Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Kde získat výjimku pro získání §5 pro osoby bez elektrotechnické kvalifikace?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde získat výjimku pro získání §5 pro osoby bez elektrotechnické kvalifikace?  (Přečteno 6874 krát)
Petr-Filipi
« kdy: 07.03.2008, 15:28 »

Náš zákazník z oblasti BOZP potřebuje vyškolit neelektrikáře pro opravu PC (výměnným způsobem) - netušíte někdo, kde je možné získat výjimku pro získání §5 pro osoby bez elektrotechnic ké kvalifikace?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 07.03.2008, 17:59 »

§5 Pracovníci znalí
(1) Pracovníci  znalí jsou  ti, kteří  mají ukončené  odborné
vzdělání  uvedené v  příloze 2
a po  zaškolení složili  zkoušku v
rozsahu stanoveném v § 14 odst. 1.

TO: Filipi

Co je na tomto znění vyhlášky č. 50/78 Sb. tak nepochopitelného, že se stále najdou jedinci, kteří chtějí přezkoušení z vyhlášky č. 50/§5 bez odborného vzdělání? podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr-Filipi
« Odpověď #2 kdy: 07.03.2008, 20:28 »

Nepochopitelné je to, že kdo nemá ukončené elektrotechnic ké vzdělání, tak nemůže vyměnit ani HDD v PC. Takovouto ohraničenou vyjímku si dovedu představit.
To Beláň - Děkuji za váš názor. Je sice trochu off-topic, ale nevadí. Já jsem se ptal, zdali nemá někdo zkušenosti s tím, jak získat vyjímku a získat tak §5, i když dotyčná osoba nemá elektrotechnic ké vzdělání. Třeba na koho se obrátit (OIP, MPSV, ITI, ...).
Já osobně mám maturitu z elektrotechnik y na gymnáziu. Taky bych teoreticky asi neměl mít padesátku, ale mám §6,8,9E4. Je to jako na vojně - voják se stará, voják má.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr-Filipi
« Odpověď #3 kdy: 07.03.2008, 20:38 »

Tak jsem něco málo našel - http://www.elektrotechnic.cz/down/kurz/osv_ez.doc  -  stránka 3, bod 11. Uvidím, co mi na OIP v pondělí řeknou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 07.03.2008, 22:14 »

TO: Filipi

Asi Vám uniklo, že dokument který uvádíte se týká podmínek pro vydání osvědčení podle §9 k revizní činnosti.

Asi byste si měl přečíst své otázky od začátku a také hlavně vyhlášku 50. Dotazujete se na výjimku pro §5 "neelektrikáře",  a nyní už diskutujete o výjimce na §9.  Šok

Je mi líto, ale tomu už přestávám rozumět. Jsem v rozpacích

P.S. Provádět činnosti  (opravy) výměnným způsobem mohou osoby prokazatelně poučené - §4, viz také ČSN EN 50110-1 ed. 2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 08.03.2008, 06:31 »

Kdysi udělovalo výjimky z elektrotechnic kého vzdělání IBP pro starší  opraváře chlazení. Zkuste to tam (nyní OIP) třeba vám poradí. Nicméně se domnívám, že neuspějete a řešení zřejmě bude §4.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr-Filipi
« Odpověď #6 kdy: 08.03.2008, 09:17 »

To Beláň:

Neuniklo mi to. Jen se domnívám, že může-li mít vyjímku revizák, proč by ji nemohl mít obyčejný pětkař.

Petr Filipi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #7 kdy: 08.03.2008, 15:19 »

TO: Filipi

Ano, výjimky se udělují, ale na délku odborné praxe, někdy na jiné číslo oboru než je uvedeno ve vyhlášce č. 50, ale v případech §5 až §10, se vždy jedná o osoby s ukončeným odborným vzděláním, v určitých případech i formou rekvalifikace.

"A vo tom to je"   Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Yarda
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 10.03.2008, 06:20 »

To: Štefan Beláň
Brečíte dobře ale na špatném hrobě.
Dotaz zní takto:
Náš zákazník z oblasti BOZP potřebuje .....
Já mám podobný problém - měl bych napsat pracovní postup aby práci co by IMHO měl dělat elektrikář - je možné se dotknout nekrytého vodiče se síťovým napětím, je potřeba měřit přenosným měřidlem - mohl dělat maník co není vzdělán v elektrotechnic kých vědách. A chce to po mně člověk z externí firmy co se u nás stará o bezpečnost práce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 10.03.2008, 12:45 »

...... měl dělat elektrikář - je možné se dotknout nekrytého vodiče se síťovým napětím, je potřeba měřit přenosným měřidlem - mohl dělat maník co není vzdělán v elektrotechnic kých vědách. ......
Uvědomujete si, že i to měření je práce pod napětím? Víte o tom, že k nekrytémuvodič i pod napětím (přepokládám, že to "síťové" napětí je nebezpečné - jsou totiž různé "sítě"),  by se pracovník neměl ani přibížit, natož se ho dotýkat, třeba jen pracovními pomůckami? Řekl bych, že brečíte na nesprávném hrobě vy a ne pan Baláň. Uvědomte si, že va něco podepíšete a schválíte, někdo jiný, který ani neví co dělá, udělá průšvih nebo nedejbože způsobí úraz sobě či někomu jinému a s vámi se budou bavit třeba ve vyšetřovací vazbě, aby jste neovlivnil svědky. Držte se rady zkušených a neriskujte zbytečně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Yarda
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 10.03.2008, 14:33 »

Já vám věřím a spíše než jak to udělat bych chtěl vědět jak se z toho vykroutit - ten původní tazatel má asi podobný problém ale asi se to tomu zákazníkovi těžko vysvětluje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 10.03.2008, 14:39 »

Náš zákazník z oblasti BOZP potřebuje .....

Ještě že nepotřebuje aby u vás řídil auto někdo kdo nemá řidičák, to by se blbě diskutovalo  Smích. Co takhle doplnit mu vzdělání, už se to tady taky řešilo, stačí vyhledat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 11.03.2008, 21:34 »

 To ono . Jak se z toho vykroutit !  To je to o co jde v tomto dotazu.
Má dvě možnosti - vzít pracovníka oprávněného k práci  funny
                            - ošidit to  zle

Nevím proč si každý myslí ,že pokud zapojí kabel do zásuvky a ono to funguje, tak je vše OK. Mnoho mladých taky umí řídit a nemá řidičák ,ale jsou mistři světa .
Dnes si všichni myslí ,  že jsou odborníci na vše ,  ale není to jen o tom správně zapojit kontakty, ale i tom znát další souvislosti atd.

Jsme národ ,který než aby dodržoval zákony, tak hledá cestičky jak se tomu vyhnout.  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Petr-Filipi
« Odpověď #13 kdy: 12.03.2008, 09:05 »

 všem diskutujícím.
Včera jsem volal na OIP a tam mi řekli, že vyjímky řeší ITI. Tak jsem tam dnes zavolal (do Brna) a tam mi řekli, že nevidí ve vyjímce pro servisního technika PC (bez ohedu na to, zdali by mu stačil §4) žádný problém. Běžně vydávají vyjímku pro servisní techniky plynových kotlů nebo pro servisní techniky chlazení. Jen je nutné zkoušky složit na ITI (zkouší se z obecných bezp. předpisů, z normy 50110 atd.). Vydání vyjímky je zdarma, zkoušky se asi platí. Člověk bez elektrokvalifi kace tedy takto může získat vyjímku z vyhl. 50/78 SB. pro specifickou práci.

To Yarda - až sepíšete váš pracovní postup, nechte si ho zkontrolovat na OIP - je tu od toho, aby radil (pomáhal a chránil :-)).

Petr Filipi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.