Je správné uvedení měření do RZ ochranného vodiče dle původní ČSN 33 2000-6-61?

<< < (4/4)

Rozmahel Vladimír:
Tím dogmatem jsem měl na mysli pevnou hodnotu 0,1 Ohmu. Proč ne 0,11?
Pro hodnotu 0,1 Ohmu jsem žádný výpočet neviděl.
Výpočtem dle 33 0360 se ověřuje naměřená hodnota odporu  k hodnotě 0,1 Ohmu.

Zkouška přechodového odporu ochranného spojení
Přechodový odpor ochranného spojení se kontroluje zkouškou takto:
Střídavý proud sinusového  průběhu o kmitočtu 50 Hz  a velikosti l,5násobku jmenovitého proudu zkoušeného elektrického předmětu v rozmezí od 25 do 80 A, ze  zdroje s  napětím nejvýše  12 V  naprázdno, se  nechá procházet  5 až 15 s mezi  místem  připojení  ochranného  vodiče  elektrického  předmětu a jeho každou  přístupnou  neživou  částí.  Změří  se  úbytek  napětí  mezi  místem připojení a sledovanou kovovou částí. Z takto naměřené hodnoty úbytku napětí a hodnoty pocházejícího proudu se vypočítá velikost přechodového odporu. 
Měření  se  provádí  na  přístroji   s  třídou  přesnosti  minimálně  0,5 a naměřené hodnoty musí být čteny ve druhé polovině rozsahu přístroje.
 Má-li  zkoušený  elektrický  předmět  pohyblivý  přívod,  tento se odpojí a není zahrnut do měření. Měření se provádí přímo v místě připojení přívodky zkoušeného  předmětu.  Je  nutno  dbát,  aby  přechodový odpor mezi měřicími kontakty  (špička měřicího  kolíku) a  zkoušenou neživou  částí elektrického předmětu neovlivňoval výsledky měření.
Toto   ustanovení  platí   i  pro   místa  připojení   ochranného  vodiče elektrických  předmětů,  jako  elektrických  strojů,  přístrojů, spotřebičů, rozvaděčů  apod.,   pokud  předmětové  normy  ze  závažných  důvodů nestanoví odlišné  hodnoty  přechodového  odporu,  nebo  jiné  hodnoty  napětí  zdroje a proudu pro kontrolu.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana