Jak se vám daří praktikovat novou ČSN EN 62 305 o hromosvodech?
Mirek Karel:
(poklona) všechny na portálu Elektriky
Pohyboval jsem se přes rok v zemích EU.Bohužel jsem nestihl přednášku v Panoramě.Jen bych se chtěl podělit se svými poznatky.Např. v Německu berou ochranu před přepětím opravdu důsledně.Podle zmíněné nové normy na hromosvody není částka 100 000 Kč pro rod.domek bohužel nikterak přemrštěná.Cht ěl bych jen upozornit,že tam ale bezpečně funguje součinnost s pojišťovnou a to u nás pokud je mi známo zatím moc nefunguje.Ochr ana před bleskem nespočívá pouze v hromosvodu,ale v komplexním řešení od přepěťových ochran až po zmíněný hromosvod.
Co se týká nové normy na hromosvody nedovedu si představit její aplikaci v našich podmínkách.Sou hlasím s p.Hasalaou, že bude nutná nějaká ta provádějící vyhláška.
Provádím revize 30.let a dle mých zkušeností se na ochranu před bleskem vždy koukalo jako na podřadnou a potřebnou hlavně pro pojišťovnu.S rozvojem výpočetní techniky se ale ochrana před přepětím stává ať se nám to líbí či nikoliv žádoucí.Jediná potíž je přesvědčit investora a v tom vidím hlavní a zásadní problém ,který asi nevyřešíme na těchto stránkách.
Ještě poznámku k ceně souboru této normy-je naprosto nehorázná,jako ostatně všechny ceny norem u nás.V Německu stojí tento soubor 31,90 Eu.
Wolfgang Marks:
Dobře,
používám několik softwarů, které jsou tak dobré, že vás povedou abyste neudělali chybu.
Ale já bych chtěl několik slov k názorům pana Miklíka. Chápu jeho míru rozladění, chápu ji i u ostatních. V Německu tyto debaty běží od roku 1996 tedy více než 10 let a dotklo se to nepříjemně všech, V Čechách je to o to horší, že přechodné období je velmi krátké. Toliko k úvodu.
a) Norma je taková, jak byla podle podkladů přeložena, jazyk překladu odpovídá zkušenostem a praxi překladatelů
Ať je nesrozumitelná, s věcnými chybami, zůstane normou, podle které je třeba postupovat a řídit se jí.
Technický rozvoj nelze zastavit.
Vytýkat zlé úmysly odborným komisím, že v jedné normě chtěli řešit komplexní
problematiku ochrany před bleskem a přepětím nelze.
Máme 3. leté období na připomínky a podněty, tak toho využijme a
diskutujme. Ale bude třeba, aby se do diskuse připojili autoři překladu a ZEJMÉNA
ODBORNÍ GARANTI, ať vysvětlí, co měli na mysli. Kdo se toho ujme
? ČKAIT, ČNI, ESČ nebo další odborný zájmový cech/spolek?
Případné podněty ať jsou zpracovány ve změně/příloze a nečekejme na
to, co vymyslí v Evropě.
Že je výsledkem lobby velkých výrobců? A která norma není? Velcí
výrobci investují do vývoje a prodeje výrobků, to se musí někde
projevit.
Semináře organizované výrobci také nejsou zadarmo, účastník dostane
nabídnuté řešení, které odpovídá marketingovému plánu na zvýšení
poptávky po výrobcích pořadatele. Je to legální....
Co chybí normě? Komentář, v podobě komentování skutečným nezávislým
odborníkem... Např. v Německu exituje velká kniha komentované normy
Německého svazu hromosvodářů, která je neutrální, nebo kde je jasně
dáno, která firma připravila jednotlivé kapitoly.
Totéž platí pro semináře, neutrální semináře jsou placené a jsou
určené pro všechny, kteří chtějí slyšet objektivní informaci. Volba
zda si vyberu "bezplatný seminář" nebo "placený" náleží posluchači.
e) Názory, že se norma se odvolává na statistiky, jež jsou v Čechách neznámé, jsou
liché. Každou informaci je možné dohledat na ČHMÚ i v pojišťovnách,
či u soudních znalců. Občas se za to platí, Ale proč by měly být technické zprávy zdarma?
f) Že všechny projekty a hromosvody budou drahé? Do letošního roku
v Čechách platí, že ačkoliv ceny materiálu ve světě prudce stoupají,
hromosvodářský materiál, zejména hliníkové slitiny v Čechách zlevňují.
Za tuto situaci mohou velkoobchody a firmy, které podléhají tlaku
stavebních organizací a "garážníci" promiňte mi tento výraz, ale
soukromníčci, kteří pracují bez faktur za hotové, kteří o této
problematice nemají ponětí. Práce hromosvodářů je, stejně jako jiných
elektrikářskýc h profesí, podceňována, ale proč má elektrikář dělat
hromosvod, zedník uzemnění, když na to nemají oprávnění/odbornou
způsobilost a praxi?
Možným řešením bude nový evropský zákon o EMC, který vstoupí v
platnost po celé Evropě od 1.7. 2007, pevná ruka pojišťoven, které budou muset,
skupují-li rizika, a stanovit pravidla - noty. podle kterých se situace
buáde řešit. Posledním důležitým prvkem v ujasnění situace je může být
činnost kontrolních orgánů a organizací, stavebních úřadů, ITI a IPB,
koordinátorů staveb, architektů, a všech dalších kteří schvalují
výjimky, tolerují nesmysly a nekontrolují činnost.
Pokud bude toto splněno, může nastat situace, že projekt podle nové
normy BUDE LEVNÉJŠÍ než "klasické staré provedení".
Co říci závěrem. Norma není souborem příkazů nýbrž souborem
doporučení a každý čtenář MÁ HLAVU, ROZUM A OSOBNÍ ZODPOVĚDNOST,
tak je používejme a nehledejme argumenty, proč to nejde, nejdříve to
musíme zkusit.
Ing. Wolfgang Marks v.r.
Kaucký Milan:
Pánové, jak pročítám některé Vaše příspěvky, nestačím se divit. Copak je poviností po účinnosti jakékoli nové normy okamžitě předělávat starší, dosud fungující? Tedy nejen hromosvody, ale i elektroinstala ce. Vše se, až do rekonstrukce, reviduje a opravuje podle norem platných v době vzniku elektroinstala ce či hromosvodu. Tak proč hned šířit paniku, že se všechny hromosvody budou muset okamžitě předělat?
Pokud jde o (ne)přehlednost nové normy, souhlasím s názorem, že po prvním přečtení z ní může mít někdo obavy ze zvládnutí. To je v současnosti vice méně bolest všech norem a zákonů. Ale pokud to někdo nezvládne sám, může si koupit vysvětlující literaturu nebo absolvovat semináře, kde je mu vše dost polopaticky vysvětleno a zodpovězeny konkrétní dotazy ...
Nová norma má, dle mého názoru, ve své podstatě několik jednoduchých a zcela jasných a logických principů. Jejím hlavním problémem asi je, že při jejich aplikaci je nutné logicky přemýšlet. A na to většina z nás není zvyklá.
Doba, kdy v normách byly přesné návody jako v kuchařce skončila. Měli bychom se s tím smířit a zvyknout si při práci o práci přemýšlet. Vyplatí se to...
I spoustou lidí velmi kritizovaná metoda valivých koulí (při zjišťování nebo kontrole ochraného prostoru jímací soustavy) neni nic jiného než trocha prostorové představivosti, pár řezů objektem a část kružnice, to vše samozřejmě v měřítku. Tedy v podstatě geometrie ze základní školy (alespoň před 40 lety). Tedy to co by měl kterýkoli technik zvládnout. Problémem je spíš skutečnost, že většina lidí raději kritizuje, místo aby si zopakovala již zapomenuté vědomosti a trochu přemýšlela.
Dalším často uváděným argumentem je povinnost zavést všude vnitřní ochranu proti přepětí. Ale to je pravda jen u některých nově zřizovaných nebo rekonstruovaný ch staveb s vyšším rizikem (viz 2.část normy). U většiny ostatních staveb dosud nebylo poviností zřizovat hromosvod a ani nově není poviností za každou cenu zřídit vnější i vnitřní ochranu proti blesku a přepětí. Vše záleží na ochotě investora a provozovatele (těchto ostatních objektů) do ochrany investovat. Já toto řeším tak, že dotyčného seznámím písemně s možnými riziky. Pokud se investor rozhodne neakceptovat návrh opatření dle nové normy, uvede se to do písemné smlouvy o provedení díla včetně skutečnosti, že riziko a odpovědnost za možné škody přebírá investor na sebe. Toto praktikuji již několik let, a bez problému.
Tady bych chtěl upozornit na zák. 102/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků.
Elektroinstala ce ani hromosvod není sám o sobě výrobkem, ale skládá se z výrobků.
A pak platí ustanovení §5, odst (6):" Pokud i další osoby v dodavatelských vztazích při nakládání s výrobkem negativně ovlivní jeho bezpečnost tak, že výrobek neodpovídá požadavkům na bezpečnost ..." . Tady pozor na
impulsní výdržné kategorie výrobku, i připojovaných později přes zásuvky do elektroinstala ce. Tato povinnost je dána zákonem a je na nás, jako odbornících, jak se k tomu postavíme. V případě průšvihu to budeme před soudem muset zdůvodnit právě my sami ...
Za další mylnou domněnku považuji argumentaci, že ochrana podle nové normy je vždy několikanásobn ě dražší. Za prvé do srovnání nelze zahrnovat cenu vnitřní ochrany, protože ta v původní normě nebyla. Za druhé při realizaci hromosvodu záleží na konkrétním objektu. Ona právě inteligentně uplatněná metoda valivých koulí dokáže hromosvod v některých případech zlevnit oproti hromosvodu podle staré normy. Ale to opět narážím na hlavní problém-nutnost u práce přemýšlet.
Také argument, že na co neexistuje průkazná statistika to nelze použít, je naprosto scestný. Opravdu v životě používáte jen takové věci, jejíž výhodu využití někdo statisticky věrohodně a průkazně doložil? Já myslím že ve valné většině případů ne. To se pak řídíte jen vlastním "selským rozumem" , že ...
Z výše uvedených důvodů nepovažuji novou normu v žádném případě za pouhé lobby prodejců. Naopak nová norma pouze zachycuje současnou úroveň vědeckotechnic kých znalostí v oboru. Bohužel nutí lidí přemýšlet, a to je její největší problém. Proto těm, které přemýšlení "bolí" vzkazuji: "Nechte práci odborníkům, kteří nelení a sledují nové poznatky, i když to vyžaduje duševní námahu ... Kdyby záleželo pouze na vás, tak ještě svítíme petrolejkami, nebo hůř, ještě se proháníme korunami stromů ... tato kritika je pouhým projevem lenosti seznámit se důkladně s novými poznatky".
Podobné projevy je možné často považovat skoro za trestný čin - Šíření poplašné zprávy. Proč v době tvoření a přijímání nové normy dnešní kritici nevstoupili do tohoto procesu? Právě tam bylo třeba uplatnit jejich jistě bohaté praktické zkušenosti a odborné znalosti. Teď je kritka bez jasných odborných argumentů jen velmi laciným pomlouváním ...
Zdeněk Kiška:
To Kamil Novák: :)
a) K Vašemu "nerozumím"? ::) Ano, projektují hromosvody dle platné normy ČSN 34 1390 (terminový výklad Ing.Dvořáček) a studují podklady k ČSN 62 305 o hromosvodech.
b) Vámi uvedená keraudická mapa není uvedena v podkladech Fa Dehnn (ing.Kutáč, p.Hájek) ani OBO (Ing.Burant) jak jsem psal! váš poskytnutý dokument je zastaralý a nerespektuje poslední výzkumy vlivu nárustu zpevněných ploch a intenzivní zástavby na množství bouřkových události v různých lokalitách. (no)
(Prosím, uveďte zastaralý zdroj poskytnuté keraudické mapy). :-X?
(poklona) . (poklona)
Merick Kir:
To Zdeněk Kiška
Chytrému napověz .....
Citace: Wolfgang Marks 29.05.2007, 10:07
Názory, že se norma se odvolává na statistiky, jež jsou v Čechách neznámé, jsou
liché. Každou informaci je možné dohledat na ČHMÚ i v pojišťovnách,
či u soudních znalců. Občas se za to platí, Ale proč by měly být technické zprávy zdarma?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana