Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Vysvětlíte mi prosím vztahy napětí mezi fázemi a zemí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vysvětlíte mi prosím vztahy napětí mezi fázemi a zemí?  (Přečteno 12381 krát)
Anonym
« kdy: 07.12.2007, 07:44 »

Jsem začinající elektrikář a pravidelně se koukám na Vaše stránky, ale nemohu pochopit  teorii..

http://elektrika.cz/data/clanky/clanek.2004-12-30.8131490438/view?searchterm=rozvod%20400V

na téhle stránce se vysvětluje 400V/230V, ale nějak mi to nejde do hlavy.
Na obrázku Napětí ve čtyřvodičové soustavě
(obr. 4). ukazuje 3 fáze L1 L2 L a N   

Pokud já spojím L1+L2= 400V, L2+L3=400V, L3+L1=400V + PE +Pen tak mám 400V to ještě chápu, ale...

pokud mám 3fáze a já spojím L1+L2 a za tím spojím L1+N=230V, tak podle toho obrázku pokud to spojím za tím, tak se to zapojí na 400V?

Nějak mi to hlava nebere...230V a F1+N to chápu, ale rozvod 400V to mi nějak uniká...


* 400V.JPG (21.53 KB, 578x390 - prohlédnuto 803 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomas elektrikar
« Odpověď #1 kdy: 07.12.2007, 09:48 »

no je to jednoduche kdyz das V-metr na L1 a druhy konec na N(PEN) namneřís napětí 230V a to i kdyzpripojis na L2 a N(PEN) a nebo L3 a N(PEN).
Pokud V-metr připojíš na L1 jeden konec a druhý konec na L2tak zmněříš napětí sdružené kde je 400V obdobně je to mezi fázema L2a L3 a také mezi L3 a L1.
P.s:v zadnym pripade faze a vodič N(PEN) nespojuj je to nesmysl a zabije te to.je tam vysoke napeti a takre neomezeny proud ze vzorce I=U/R kde R=0 nekonečnu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 07.12.2007, 10:27 »

Anonyme, na tom obrázku to je tak srozumitelné, že to snad ani názorněji nakreslit nejde. Pokud ovšem víš, co je to proud, co je to napětí a jak funguje třífázová střídavá síť. Hlavní chybou tvých úvah je slovo: ...pokud "spojím" a nikoliv: pokud "změřím napětí mezi" - v tom hledej příčinu blokace rozumu do hlavy. Napětí  se odebírá mezi dvěma vodiči, spotřebičem pak začne procházet proud v závislosti na jeho odporu. Čím klade odpor (správněji impedanci) tomu proudu menší, tím jej protéká více. Pro třífázovou střídavou soustavu je třeba si uvědomit, že nejvyšší hodnota napětí (vrchol sinusovky) není na každé fázi ve stejnou dobu, ale o stejný kousek posunuta tak, aby se všechny tři "posuny" posunuly o stejný kus - z toho vychází úhel posunu o 120°. Proto nezměříš mezi fázemi 0V a ani 660Vef (2x230) ale právě těch 400Vef. Snad jsem to popsal dost polopatě. Tose to učíš jako samouk úplně od základů, nebo tak strašně flákaš fyziku už na základce?  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 07.12.2007, 10:33 »

Aha, všiml jsem si v článku slovesa "spojíme". Jenže to je uvedeno u generátoru a nebo motoru ve smyslu spojování vinutí do hvězdy či trojůhelníka. To ale není případ, týkající se měření aprůběhu napětí na rozvodné síti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Merick Kir
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 07.12.2007, 11:38 »

Onen anonym je studentem prvního ročníku. Chudák v tom plave. Měl bymu to vysvětlit učitel. Ovšem ti asi nejsou  v té škole k dispozi. Tak mu prosím někdo poraďte ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 07.12.2007, 12:54 »

Myslím, že chybka byla v úvodu výše uvedeného článku.

Jak jste na tom s teorií střídavého proudu? Spojíme-li do jednoho uzlu konce fází U2, V2, W2, dostaneme zapojení do hvězdy, označované Y. Sdružená napětí jsou stejná, fázová napětí jsou také stejná,  ale menší než napětí sdružená (síťová).
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 31.12.2004



Správněji by mělo být uvedeno spojíme li konce vinutí...
Čtenář by potom mohl chtít zkratovat síť.

Stejnost velikosti napětí je samozřejmě myšlena 3x sdružená jsou stejná a 3x fázová jsou stejná.

Asi už se slavil Silvestr a ebonitové tyče již byly řádně nabity...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 07.12.2007, 13:05 »

Trochu jsem se snažil, snad mu to také k něčemu bude.  Úsměv

Nyní obecně: Já mám ale (především i z jiných fór) pocit, že v tom ani tak nebudou nejčastěji neschopní kantoři, jako spíše někteří experti, kteří na vyučování dlabou, ve škole sedí jen občas a "OUT" "husté" učebnice, případně jinou, názornější a populárnější odbornou literaturu, zásadně nečtou. Pochopitelně pak lze z mlhavých vědomostních útržků těžko blížící se písemku okecat, tak se hledá odpověď praktika. Odpověď ale pokud možno co nejstručnější, nepřesahující 5 řádek A4 a běda, když to zkomplikují další s tím související potřeby znalostí a odpověď se tak stává nejednoznačnou .

Anonyme, věřím, že nejseš zrovna tento případ, alespoň snaha vyjádřit se česky, tomu napovídá. Snad.  Úsměv  Samozřejmě, nejsme zas takoví moralízátoři, upřímnou snahu vždy oceňujeme a rádi na dotazy odpovíme. Pečený, bohatě servírované holuby tu ale také do huby ale také nelítají.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Merick Kir
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 07.12.2007, 18:36 »

To: Rozmahel Vladimír
Máte pravdu, že to mohlo být napsáno jinak, leč koukám na znění originálu (viz zmíněná ukázka textu) a je to přesně tak. Nemyslím však, že by to bylo napsáno špatně. Pokud se tuto problematiku někdo učí, možná to chce použít jiný zdroj informaci. Nebo si to nechat vysvětlit učitelem.

Učitelé bohužel v někdy pracují katastrofálníc h podmínkách, ale co je častější s otřesným publikem, které nemá zájem. A tak se výklad odehrává nanezbytném minimu ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar
« Odpověď #8 kdy: 07.12.2007, 21:26 »

 :(na tom obrázku je,že když vezmu L1+N a dám mezi to žárovku tak bude svítit 230V,ale když vezmu vedle L1+L2,tak to svítit asi nebude,protože kam zapojí to N na tu řárovku no?? zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 07.12.2007, 21:51 »

 Šok  zle Uffff!!  Proč L1+L2 a N ??!! Dva přípojné body se snad připojují mezi dva napájecí vodiče, ne? Jak už jinak vysvětlit, že se nikde žádné fáze k sobě přímo nespojují. Buďto zapojím jednofázový spotřebič mezi některou fázi a N a nebo mezi libovolné 2 fáze. V prvním případě bude na svorkách spotřebiče 230V, v druhém 400V. Co v tom hledáš za vědu?  ajoooo Napětí je rozdíl potenciálů mezi dvěma vodiči, proud teče teprve, až když se něco s něčím propojí. ...Sis nedělal v dětství v písku na pláži rybníčky a stružky?   Úsměv Napětí se nezvyšuje tím, že se spojí dva zdroje (dvě fáze) a pak to dává víc voltů!! Nepleť si to s paralelním spojováním akumulátorů či baterií -  stejnosměrné napětí zůstává stejné, zvyšuje se ale proud (A),  který je schopen zdroj do zátěže dodat. Stačí? Nebo jsem pitomec, který naletěl a poctivě vysvětluje, zatímco se nemálo lidí okolo vesele baví?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar
« Odpověď #10 kdy: 07.12.2007, 22:33 »

Nikdo se nebaví,ale mělo by to být vysvětleno jinak,když na obrázku je L1+N=230V tak to jsou jen dva vodiče mezi ně dáš žárovku a svítí 230V,ale vedle máš ty vodiče 3... L1,L2 a N??Jak mezi to zapojíš žárovku 400V?A te´d je to polopatě.. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 08.12.2007, 12:50 »

Mezi L1 a L2, nebo
mezi L2 a L3, nebo
mezi L1 a L3. Stačí?   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 08.12.2007, 12:53 »

Ty obtahy modrou fixou na prvním zapojení zapomeň, připomíná mi to poznámky a malůvky některých spolužaček při fyzice na základce - obkreslovalo se, aniž by se vědělo, co.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Špok
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 08.12.2007, 17:10 »

Elektrotecnika je oborem fyziky,a studovat fyziku bez odpovídajících znalostí matematiky prostě nejde.Ledaco se dá našprtat,ale opravdu pochopit ne.V oboru střídavých proudů se neobejdete bez aspoň základních znalostí goniometrickýc h funkcí a vektorového součtu.Jak chcete vysvětlit ,kde se vzala ta odmocnina ze tří(např)?Takže až si osvojí Anonym tyhle matematické znalosti,nakreslí si vektorový diagram a trochu popřemýšlí,pochopí to sám.
Nedávné jsem se snažil vysvětlit něco podobného čerstvému absolventovi elektro oboru S MATURITOU! Neuspěl jsem a vzdal jsem to.Úroveň některých škol je úděsná.A úroveň jejich některých absolventú odpovídající.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 08.12.2007, 19:27 »

Bude ještě hůř. U nás někteří projektanti s titulem ing. neznají princip a funkci diody, když ji klidně nakreslí s opačnou polaritou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar
« Odpověď #15 kdy: 08.12.2007, 22:01 »

 :)Už jsem to pochopil,ale byla to makačka...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #16 kdy: 09.12.2007, 10:13 »

Mezi fázemi je 400 V
Mezi fází a středním nebo ochranným vodičem je 230 V
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Otakar
« Odpověď #17 kdy: 09.12.2007, 21:02 »

Michal Kolesa ::)Tak takhle by to mělo vypadat,jste to podal na jedničku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.023 sekund, 21 dotazů.