Je lepší průtokový ohřívač vody než boiler?
Lubomír Roubal:
Kutil si samozřejmě poradí. Jenže když dojde teplá voda, tak to chvíli trvá než se znovu ohřeje a okamžité zapnutí bojleru nepomůže. Ovládání bojleru HDO by šlo kombinovat s týdeními spínacími hodinami, aby se voda neohřívala ve dnech, kdy ji nikdo nepotřebuje.
Taky by mohly být dva menší bojlery v sérii: pro období s menší potřebou teplé vody by ohříval jen ten druhý. Je to šílené, ale líbí se mi to víc než průtokáč.
Mocný regulační prvek je regulátor teploty vody bojleru. Když je teplé vody málo, trochu se přidá a příště ji bude dost. Snížením teploty se zase dá dost ušetřit.
Fuk Tomáš:
Citace: Jiří Hrábek 28.11.2007, 14:47
Český kutil má pro tyto případy instalován stykač s manuálním ovládáním (např. Merlin Gerin CT 15983). V případě teplovodní krize přejde na ruční ovládání a záležitost s vodou vyřeší. ;)
Vy jste viděl moji rozvodnici? :D
Milan Karvánek:
Velice pěkné kombinované boilery - "akumulačně / přímotopné" i 3. fázové dělá Stiebel Eltron. Když dojde teplá voda stiskne se tlačítko a spustí se rychloohřev. Zapojoval jsem to v několika restauracích v kuchyni.
Vladimír Huba:
Najprv si treba vyjasniť, v akej tarife je zapojený dom.
Pri 8hod. nie je čo riešiť - jednoznačne bojler.
Pri 20hod. tarife stojí za úvahu prietokový ohrievač v kúpelni (umývadlo + sprcha príp.vaňa) v kombinácii s 10 litrovým bojlerom pod drezom v kuchyni.
Takto som to vyriešil ja a som nadmieru spokojný.
Na prietokáč nedám dopustiť. Použil som prednostné relé, ktoré obmedzí napájanie niektorých spotrebičov a malý bojler v kuchyni preklenie hodinovú výseč.
Ja som vychádzal zo skutočnosti, že na ohriatie litra vody o jeden stupeň spotrebujem rovnaké množstvo energie či pre prietokáč, alebo pre bojler. A ďalšie porovnania hrali proti bojleru:
- limitovaný odber teplej vody
- nulová šanca odhadu spotreby a ohriatia na ďalší deň
- akumulovanie a skladovanie množstva horúcej vody v bojleri (neuvažujte len s nahriatím, ale aj s následným udržaním teploty - cez noc cca 2 až 5x zopne)
- doprava horúcej vody - bojler je centrálna jednotka a na vzdialených odberoch odtečie hodne vody - a to isté množstvo studenej do bojlera aj pritečie
- umiestnenie a zabranie priestoru
Silnejší kábel a celá inštalácia ohrevu sa dá uhradiť z ušetreného inštalatérskeh o materiálu.
Nevýhoda, s ktoru sa chcem podeliť je tá, že si treba dať veľký pozor na zavzdušnenie potrubia (napr.po opravách od vodární, kedy vypustia celý systém). Odvzdušňovať len cez studenú vodu. Cez prietokáč len tlakom, ktorý nezopne spínač.
Jaroslav Hasala:
To Huba :
Mě osobně by asi dost rozladilo, kdybych byl ve sprše a najednou by přepla sazba ... ;)
Nebo kdybych měl hodinu čekat na to, než se budu moct umýt ...
Průtokový ohřívač by měl být napojen napřímo, ne ovládaný sazbou ...
Tím se ovšem nevyhneme provozu v době vyššího tarifu.
K dalším uvedeným výhradám :
Ad limitovaný odběr vody : Velikost boileru by měla odpovídat počtu osob.
A pokud se provede to, co jsem popsal výše, nebude to problém i s menším objemem boileru a větším počtem osob.
Ad akumulace : Pokud není odebíraná voda, spotřebovaná energie na udržení nastavené teploty není tak velká. Navíc, při každodenním používání je to celkem bezpředmětné. Úplné odstavení boileru má smysl jen u dlouhodobého přerušení provozu.
Ad doprava vody : Je celkem logické, že trasa teplé vody by měla být co nejkratší. V bytech nebo RD s jednou koupelnou by měl být boiler co nejblíže koupelně. Pokud to není možné realizovat nebo je více koupelen, je vhodné nainstalovat cirkulační okruh s čerpadlem.
Ad zabraný prostor : Nějaký vhodný prostor se vždycky najde. Jednodušší je to u novostaveb.
Z výhod boilerů také nebyla zmíněna možnost ohřívat vodu dalším zdrojem, např solárním ohřevem.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana