba zdôrazniť to, že nieje celkom pravda, že jalový výkon nemá nějaký přímý ekvivalent ve fyzikální realitě. Fyzika totiž nie je iba o reálnych číslach a mnoho fyzikálnych javov v obore reálnych čísel nie je možné celkom dobre popísať.   

Fuk Tomáš:
Jasně. Ale všimněte si, že když jste argumentoval ohledně významu jalového výkonu,  zmiňoval jste vždy proud (o jehož existenci, reálnosti a významu nikdo nepochybuje).
Ale už bychom to mohli ukončit, tato akademická debata je hodně vzdálena původní otázce  :)

P.S. o fyzice mi vyprávějte, kdysi jsem se jí živil  (dance)

Michael Holaň:
Zkuste si vše vysvětlit na motoru např. od cirkulárky 4kW. Tento motor má proud statoru In=8,4A. Výkon zdánlivý je tedy  3x230x8,4 = 5796VA t.j. cca 6kVA. (nominální výkon a nominální proud,  nebavíme se o záběrových proudech)
Elektroměr vám při hodinovém řezání nominálním výkonem odečte 3kWh, protože měří  pouze činnou energii. Zbytek je magnetizační energie, čili jalová, kterou by jinak  měřilo měřidlo v kVAr, na RD to ale nemáte, to se měří v průmyslu.
Obdobný problém je se zářivkami, kde máte zase jalovou energii induktivní od klasických předřadníků. Opět elektroměr měří činnou energii tady např. 2x36 W, zářivka má ale cca 40VA  zdánlivého odběru ,  např. v supermarketu musíte použít kompenzovaná svítidla, kde se jalová energie kompenzuje už ve svítidle, aby se nepřetěžovaly rozvody celkovým tedy zdánlivým proudem. Jalová energie se v bězných instalacích neměří, ale podmínka rozvodného podniku je dodržet účiník cos fí 0,95.

Michael Holaň:
Chybka se vloudila, patří 4kWh místo 3kWh. Laskávý čtenář promine.

jan_pistorius:
Citace: Fuk Tomáš  15.06.2008, 10:40

Vzorečky znáte, ale klidně byste sčítal napětí a proud  :-[

S těmi výkony je to trochu jinak.
Činný výkon je skutečné množství elektrické energie, které se z napájecí sítě dodává tomu motoru. Také se tomu říká příkon.
Výkon na hřídeli je skutečné množství mechanické práce (energie),  kterou ten motor vykoná za jednotku času.
Rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami je ztrátový výkon.

Zdánlivý výkon je to, co vznikne prostým vynásobením napájeího napětí a odebíraného proudu. Nazývá se zdánlivý, protože není skutečný.

Jalový výkon je pomocná veličina, která se hodí k vytvoření elegantního matematického aparátu kolem elektriky, ale nemá nějaký přímý ekvivalent ve fyzikální realitě. (matematik by řekl, že to je imaginární číslo).


   
Hm jestli vy jste členem nějakého spolku elektrikářů tak to potěš koště...
když tvrdíte: ".. Jalový výkon je pomocná veličina, která se hodí k vytvoření elegantního matematického aparátu kolem elektriky, ale nemá nějaký přímý ekvivalent ve fyzikální realitě.  Vy asi nemáte moc velké ponětí o elektroenerget ice co, když tvrdíte takové nesmysly ?  :o((
Jalový výkon je velmi důležitá veličina v energetice,zejména v rozvodné síti o napětí 110kV a výše, je důležitou  veličinou,kterou  sledují pracovníci elektráren na alternátorech, které jsou zdrojem elektrické energie pro lidi jako vy, toky jalové energie (výkonu) po energetickésít i  ovlivňují  změny napětí  a toky proudů v rozvodné síti o napětí 110kV a výše.......... .. Indukční elektrická zařízení potřebují  část elektrické energie pro magnetizaci a ta to část  energie se označuje jako jalová elektr. energie potažmo jalový výkon. Doporučoval bych více skromnosti a více píle  při studiu v elektrotechnic kém oboru    

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana