Z jakého materiálu mám objednat nový elektroměrový rozvadeč?

<< < (5/10) > >>

Jiří Kaufner:
Objevila se tu citace pana Hejčle na porovnání materiálů termoplast a termoset.

Citace: Zdenek Hejčl  15.07.2007, 15:30

Termoplast se teplem deformuje - vydrží menší tepelné zatížení./ plasty/
Termoset  teplem většinou shoří - vydrží větší tepelné zatížení . /bakelit a materiály obsahující skelná vlákna/
 V podstatě je to jedno uvažujeme -li s prostředím obyčejným možno užít kterýkoliv z uvedených typů.


Určitě s tím nejde ve vztahu ke skříním souhlasit... tedy srovnání polykarbonát (PC - termoplast) a polyester (SMC - termoset). Pokud se vezme reakce na oheň, tak jednoznačně vyhrává termoset. Už z logiky věci teplo termoset vytvrzuje. Pokud se budeme bavit o shoření, tak i z praxe je vidět, že SMC je mnohem odolnější.

Myslím, že si to pan Hejčl ve svém komentáři spletl. Více viz video:



A pak ještě pár případů z praxe:
rozvaděč z polykarbonátu:
https://www.facebook.com/groups/523720374345988/posts/5191149094269736/

rozvaděč z polyesteru a výzbroj z polykarbonátu:
https://www.facebook.com/ElektrikarskeKuriozity/posts/3364486750339846

A další a další...

Navíc polykarbonát praská...

Polykarbonát se pro venkovní skříně používá pouze v ČR a Maďarsku!

Jiří Kaufner:
Citace: Jiří_Hrubý  19.04.2022, 20:18

Tenkocement s nerezovými dvířky je ideální, ovšem ne každý je schopen akceptovat cenu.


Vždy je to samozřejmě o ceně. Žádný plast nevydrží věčně... a to zejména pokud se omezují látky, které smí obsahovat (RoHS).  A i plastové rozvaděče lze lakovat a tím radikálně prodloužit jeho životnost (polykarbonát),  nebo jeho hezký povrch (polyester). Pokud se ale začne cena kvalitního plastu a jeho lakování blížit nerezu, není důvod, aby byl rozvaděč plastový. Nerez je samozřejmě nejlepší. Je to stejné jako plastová a dřevěná okna... Nemůžete za cenu plastových chtít vlastnosti dřevěných.

Jiří_Hrubý:
Citace: Jiří Kaufner  22.04.2022, 13:00

Žádný plast nevydrží věčně...

Ale vydrží (Viděl jste někdy od sluníčka sežranou futuritku?),  jen ne ty, které jsou buď podle diktátu bruselskýho šaškecu, nebo z lowcost materiálů.
Bohužel zrovna Elplast je průkopníkem v chlupatých rozvaděčích a pak do toho spadlo DCK a odněkud se zjevila ESTA, která to tak dělá od začátku.
Plastové výrobky, si uživatel vždy pořizoval s tím, že budou bezúdržbové a odolné atmosférickým vlivům.
Když se podívám na 20 let starou skříň DCK nebo LIC, bude nanejvýš špinavá či lehce ošuntělá, avšak stále bez známek chátrání materiálu. Skříň Elplastu takto stará bude šileně chlupatá. Před cca 10 lety se "kvalita" srovnala všude.
Pravda, odpovídá to době vzniku toho zvrhlého unijního díla, které pro běžného občana udělalo z nákupu SnPb pájky čin obdobý nákupu železa bez čísel a registrace někde v temném zákoutí tržnice v devadesátkách.
Nepřestává mně však fascinovat jedna věc.
Kde jsou všichi eko a bio maniaci, když se vzduchem šíří skelná vlákna a výrobek, který se před platností toho nesmyslu osazoval s tím, že bude stejný 50 let, se musí natírat (výroba a doprava barvy vs hra na emise a plýtvání zdroji),  nebo rovnou měnit (není prý nejekologičtěj ší výrobek, který se nemusí vyrobit?),  protože je v takovém stavu (mechy, drolení v oblasti pantů, nebo fail DCK s pozink panty, co v plastu zarezly a rozvalily plast okolo) že se musí vyměnit.
A taky bych docela rád věděl, jestli je technolog, nebo manažer prodeje na tyhle šmejdy pyšný, nebo prostě jen rezignoval, protože nemá šanci jakkoli to změnit, respektive jestli si má vůbec běžný zákazník možnost vybrat něco lepšího.
A jinak kdyby mi výrobce/prodejce auta řekl, že se ten sypek loupe, protože žádná barva nevydrží věčně a že rezne, protože holt železo není co bývalo a víc rezne a že si mám koupit kýbl značkový barvy a dva kýble tlumexu a před zimou to vždycky vobláznit, tak si u něj auto určitě nekoupím.

Jiří Kaufner:
Opět budu oponovat... Mícháte jablka a hrušky...

Pokud myslíte futuritkou krytku stožárové trubky, tak ty nejsou z plastu. A sklo z nich neleze, protože tam žádné není. Ano, tak jednoduché to je.

Citace

Bohužel zrovna Elplast je průkopníkem v chlupatých rozvaděčích a pak do toho spadlo DCK a odněkud se zjevila ESTA, která to tak dělá od začátku.
Elplast od začátku používá SMC, které obsahuje skelné vlákno, degraduje jen povrchově, ale vydrží dlouhodobě. Proto se používá všude ve světě.
DCK začalo vyrábět skříně z polykarbonátu, který neobsahuje sklo (proto z nej ani neleze),  ale zase degraduje v celé hloubce a křehne. Proto ho nikde, krom ČR a Maďarska nepoužívají pro venkovní distribuční rozvaděče. A protože polykarbonát prostě není vhodný, přešlo i DCK na SMC.

Plastové výrobky nejsou bezúdržbové a plast nevydrží. A kdo tvrdí něco jiného, tak lže. Alen nejvíce vydrží termosetické výrobky. Tedy jako je SMC nebo bakelit (který je použit
 na ty průchodky)

Ano, ze starých skříní DCK a ze skříní LIC sklo neleze, protože tam není! Je to totiž polykarbonát A i staré skříně Elplastu jsou OK, přestože tam sklo je.

To že z něčeho leze sklo, neznamená, že je to lepší, než to, z čeho sklo neleze. A jeden z důvodů může být to, že tam to sklo není.

Takže jednoduše:
Termoplast = polykarbonát = PC - neobsahuje sklo, není kompozit, křehne, degraduje v celé hloubce, praská, zvedá se povrchová vodivost = nejsou garantované mechanické a elektrotechnic ké parametry (které bohužel nejsou vidět okem) = proto se nikde nepoužívá pro distribuční rozvaděče
Termoset = polyester = SMC - obsahuje sklo a proto je to kompozit, nekřehne vlivem UV záření ani vlivem mrazu, degraduje pouze povrchově (a to je to co je vidět, tedy vystuující sklo),  nepraská, dlouhodbě si udržuje své elektrotechnic ké a mechanické vlastnosti = proto se používávšude ve světě

Tak si klidně vyberte rozvaděč, ze kterého sklo neleze, ale dveře vám prasknou... nebo si vemte rozvaděč, ze kterého sice po x letech (záleží na mnoho vlivech) vyleze sklo, ale rozvaděč bude bezepečnej i po 30 letech. A když ho ještě navíc chcete mít hezkej, tak ho stačí natřít. Nemusíte ho ale natírat zevnitř a neupadne mu dno jako plechovému, takže je rozhodně víc bezúdržbovej.. . a funguje 3x déle.

A pokud chce někdo něco opravdu super, tak je tu nerez. Plast nikdy nebude lepší. Jenže on má každej plno řečí o kvalitě, ale když dojde na peníze, tak koupí čínu přebalenou v ČR, jen protože je levnější o pár korun... přitom by stačilo trochu připlatit a zajímat se o to co kupuju a odkud to pochází.


Jiří_Hrubý:
Futuritkou jsem měl namysli přípojkovou skříň 3x25A.
A ano, není to plast, pouze jsem poukázal na fakt, že vytvořit "papundekl",  který bude trvanlivý, bez změny povrchu a mechanických vlastností, dokázali už před válkou, ale dnes to jaksi nejde.

Když budu řešit starší skříně, tak uznávám, že Elplast měl inovativnější přístup k výzbroji a některé detaily, jako třeba panty, nebo dvojité zámky, byly oproti konkurenci lepší.

Novější DCK  pouští chlup taky, stejně tak zarůstají mechem.

V době, kdy je azbest či eternit předkládán jako hrozba jen kvůli tomu, že při rozlámání pustí nějaké to vlákno, mi přijde zvláštní, že je v pořádku, pokud skelná vlákna uvolněná erozí povrchu skříně do ovzduší, nikoho netrápí.

Pokud vím, tak staré DCK i LIC byly reaktoplast a pouštěním chlupu netrpěly, ale přít se nebudu a v DCK už nikoho neznám.

Tady jde spíš o degradaci povrchu nového výrobku, jejíž rychlost je srovnatelná s rychlostí nenatřeného, pouze zbytkem mastnoty zakonzervované ro, výrobku z černého plechu.

Oceňuji Vaši oponenturu, souhlasím s tím, že za málo peněz, málo muziky, ale jsem zklamán z faktu, že v době, kdy se vyrábí kosmické materiály na bázi plastů, není možné vytvořit plastovou skříň, která si zachová současně vlastnosti mechanické i estetické.
Navíc ono to povrchové zvětrávání nemá patinační účinek, jako třeba u Cu, ale s odvátím uvolněných vrstev pokračuje.
Závěr je tedy jasný, jen by chtělo do návodu napsat, že po první zimě je to třeba natřít a začít dodávat barvu v malém balení jako příbal ke každé skříni.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana