Jaký je rozdíl ve vinutí motoru čerpadla 3x230V a 3x400V?
Milan Hudec:
Citace: Radim Strycharski 19.04.2024, 08:52
Účel toho odporu je jaký? Aby omezil cizí proud ve vodiči PE, který přiteče ze sítě ke spotřebiči a přes jeho výborné uzemnění neživé části poteče do země?
Tak, tak znáš to z dráhy, pláště kabelů a pod.
Václav Třetí:
V obcích nebo jejich částech, kde jsou ještě staré rozvody vrchním vedením, bývá problém s kvalitou uzemnění. Mnohdy potom uzemnění nového objektu supluje uzemnění sítě. Je tedy třeba omezit procházející proud zemnícím systémem.
Radim Strycharski:
Citace: Milan Hudec 19.04.2024, 11:54
Tak, tak znáš to z dráhy, pláště kabelů a pod.
Tak z dráhy znám nanejvýš to, že buď proud téct může, anebo nesmí. Nevím nic o tom, že by se po omezení na nějakou hodnotu stal přijatelným. Jinak pokud by se do ochranného obvodu zařadil odpor, tak by nesměl ztratil vlastnost nahrazovaného vedení po stránce proudové zatížitelnosti a nesměl by zvýšit dotykové napětí nad stanovenou mez (jakou? 50 V?). Takže by se mělo uvažovat, že k odporu přijde 230 V, což způsobí proud omezený všemi odpory v sérii, což může být třeba 35 A a to by měl odpor vydržet po neomezenou dobu bez úhony. Je to realizovatelné?
Citace: Milan Hudec 13.04.2024, 11:11
Vycházím z toho, že v TN se připojuje PE přímo s cílem co nejmenšího odporu...
Podle mě je rozdíl mezi TN a TT v tom, že v TN je celá proudová cesta strojená, je součástí elektroinstala ce, dokumentace a není v zemi. V TT je strojená proudová cesta v elektroinstala ci částečně, v další části je v blíže nedefinované zemi. Členění podle impedancí bych tam nehledal. Když mohu zvyšovat impedanci za účelem omezení zkratového proudu, za účelem omezení přepětí, za účelem i třeba omezení zemních proudů, tak je to přece úplně jedno, v jaké síti to udělám.
Jiří Schwarz:
Citace: Radim Strycharski 19.04.2024, 12:57
Tak z dráhy znám nanejvýš to, že buď proud téct může, anebo nesmí. Nevím nic o tom, že by se po omezení na nějakou hodnotu stal přijatelným.
...
Opravdu jsi ještě nenarazil na připojení plášťů kabelů přes ty velké regulační odpory, co se používají u zabezpečovací techniky?
Koukni do ČSN 34 2040, ed.2 na poznámku k bodu 7.4.7
Radim Strycharski:
No jo, to jsou zabezpečováci. Mě zajímá stínění na kabelech 3, 6 a 25 kV. Ale dovedu si představit odpor v plášti zabezpečovacíh o kabelu, který je připojen jen k uzemněním. Tam bude stačit odpor párwatový. Ale v silnoproudém ochranném obvodu TN, to ne-e.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana