Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak je to se spojováním vodičů N a PE ve svorkách pod vypínačem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je to se spojováním vodičů N a PE ve svorkách pod vypínačem?  (Přečteno 7077 krát)
Novas
« kdy: 14.06.2007, 19:05 »

Jak je to se spojováním vodičů N a PE ve svorkách pod vypínačem?
Jistý revizní technik mi tvrdil, že je to přísně zakázáno.
Podle mých zkušeností je to ale bežná praxe!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Krištof
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.06.2007, 20:07 »

 Máte pravdu, je to zcela běžná praxe a u  dnešních nových instalací to ani jinak nejde(přívod do krabice, vývod ke svítidlu a odvod k dalšímu spínači).
Zajímal by mě důvod zákazu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Novas
« Odpověď #2 kdy: 14.06.2007, 20:15 »

Taký to tak dělám a spousta dalších kolegů. Žádny důvod pro zákaz nevidím, ale tvrdil mi to revizák tak se ptám na váš názor zde!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Krištof
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 14.06.2007, 20:20 »

Nejsem revizák ,  ale v životě jsem toto na školení neslyšel.
Možná se nějaký revizák ozve.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #4 kdy: 14.06.2007, 20:21 »

TO Novas.
Zeptejte se toho revizáka, na základě čeho nelze spojova ve Wago, vodiče N a PE pod vypínačem.  ??
Nevidím důvod, proč by nešlo spojovat vodiče pod vypínačem. podle mě to ničemu nebrání. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Novas
« Odpověď #5 kdy: 14.06.2007, 20:26 »

Také v tom nevidím problém. Kroutil jsem nad tím hlavou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 14.06.2007, 20:56 »

Jedině jestli to ten revizák nepochopil tak, že chcete pod vypínačem spojit dohromady PE s N...  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 15.06.2007, 06:39 »

Pokud revizní technik řekne, že je něco špatně, musí uvést i předpis a článek se kterým je to v rozporu. Potom se můžeme dál bavit o tom, jestli správně aplikuje požadavky norem. Osobně nevím o ustanovení, které by toto zakazovalo.
Mohu naopak uvést ustanovení, ze kterých je patrno, že je toto provedení možné:
1) ČSN 33 2000-1 čl. 133.3 Podmínky instalování
"Veškerá elektrická zařízení musí být vybrána tak, aby odpovídala charakteristic kým vlastnostem prostoru, ve kterém jsou umístěna a aby vydržela bezpečně namáhání a působení vnějších, kterým mohou být vystavena."
2) ČSN 33 2000-1 čl. 134.1.4 Zřizování (montáž)
"Spoje mezi vodiči a mezi vodiči a ostatními elektrickými zařízeními musí zajišťovat bezpečný spolehlivý kontakt."
Pokud se tedy pro spojení pod vypínačem použijí dnes běžné svorky WAGO, odpovídá provedení požadavkům technického předpisu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #8 kdy: 15.06.2007, 07:05 »

Tento způsob elektroinstala ce je naprosto běžný a po celé ČR i po celé Evropě dost rozšířený. Těžko někdo najde nějakou normu, se kterou by to bylo v přímo v rozporu. Takže jestli dotyčný revizní technik stále žije v minulém století, nepoznamenán současnými trendy, nezbyde než ho vyměnit za jiného. Revizních techniků je dost ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Nekolný Pavel
« Odpověď #9 kdy: 15.06.2007, 07:08 »

 
Můj názor je čím méně spojů tím menší možnost poruch,lepší přístup pro kontrolu i zapojování a v dnešní době i úspora materiálu. Neměl by být problém.. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 15.06.2007, 08:57 »

Ještě jsem našel ustanovení v ČSN 33 2000-5-52
čl. 526.1 "Spoje mezi vodiči a dalším zařízením musí zajistit trvalé elektrické propojení a vhodnou mechanickou pevnost a ochranu."
a čl. 526.3 "Všechny spoje musí být přístupné k provádění kontroly, zkoušek a údržby ..."
Takže použití svorek WAGO neodporuje ani těmto podmínkám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 15.06.2007, 09:11 »

Přátelé, když se přečte původní otázka, tak tam je co spojit, čím spojit a v čem spojit. Opravdu si myslím, že RT protestoval proti spojení N a PE dohromady.
Mr.Dosbaba to odhalil (+bod)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Novas
« Odpověď #12 kdy: 15.06.2007, 12:08 »

Pane Doležal, nešlo o spojení vodičů N a PE dohromady! Vše je spojeno správně, vodič PE není spojen s N. Každý vodič má svou svorku. Vadilo mu prostě spojení těchto vodičů za vypínačem!!!Jinak díky za všechny názory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 15.06.2007, 13:45 »

Hm, zřejmě jsem toho revizáka přecenil. Nedoufal jsem, že je až takto dalece mimo realitu.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 16.06.2007, 14:40 »

Tak jedině otázka tato : Má dotyčný RT nové přezkoušení nebo ne???
Mám dojem že asi má "revizáka" už hodně dlouho !!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.034 sekund, 22 dotazů.