Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jsou všechny zářivky bezpečné?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jsou všechny zářivky bezpečné?  (Přečteno 5693 krát)
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« kdy: 10.03.2008, 06:26 »

Přečte si o další vyhořelé zářivce: http://www.pozary.cz/clanek.asp?id_clanku=9666
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 10.03.2008, 07:55 »

Zářivky jsou bezpečné, nebezpeční jsou pouze provozovatelé zařízení. Když mnohdy vidím, v jakém stavu jsou svítidla, nebo i instalace, je to na ranu provozovateli. Bohužel ta zářivka zato nemůže, je to jen technické zařízení, které potřebuje určitý servis jako každý jiný stroj.

Z PRAXE: No svítidlo nekupujte, my tady máme jedno, tak nám ho tam dejte a vytáhnou historický kousek ze 60tých let. Na argument, že toto odvezem leda tak na recyklaci, začínají vybuchovat emoce a vášně. Málokdo si ovšem uvědomí, že jen při výměně dvou tlumivek a prací s výměnou spojené se už dostává na cenu nového svítidla.

Zkrátka těch 40 let je na naši populaci stále znát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
ferdo
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 10.03.2008, 09:17 »

Zářivky jsou bezpečné, nebezpeční jsou pouze provozovatelé zařízení. Když mnohdy vidím, v jakém stavu jsou svítidla, nebo i instalace, je to na ranu provozovateli. Bohužel ta zářivka zato nemůže, je to jen technické zařízení, které potřebuje určitý servis jako každý jiný stroj.

Z PRAXE:
t.
Hlavne po vytečení oleja z kompenzačného kondenzátora sa tento kondenzátor časom začne správať ako tepelný spotrebič  môže doslova explodovať respektíve sa žeravý s možnosťou zapálenia celého svietidla  v miestnosti kde je viac takýchto svietidiel sa zvyknu odpalovať vypínače.V nočných hodinách je vidieť plno predajní,ktoré majú rozsvietené tieto žiarivkové telesá ešte aj neodborne nainštalované na horľavých podkladoch  a zreteľne vidno že zo svietidla vyteká olej.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Záhyna Lubomír
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 10.03.2008, 09:28 »

To Červený
Nesváděl bych to na „40 let“. Myslím si, že kdo dělal svou práci poctivě před rokem 1989, tak ji určitě dělá poctivě i teď. Developeři a investoři se snaží ušetřit za jakoukoli cenu. Je to „trend“ současnosti. Příklad z praxe - prostor kde se svítí 24h denně 365 dní v roce - podle projektu navržená svítidla (cca 50 ks) byla dle mě nevhodná, tak jsme na to společně s prováděcí firmou upozornili projektanta a developera a navrhli jiná svítidla o cca 1000-1500 Kč dražší - výsledek developer řekl, že pokud to prováděcí firma neudělá podle projektu, tak to zadá jiné (štěstí že jsem na to nedělal výchozí revizi). Po dvou letech provozu se doslova „rozsypala“ a „propálila“ předřadníková skříň a některá navíc byla v prostoru s výskytem hořlavého prachu!!,  tak se rychle vyměňovala všechna svítidla za nová kvalitnější (která jsme tam původně chtěli dát). Takže ve výsledku prodělek. Ale to už nikoho nebolelo a developer a projektant jsou „daleko“. Chybí také, podle mého názoru, takový „střední elektrotechnic ký článek“ v řízení. Údržbě velí (nebo poroučí) kde kdo a vzdělání má např. strojní. Výsledek např. zakoupení el. výrobků („no nekup to když je to tak levné“) nevhodných do určených vlivů a pokyn el. údržbě k instalaci - sice zakoupeno levně, ale aby se dostálo vnějším vlivům musí se provést např. dodatečné opatření - krytí apod...(+ pracnost, cena). A tak bych mohl pokračovat. A nakonec nevím jestli je to jen můj dojem, ale kvalita materiálu např. zářivek povážlivě poklesla - po cca 2 letech provozu, „zkřehlé vaničky a kryty“ popraskané, nebo stačí mírný úder a praskají, startéry se teplem deformují apod.. Tam kde provádím pravidelné revize jsem si „vycvičil“ el. údržbu tak, aby „nebastlila“ starými použitými a roky skladovanými (či používanými) výrobky, ale používala již nové (i z hlediska měnících se předpisů) a nebylo snadné a rychlé - trvalo to cca 5-7 let. Ale ve výsledku jsme spokojeni jak el. údržba tak i já a vedení si na to už zvyklo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

od 05/2014 emeritní revizní technik - E2/B
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 10.03.2008, 11:17 »

To Červený
Nesváděl bych to na „40 let“. Myslím si, že kdo dělal svou práci poctivě před rokem 1989, tak ji určitě dělá poctivě i teď.


Tím jsem myslel to, že pořád přtrvává v naší populaci ten pocit, že je šťasten ten, kdo něco někde ukr... tedy získal zadarmo bez ohledu, že je to kus zralý akorát na tu recyklaci, nebo že se dá stále cokoliv donekonečna opravovat. I za cenu nového svítidla, a přitom to staré je pořád stará potvora, i když opravená.

Jinak si myslím, že kvalita svítidel šla naopak nahoru, ty časy, kdy jste vzal od Elektrosvitu Nové Zámky nové svítidlo a musel dozapojit půlku svorek už jsou naštěstí pryč. Myslím si, že i kvalita kondenzátorů a tlumivek je dnes na jiné úrovni. Plasty jsou věc druhá, ale to co popisujete s plasty jsem zaznamenal spíše u marketových svítidel z čínské produkce a u Briluxu. U svítidel tuzemských výrobců ne. A pokud byl plast rozbitý, bylo to vždy chováním těch, co se pod svítidly pohybují. Například na jedné ZŠ z toho je dobrá živnost Úsměv Školník i ředitel ví, že při revizi svítidlo s rozbitým krytem neprojde a není měsíc, aby se něco neměnilo.

Závěrem chci říct, že kolega Beláň má motto , ,chránič je chránič,,  ,  já tvrdím, že předřadník je předřadník. A pokud se budu bavit o předřadníku, tak opět o OSRAMU nebo PHILIPSU, nelze srovnávat tyto výrobky s čínou a tvrdit, kdy a kde shořel předřadník.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 10.03.2008, 12:22 »

Mierne by som odbočil  od témy :  zhorených svietidiel som videl viacero, vždy to bola klasická tlmivka, kompenzovaná alebo aj nie. Vek bol tiež rôzny od 3 rokov až po 30.
Máte niekto skúsenosti s predradníkmi ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 10.03.2008, 13:47 »

Hořících zářivkových svítidel jsem viděl několik. Vždy to bylo svítidlo stáří půl až tři roky. Stará svítidla klidně vyhořela uvnitř ale neviděl jsem (ovšem nevylučuji to) že by zapálila cokoliv pod nimi. Klasikou je plast krytu svítidla určený výrobcem do 25 stupňů jinak za nic neručí a že během dvou let upadnou ze stropu mu je jedno.

Nejsou všechny zářivky bezpečné a nemusí se jednat nutně o China Export.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.019 sekund, 21 dotazů.